Kam po maturitě? Vyberte si jazykovou školu

  11:34aktualizováno  11:34
Nevzali vás na vysokou? Když se přihlásíte na roční pomaturitní studium jazyka, zůstane vám status studenta se všemi výhodami. Na jazykové školy se můžete přihlásit až do zahájení jejich vyučování, což bývá obvykle v prvním nebo druhém zářijovém týdnu.

Jazyková škola je dobrý základ. Snažte se ale co nejvíce mluvit cizím jazykem i mimo ni. | foto: Profimedia.cz

U většiny škol nemusíte posílat přihlášku poštou, stačí jen vyplnit elektronický formulář na webových stránkách školy nebo zavolat na studijní oddělení, případně se dostavit osobně.

Zápis proběhne, až zaplatíte školné. To se pohybuje okolo 20 až 30 tisíc korun za rok. Můžete platit najednou, pak můžete počítat se slevou, nebo si školné rozdělit do několika splátek.

Zjistěte si také, zda jsou do ceny školného zahrnuty studijní materiály. Může se vám totiž stát, že uhradíte školné a pak se dozvíte, že musíte doplatit ještě další dva tisíce za učebnice.

Budete student se vším všudy?
Rok strávený v jazykové škole vám přinese spoustu výhod. V první řadě vám zůstane status studenta. To znamená, že stát vám bude dál hradit zdravotní a sociální pojištění, budete mít úlevy na daních a nárok na rodinné přídavky a studentské slevy, například na různé kulturní akce nebo na koupi tramvajenky.

Abyste však byli dál studenty, musíte se přihlásit na jazykovku ve stejném roce, v jakém jste maturovali. Pokud byste tedy chtěli teď zkusit pracovat a přihlásit se až příští rok, status studenta ztratíte. I proto se studium na jazykové škole uvádí jako pomaturitní.

Většina jazykových škol vám vyjde vstříc i v případě, že jste v červnu neudělali maturitu a čeká vás zářijový reparát. Pokud se úplně nenaplní kapacita studentů, měli by vás všude bez problémů přijmout.

Nezapomeňte školu uvést v životopise
Dalším plusem studia jazyka je to, že vás připraví na mezinárodní jazykové zkoušky, jako je FCE nebo PET, což později uplatníte při hledání zaměstnání, například v zahraniční firmě. Pomaturitní studium jazyka si určitě napište do životopisu, budoucí zaměstnavatel k němu jistě přihlédne.

Plná třída? Ne, jen malá skupina
Při nástupu do školy budete dělat rozřazovací test, na základě jehož výsledků vás zařadí do jednotlivých skupin podle úrovně jazyka (začátečníci, mírně a středně pokročilí atd.). Ve skupině bývá kolem 10 až 15 studentů, takže se lektoři mohou každému věnovat a všichni mají prostor důkladně si jazyk procvičit.

Některé jazykovky, jako například pražská škola McNeilus, vám umožní studovat i ve skupinách s velmi nízkým počtem studentů, ale musíte si za to připlatit. Zatímco studium ve skupině osmi až šestnácti studentů vás ročně přijde na 24 990 korun, za studium s šesti až dvanácti studenty zaplatíte 28 990 korun.

Ale platit víc není vždy třeba, dá se i trochu taktizovat: "Vybrala jsem si levnější kurz a výsledek byl v podstatě stejný. Ve skupině nás bývalo kolem deseti, protože ve třídě stále někdo chyběl. Takže to vyšlo nastejno, jen já jsem ušetřila čtyři tisíce," říká Veronika Němečková, absolventka jazykové školy McNeilus.

Bude čas i na brigádu
Zatímco na střední škole vás finančně podporovali rodiče, teď už se na to většinou spoléhat nemůžete. Naopak je vhodný čas začít si samostatně přivydělávat. Pomaturitní studium jazyka vám umožní pracovat třeba každý den, protože vyučování trvá zhruba 4 hodiny denně a končí většinou kolem oběda.

Některé jazykovky nabízí dokonce odpolední studium, které bývá i o pár tisícovek levnější. Třeba v Tutoru si můžete vybrat, jestli chcete studovat od 9:00 do 12:20 nebo až od 12:40 do 16 hodin, přičemž odpolední vyučování stojí ještě o dva tisíce korun méně.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz