Ruské disciplíny? Umlčování davu a bití, ukazuje klip Člověka v tísni

  13:43aktualizováno  13:43
Zimní olympijské hry v Soči jsou za dveřmi. Podle lidskoprávní kampaně organizace Člověk v tísni však ruská vláda tentokrát na závodiště zavádí vlastní "sporty", například umlčování davu či šikanu homosexuálů. Tyto "utajené disciplíny" ukazuje Člověk v tísni ve spotu, kterým chce upozornit na porušování lidských práv v Rusku.

"Tady v Rusku máme hodně sportovních disciplín. Některé jsou hlučné, některé jsou vzrušující. A při některých dokonce teče krev," říká hlas doprovázející záběry zadržovaných a bitých lidí: demonstranta, dvou líbajících se mužů a novináře. "Ale nebojte, tyhle disciplíny vám na olympiádě ukazovat nebudeme," pokračuje komentář, zatímco dvojník ruského prezidenta Vladimira Putina zhasíná pochodeň symbolizující lidská práva.

Čím se Rusko nechlubí

Utajované disciplíny podle Člověka v tísni

  1. Umlčování davu
  2. Hon na neziskovky
  3. Střelba na kritiky
  4. Šikana homosexuálů
  5. Kavkazský zápas
  6. Využívání migrantů
  7. Rychlostní vystěhování

Více se dozvíte na webu  utajenediscipliny.cz.

Krátký spot společnosti Člověk v tísni (ČvT) je součástí kampaně, která má upozornit na porušování lidských práv v Rusku, pořadatelské zemi letošních zimních olympijských her v Soči. 

"Po opětovném nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu v roce 2012 bylo přijato mnoho restriktivních zákonů, zavádějících například vysoké pokuty za demonstrace, prvky cenzury na internetu a třeba diskriminaci homosexuálů," vysvětlil vedoucí východoevropského programu ČvT Rostislav Valvoda.

Nové webové stránky popisují ruské "utajené disciplíny", čili různé způsoby porušování lidských práv. Ty Člověk v tísni stylizuje jako olympijské sporty - mluví se tak například o střelbě na kritiky, kavkazském zápase nebo rychlostním vystěhování.

Protesty v Soči? Dvanáct kilometrů od nejbližšího sportoviště

Člověk v tísni podle Valvody nechce útočit na olympiádu jako takovou či její účastníky a sportovce. Rusko však podle něj porušuje olympijské principy. "Pořadatelská země se musí zavázat k dodržování Olympijské charty, která například v článku šest říká, že jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí." 

"Organizátoři her, sportovci i fanoušci budou dělat vše pro to, aby se zde všichni účastníci her i hosté cítili příjemně, bez ohledu na národnost, rasu nebo sexuální orientaci," slíbil Putin sportovním představitelům (více čtěte zde)

V červnu loňského roku přitom podepsal zákon, který zakazuje obhajobu "netradičních sexuálních vztahů" před mladistvými. Aktivistům hrozí pokuty v přepočtu ve výši až 120 tisíc korun. Kontroverzní je také zákon, který slibuje nekompromisně trestat urážku věřících a náboženských organizací. Vznikl zřejmě v reakci na protestní vystoupení punkové skupiny Pussy Riot (více čtěte zde).

O tom, jak se k lidským právům Kreml staví, svědčí i to, že Putin v Soči vymezil speciální protestní zónu. Ta se ovšem nachází sedmnáct kilometrů od Soči a dvanáct kilometrů od nejbližšího sportoviště. "V Chostě mohou lidé svobodně vyjadřovat své názory, aniž by porušili práva ostatních občanů a olympijskou chartu," prohlásil ruský vicepremiér Dmitrij Kozak (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Najdete na iDNES.cz