Už v úterý měly hlasovací lístky dorazit do všech domácností, kde žijí oprávnění voliči. Pokud se tak nestalo, lze obálku s 33 archy získat přímo ve volební místnosti.
Volby do Evropského parlamentu 2009Výsledky eurovoleb, on-line reportáž a grafy na iDNES.cz |
V celé republice jsou stejní kandidáti. Nevyplatí se ale vhodit lístek strany Spojení demokraté - Sdružení nezávislých, která se rozhodla z eurovoleb odstoupit ve prospěch koalice Starostů a nezávislých.
Na některých dalších lístcích jsou prázdné řádky. Celkem devět kandidátů ze šesti seskupení nesplnilo podmínky pro volební registraci. Týká se to například ČSSD, kde z osmnáctého místa vypadl Jiří Němec, nebo nové pravicové Strany svobodných občanů.
Spolu s hlasovacími lístky dostali voliči do schránky také informace, kde je jejich volební místnost a kdy se volby konají. Někde se to ovšem neobešlo beze zmatků, například v pražských Letňanech. Druhému dni voleb dali datum 7. června. Zmatek na informačním letáku by ale platnost a regulérnost voleb ovlivnit neměl.
Průzkumy už neuvidíte
Aktuální informace, jak jsou na tom jednotlivé strany nebo přímo jejich politici s oblibou, už se ale nedozvíte. Od úterý 2. června totiž až do konce hlasování platí zákaz zveřejňování volebních průzkumů.
Ode dneška už také neuvidíte a neuslyšíte spoty stran v Českém rozhlase a České televizi. - na televizní spoty stran se podívejte zde
KDY SE VOLÍ
Volby do Evropského parlamentu se v ČR konají v pátek 5. června 2009 od 14 do 22 hodin a v sobotu 6. června od 8 do 14 hodin. O tomto víkendu odvolí všechny země Evropské unie.
KDO VOLÍ
Hlasovat smí každý, komu je 6. června 2009 osmnáct a více let a je svéprávný. Volič musí být zapsaný v seznamu voličů pro volby do EP. Obecní úřad ho zhotoví podle stálého seznamu voličů. Pokud si někdo myslí, že v seznamu chybí (například proto, že se teprve nedávno přestěhoval), měl si tuto skutečnost ověřit do 12. května. Později už nelze voliče dopsat.
KDE SE VOLÍ, VOLIČSKÉ PRŮKAZY
Volič hlasuje v příslušném okrsku obce, která ho vede v seznamu voličů pro volby do EP. O místě se dozví z letáku přiloženého k volebním lístkům, nebo na úřední desce obecního úřadu.
V případě závažných důvodů může požádat obecní úřad a během voleb okrskovou volební komisi o to, aby k němu vyslala své členy s přenosnou urnou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
Volič může hlasovat i v jiné volební místnosti v České republice. V tom případě ale musel do 21. května požádat obecní úřad, kde je zapsán v seznamu voličů, o vydání voličského průkazu.
Občané České republiky mohou hlasovat nejen na území ČR, ale pokud si do 26. dubna zažádali o zápis na seznam voličů vedeném zastupitelským úřadem České republiky, mohou volit české kandidáty i v jiném státě EU. Stejně tak občané dalších státu EU mohou za určitých podmínek hlasovat v ČR, lhůta pro jejich registraci ale uplynula čtyřicet dní před konáním voleb - tedy 26. dubna.
KOHO VOLÍME
V Česku se vybírá 22 europoslanců na pět let. Dosud bylo Čechů v Bruselu čtyřiadvacet, po rozšíření EU na 27 států se ale podle dohody počet europoslaneckých křesel snížil ze 785 na 736.
JAK SE VOLÍ, PREFERENČNÍ HLASY
Eurovolby se řídí podobnými pravidly jako volby do Poslanecké sněmovny.
Volič za plentou vloží do obálky jeden hlasovací lístek: kandidátní listinu vybrané strany. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou jmen vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Tím jim dává takzvané preferenční hlasy. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na volbu vliv.
Získá-li kandidát preferenční hlas od více než pěti procent voličů z celkového počtu lidí, kteří hlasovali pro danou stranu, připadne mu mandát přednostně.
Do parlamentu se, podobně jako při volbách do české Poslanecké sněmovny, dostane jen strana, která získá přes pět procent všech hlasů.
VÝSLEDKY
Sčítání hlasů bude mít netradiční průběh. Urny se totiž otevřou až poté, co volby skončí v posledním okrsku Evropské unie. Vzhledem k časovému posunu a jiným zvyklostem například ve Francouzské Guyaně začne sčítání hlasů až v neděli ve 22:00.