Kamera odkryla šokující praxi v sociálním ústavu

  • 97
Ústav pro mentálně postižené muže ve Svatém Janu u Příbrami má potíže. V úterý v něm začala mimořádná kontrola kvůli reportáži Já, ošetřovatelka, kterou v něm skrytou kamerou natočilo ostravské studio České televize.

Šokující byly zejména záběry, v nichž nazí a bosí svěřenci ústavu čekají ve frontě na koupel. Personál vodu ve vaně ani  jednou nevyměnil.

Odůvodnil to tím, že nejsou peníze ani čas. "Takhle stáli ve frontě lidé, kteří čekali na plynovou komoru," komentuje to v reportáži psycholožka a sociální pracovnice Alena Sedláčková.

Středočeský kraj v úterý v ústavu zahájil kontrolu. O případ se zajímá zástupkyně veřejného ochránce lidských práv Anna Šabatová či ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ředitelka ústavu Marie Zámostná, jíž hrozí odvolání, potrestala dva zaměstnance. Reportáž však označila za neobjektivní kampaň proti státním ústavům a chce se bránit soudně. "Je to pro nás naprosto zničující situace," řekla.
 
Myli je v jedné vaně, v jedné vodě
Nazí a bosí muži čekají v řadě, až ošetřovatelka umyje ve vaně toho před nimi. Do vany vstupují jeden po druhém, všichni do téže vody.

Skrytá kamera zachycuje slova ošetřovatelky: "Na čistou vodu pro každého nejsou peníze, navíc by pak koupání trvalo čtyři hodiny." Následují záběry na tváře mužů za sítí postele, na chovance s miskami, v nichž jsou brambory, maso i kompot smíchané do jedné hmoty.

Reportáž odvysílaná nedávno v České televizi spustila lavinu. V pondělí se sešli odborníci v pražském Divadle v Celetné na debatě pořádané týdeníkem Respekt na téma: Proč jsou za zdmi českých ústavů porušována lidská práva a kdy tato nehumánní praxe skončí?

A v úterý poslali středočeští radní do ústavu kontrolu. Mezitím už padly první výpovědi. Ředitelka ústavu Marie Zámostná je zdrcená. Reportáž považuje za neobjektivní, za jediné pochybení označila zmíněné koupání.

"Šlo o osobní pochybení sanitářky. Byl s ní ihned rozvázán pracovní poměr dohodou," uvedla ředitelka. "Potrestala jsem i jinak velmi obětavou a pracovitou sestru, která byla její nadřízenou," dodala.

"Ústav ve Svatém Janu znám dvanáct let, patří k těm lepším, které máme," zastal se jí středočeský radní odpovědný za sociální oblast, Josef Vacek. Vzápětí ujistil: "Navýšíme letos rozpočet ústavu, aby mohly být posíleny noční směny."

Při debatě v Divadle v Celetné, kam den předtím přijel, však padala na jeho hlavu ostrá kritika - a kromě něho i na celý systém. Eva Pogodová z ministerstva práce a sociálních věcí komentovala reportáž slovy: "Špatně se mi spalo. Ne proto, že by se to nedělo, ale že jsem to viděla na vlastní oči."

Jan Pfeiffer z Centra rozvoje péče o duševní zdraví, který se snaží v této oblasti takzvaně "rozhýbat vody", řekl: "Nepřekvapilo mě to. Není to selhání jednotlivce, ale systému."

Když například radní Vacek prohlásil, že žádná z předešlých kontrol ve Svatém Janu neodhalila žádné chyby, předsedkyně Sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková namítla: "Není divu, když kontroloři dnes vůbec nevědí, co vlastně mají kontrolovat."

A Martin Haicl, bývalý šéf Ústavu sociální péče v Nových Zámcích, k tomu dodal: "Někdy ani ředitel či vrchní sestra nevědí, co se děje v ústavech o nočních službách, když odejdou."

Podle Evy Pogodové z ministerstva je třeba přimět personál v ústavech, aby změnil myšlení a praktiky, na něž byl léta zvyklý. Jak dlouho to potrvá? "Odhaduji tak 15 let," prohlásila v debatě před oněmělým publikem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video