Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Kalousek řeší arbitráž, kterou odstartovalo Čunkovo rozhodnutí

  4:54
Křesťanský demokrat Miroslav Kalousek žehlí problém, který způsobil lidovec Jiří Čunek. Ministr financí se právě snaží odvrátit hrozbu, že bude muset ze státní kasy vyplatit v arbitráži téměř miliardu korun německé společnosti ECE. Realitní společnost chce "odškodnění" za chybu, kterou podle ní způsobil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Miroslav Kalousek žehlí Čunkův problém. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

O případu se píše už delší čas. Nyní však získal pikantní nádech v tom, že ji společně řeší dvojice rivalů, kteří navzájem válčí v KDU-ČSL a jeden druhého vyhazuje z vlády.

Čunkův problém skončil Kalouskovi na stole automaticky, protože ministr financí prostě řeší všechny arbitráže – stížnosti zahraničních firem, že Česko maří jejich investice.

"Nechci, aby se to prezentovalo jako vnitrostranický problém. Tento případ řešíme a učiníme všechno pro to, aby Česká republika nemusela nic platit," říká Kalousek.

Co tak strašného Jiří Čunek provedl, že za to Němci chtějí až miliardu korun? Z ne zcela jasných důvodů se velmi aktivně vložil do sporu dvou velkých zahraničních realitních firem – německé ECE a nizozemské Multi.

ODS chce pohltit KDU

obávají se lidovci naklonění Čunkovi

Obě tyto společnosti, které v Česku stavějí a pronajímají velká nákupní centra, se tvrdě střetly v Liberci. Chtěly je postavit jen sto metrů přímo naproti sobě. Začala dlouhá a složitá právní bitva, jejímž "soudcem" se stal právě Čunek.

"Právníci mi hned na začátku řekli, že v každém případě našeho rozhodnutí bude soud. Vždycky bude některá firma tvrdit, že byla poškozená, a odvolá se," říká Čunek.

Do řešení libereckého konfliktu se ministr rázně pustil loni na jaře, sotva se vrátil na ministerstvo po čtyřměsíční přestávce kvůli své korupční kauze. Stůl měl zavalen řadou nevyřešených věcí, hlavně kolem čerpání peněz z evropských fondů. Svou pozornost se rozhodl věnovat liberecké válce nákupních center.

Ministr nedal na své rádce

O co v kauze jde? Nizozemská Multi začala v Liberci stavět dřív, až po ní přišla německá ECE. Nizozemcům se to nelíbilo, proto napadli úřední povolení konkurenčního projektu s tím, že je znevýhodňuje, protože společná příjezdová cesta by neusnesla nápor aut zákazníků.

"Jen chráníme svou investici za půldruhé miliardy, pokud zkolabuje doprava, je ohrožená," argumentuje Petr Černák ze společnosti Multi.

Liberecká kauza

Německá firma ECE v Česku postavila a provozuje nákupní centra Arkády Pankrác v Praze a Vaňkovka v Brně.

Nizozemská firma Multi v Česku postavila a provozuje nákupní centra Olympia v Plzni a Olomouci, podílela se v Praze na Centru Chodov.

V Liberci se obě konkurenční firmy tvrdě střetly, když chtěly postavit přímo naproti sobě nákupní centra. Po řadě odvolání se do sporu vložil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, jeho úřad zrušil povolení firmě ECE. Ta nyní chce v arbitráži odškodnění 1,5 miliardy korun po státu.

Celý spor je vlastně jen o to, zda Multi měla právo mluvit do úředního schvalování konkurenčního projektu. Městský i krajský úřad byly názoru, že ne. Jenže jejich rozhodnutí zrušila poslední instance – ministerstvo pro místní rozvoj, kam se spor jako k poslední instanci opakovaně dostal.

Tam se jím zabývala takzvaná rozkladová komise ministra, což je devítičlenný tým expertů na stavební a správní právo z univerzit i z praxe. Ti Jiřímu Čunkovi dali jednoznačné doporučení: zjednodušeně řečeno se v Liberci mohou stavět obě nákupní centra.

Ministr Čunek v rozporu s doporučením rádců rozhodl opačně. "Já se závěry komise mohu, ale nemusím řídit. Na základě mých právních doporučení jsem rozhodl jinak, což více vyhovuje zákonu. Chybu udělal stavební úřad v Liberci, jenž neměl územní rozhodnutí firmě ECE vydat," argumentuje Čunek a dodává: "Jsem si naprosto jist, že jsem rozhodl správně."

Německá realitní společnost kvůli Čunkovu rozhodnutí neobdržela stavební povolení a musela stavbu zastavit. A proto rozjela arbitráž. Tvrdí, že jí vznikla škoda 56 milionů eur, v přepočtu tedy půldruhé miliardy korun. Do toho počítá náklady na těžbu zeminy, pořízení pozemku i ušlé zisky.

"Takřka celý rok jsme upozorňovali na problém nezákonného rozhodování. Pan ministr Čunek argumentuje záležitostmi, které mu nepřísluší. Takové jednání ovlivnilo rozhodování státní správy až za hranici zákonnosti," říká jednatel ECE Josef Tobek.

Výsledek celého sporu? V Liberci zůstala po společnosti ECE obří jáma v zemi.

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Zaorálek zůstane ministrem kultury. ČSSD chce na zahraničí Hamáčkova náměstka

Lubomír Zaorálek zůstane ministrem kultury. Na pozici ministra zahraničí navrhne ČSSD dosavadního náměstka ministra...

Poslanci smetli kvóty na české potraviny, odmítli jejich dvojí kvalitu

Poslanci odmítli povinné kvóty pro prodej českých potravin v obchodech nad 400 metrů čtverečních. Zákon zavádí sankci...

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Lidovec Bartošek chce prověřit, zda členka Rady ČT Lipovská neporušuje zákon

Poslanci zvolí čtyři nové členy Rady České televize. Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška by měla být z...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...