Hejtmanka porušila své předpisy, když zaúkolovala agenturu blízkou Zimolovi

  0:01aktualizováno  0:01
Kontroverze kolem kampaně proti kůrovci pokračují. Jihočeský kraj 2,1 milionu vyplatil bez řádného tendru agentuře, která dříve pracovala pro exhejtmana Jiřího Zimolu. Předtím úřad zakázku ututlal, takže se o ni nemohly přihlásit firmy, které sám neoslovil. Hejtmanka a spolustranička Zimoly Ivana Stráská nyní tvrdí, že o tom rozhodla jen ona sama. Hrubě tím ovšem porušila předpisy vlastního úřadu.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Agitace Jihočeského kraje, která lidi přesvědčuje, že Šumava kvůli kůrovci umírá, nejdřív rozezlila experty. Ti upozorňují, že podle vědeckých studií se les naopak obnovuje a hejtmanství za veřejné peníze šíří dezinformace.

Nyní navíc dále rostou pochybnosti o tom, jak se k zakázce rok před krajskými volbami dostala firma, která dříve žehlila v médiích image Jiřího Zimoly po skandálu kolem podezřelého pořízení jeho luxusní chalupy na Lipně.

Vše jsem podepsala jen já, tvrdí hejtmanka

MF DNES už dříve zjistila, že hejtmanství obešlo své vlastní směrnice a poptávku nezveřejnilo na internetu, což jinak u milionových zakázek paragrafy nařizují. Mohly se tak přihlásit jen společnosti, které se o příležitosti získat dva miliony dozvěděly přímo od hejtmanství.

Výjimku pro utajení zakázky musel podle předpisů schválit radní pro veřejné zakázky Antonín Krák (ČSSD), blízký přítel Zimoly, který s ním jezdí na hory. 

Hejtmanka a spolustranička Zimoly Ivana Stráská ovšem v úterý začala MF DNES tvrdit, že o utajení zakázky rozhodla jen ona sama.

Fotogalerie

„Nedopatřením na odboru veřejných zakázek byl opomenut podpis radního Kráka, který byl v té době na dovolené. Tuto skutečnost jsme zjistili až dnes, omlouváme se tedy za chybnou komunikaci příslušného zaměstnance ze včerejšího dne i za jeho pochybení,“ dementovala Stráská předchozí vyjádření vlastní mluvčí.

Ta po třech dnech mlžení o den dříve uvedla, že povolení k utajení zakázky podepsali dva krajští radní, jak směrnice vyžaduje. Na dotaz, kdo byl tím druhým, ovšem už neodpověděla.

Hrubé porušení předpisů

„Zadání veřejné zakázky jsem jako gesční radní podepsala já,“ připustila ale v úterý v podvečer nakonec Stráská.

Hejtmanka se tak svým vyjádřením přiznala k tomu, že při zadávání dvoumilionové zakázky nedodržela závazné předpisy vlastního úřadu, které spolupodpis utajení tendrů radním pro veřejné zakázky striktně vyžadují.

„Směrnici jsme neporušili my, chybu udělal úředník tím, že zapomněl zakázku dát podepsat. Samozřejmě že to budeme řešit,“ dodala hejtmanka.

Zimola: o ničem nevím

Zimola, který na hejtmanství už nepůsobí, popírá, že by jeho spolustraníci zadali krajskou kampaň „jeho“ agentuře vědomě.

Hejtmanství platilo miliony za kampaň proti kůrovci PR agentuře pracující pro Zimolu

„Žádná má spolupráce s agenturou už nejméně rok neexistuje a nijak jsem se nepodílel na výběru dodavatele kampaně, o níž píšete,“ ohradil se exhejtman. V řadách jihočeské ČSSD se čile spekuluje o tom, že se za rok v krajských volbách bude chtít na post hejtmana opět vrátit.

Opozice celý průběh kontroverzní kampaně označuje za vrchol drzosti. „Je to nebetyčná prasárna. Rada obešla závazné směrnice. Zastupitelé o kampani vůbec nevěděli. Výjimky jsou určené pro akutní situace či havárie. To rozhodně zaplacení PR kampaně proti kůrovci není,“ vyjádřila se například za zastupitelský klub ODS Lucie Kozlová.

Hejtmanství tvrdí, že oslovilo tři agentury. Nabídku podaly jen dvě. Bez daně přitom krajem předem stanovená předpokládaná cena kampaně skončila těsně pod dvoumilionovým limitem, za kterým by se na soutěž už vztahovaly striktní regule zákona o veřejných zakázkách a žádné utajení by tak nebylo možné.

Tajili jsme to, aby kampaň nezbořili

Stráská se zároveň pokouší vysvětlit, proč vůbec zakázku na PR služby potřebovala utajit. Tím omezila konkurenci a přihrála kampaň agentuře blízké Zimolovi. 

„Vyzvali jsme tři agentury k předložení cenových nabídek napřímo proto, aby nám výběrové řízení předem ‚nezbořily’ subjekty, které nemají na veřejné diskusi o tomto tématu zájem,“ stojí v prohlášení, které včera kraj zveřejnil.

Kůrovec vs. moderní technologie: drony ukážou lesníkům napadené stromy

Koho tím přesně myslí, není jasné. Jisté ovšem je, že šířením zvěstí o umírání Šumavy jde kraj proti drtivé většině expertů. 

„Jihočeský kraj by se měl za tuto kampaň stydět. Hodně. Je to ryzí manipulace, v místech kůrovcové kalamity dochází k velmi rychlé obnově a neexistuje výzkum, který by naznačoval to, co se snažíte nabalamutit veřejnosti,“ komentoval to dříve například vedoucí Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity Bohuslav Binka. 

Za veřejné peníze proti národnímu parku i ministerstvu

Kraj se navíc za veřejné peníze pustil do otevřeného střetu s vedením Národního parku Šumava i ministerstvem životního prostředí (MŽP). V pátek hejtmanství oznámilo, že na Správu NP Šumava a MŽP podalo žalobu. Tvrdí, že bylo s obcemi vyloučeno z jednání o rozdělení parku na čtyři zóny.

Ochranáři situaci pozorují s úžasem. „Jedním, dnes už jasně vyvráceným mýtem je, že pokud se v bezzásahových zónách nebude aktivně zasahovat proti kůrovci, Šumava uschne – zůstane tu pouze poušť nebo mrtvá krajina. Jak prokazují dlouhodobé průzkumy a sledování, není tomu tak. Uschlé horní stromové patro dává prostor životu malých stromků, které v podrostu už rostly, a také novým semenáčkům smrků, buků, ale i dalších dřevin – javorů, bříz nebo jeřábů,“ říká mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Podle smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, kampaň kritizovanými příspěvky na facebookové stránce rozhodně neskončí. Za veřejné peníze má vzniknout mimo jiné i logo kampaně, speciální webové stránky nebo videa, která se budou promítat na obrazovkách v jihočeských nemocnicích. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Na klimatický summit pozvala OSN i jednu Češku. Jsou třeba reálné kroky, říká

V pátek studenti po celé České republice začali s bojem za životní prostředí....

Na prvním mládežnickém klimatickém summitu Organizace spojených národů (OSN) bude i studentka z Brna Lucie Smolková....

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz