Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Kalousek: Nechci se líbit všem

  18:20
Jsou to většinou mýty a nálepky, které o křesťanských demokratech slyšíte, tvrdí šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Před volbami se je budeme snažit vyvrátit," prohlásil šéf lidovců ve velkém rozhovoru pro MF DNES.
Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: Radek MičaMF DNES

Pane předsedo, víte, kterou větu v poslední době v rozhovorech pořád opakujete?Každý politik opakuje věty, na kterých mu záleží. Uměl bych jich vyjmenovat pět nebo šest.

Jedna z nich hovoří o "odporných lidovcích, kteří chtějí být v každé vládě za každou cenu".
Tuto větu bych mezi těmi nejčastějšími nevyjmenoval. To není nic, co by prezentovalo naše programové priority. Tím, co citujete, se snažím pouze vysvětlit, že o naší straně panují klišé a nálepky.

Takže nechcete být v každé vládě za každou cenu?
Ty nálepky jsou nezasloužené. V letech 1998 až 2002 jsme se přece nebáli hájit náš program z opozice a neuškodilo nám to. Na druhé straně nejsme ochotni porušovat principy programu, a když jsou vyčerpány možnosti kompromisu, tak jej nebudeme znásilňovat. Pak z vlády odcházíme. Naše politika nikdy nebyla založená na tom, že máme být ve vládě za každou cenu. Stejně nesmyslným klišé je, že jsme konfesní stranou. Jsme pro věřící i nevěřící.

Jste i pro homosexuály, když tak razantně odmítáte zákon o registrovaném partnerství?
Jistě.

Ale nepřispěl jste k používání těch nálepek především vy osobně?
Nikdo ze současného vedení křesťanských demokratů k nim nepřispěl.

Pokud ne, tak proč si to část veřejnosti dlouhá léta myslí? A není to důvod, proč jste tak nízko na žebříčku popularity politiků?
Průzkumy veřejného mínění nemytizuji, ale ani nepodceňuji. Ten nejméně relevantní je však právě žebříček osobní popularity.

Proč?
Na nejvyšších místech v něm vystupují lidé, kteří nikomu nevadí.

Skutečně si myslíte, že Jiří Paroubek nikomu nevadí?
Každý někomu vadí a nevadí. Když se podívám do struktury podpory podle příznivců stran, tak mám drtivou podporu našich voličů. Své postavení v žebříčku popularity si vysvětluji tím, že nejsem vlažný. Jsem buď horký, nebo studený. Nemůžu a nechci se líbit všem. Jasnými názory určitě mnohé lidi irituji. To, co mě v žebříčku sráží, je hlavně míra antipatií příznivců KSČM. To beru jako vyznamenání. Kdyby mě podporovali komunisté, tak bych si myslel, že na mé práci není něco v pořádku.

Neiritujete lidi i tím, že jste také patřil mezi ty politiky, kteří se potýkali s kauzou kvůli bytu?
Nemohu to vyloučit, to bych byl blázen. Pokud je to jeden z důvodů, tak je velmi subjektivní a to i proto, že to, co se o mně v této souvislosti psalo, byly vykonstruované pomluvy, které byly vyvráceny.

Šetření a řízení kolem vašeho bytu a obvinění z možného krácení daně jsou definitivně ukončena?
Uzavřena a zastavena. Bez jakékoli pochybnosti prokázala, že to byly pomluvy. Takový výsledek zjistil finanční úřad i finanční policie.

Můžeme se o tom přesvědčit?
Samozřejmě, mohu to kdykoli předložit.

Volební programy čte málokdo

Podívejme se, jaký volební program předkládáte. Má přes 80 stran. Myslíte, že někdo bude něco tak rozsáhlého číst?
Jistěže ne. Nevydali jsme to s ambicí, že si to každý přečte.

Zkuste mi ho tedy stručně v deseti bodech popsat a přesvědčit mě, že je dobrý.
Z vlastní zkušenosti vím, že to neprostuduje ani většina členů politických stran. Je to hlavně programový dokument pro tu politickou sílu samotnou. Je to její kotva, něco, o co se vždy může opřít.

A ty priority?
Je to dokument pro každého, kdo se chce přesvědčit o tom, že neplkáme, že to máme promyšlené, že to myslíme vážně. A jestli se o tom chce přesvědčit paní Nováková z Horní Dolní, nebo politický analytik, tak to je jedno. Všichni k tomu musí mít přístup.

Já však chci deset hesel.
Věnujte mi chvilku. Nemůžu hned vypálit deset hesel a usmívat se do objektivu a říkat: zbytek by vás stejně obtěžoval. Počet lidí, kteří si opravdu prostudují náš volební program, nepřesáhne v jednotkách tisíce. Přesto je to absolutně nezbytný dokument z těch důvodů, které jsem vám řekl.

Můžete už říci těch deset programových hesel?
Nabízíme vám ten nejlepší možný program...

Ale to říká úplně každý. Buďte prosím konkrétní.
Na rozdíl od slibů nabízíme realistickou politickou alternativu, která je pro všechny pracovité a přemýšlivé lidi. Neslibujeme nic, od čeho bychom museli později ustoupit.

Pane předsedo, vyjmenujte některé konkrétní body.
Například náš program obsahuje některá nepopulární opatření. Školné či spoluúčast pacienta u lékaře. To nejsou cíle programu, ale nezbytné nástroje k dosažení toho, aby kvalitní vzdělaní a kvalitní zdravotní péče byly přístupné pro všechny. V obou případech je tato spoluúčast neskonale šetrnější vůči sociálně potřebným než současný stav.

Jenže všechny strany říkají, že jsou pro všechny a jsou současně pro sociálně slabší. Kde je rozdíl?
Vy mi pořád skáčete do řeči a odvedl jste mě od toho, co říkám. Takže mi nedáte šanci to dopovídat?

Dám, ale říkejte hlavní body vašeho programu. Představte si, že jste na tribuně a musíte hovořit jasně a stručně.
Na tribuně mi do toho ale žádný Buchert neskočí. Jsme realistickou politickou variantou pro všechny, pro věřící i nevěřící...

Promiňte, ale musím do toho opět skočit. To už jste říkal...
Na prvním místě našich priorit je rodina, což není pouze otázka kapitoly rodinné politiky, ale promítá se to do všech společenských oblastí, do daňových sazeb či veřejných výdajů i do jakýchkoli jiných společenských dohod a pravidel.

Tak jsme se k něčemu konečně propracovali...
Jsme stranou, která nechce dovolit, aby se otevíraly nůžky mezi kvalitou života na venkově a ve velkých městech. Chceme zefektivnit boj s kriminalitou a korupcí. Jsme jediná politická strana, která zpracovala komplexní návrh reforem policie jako základního nástroje tohoto boje. Jsme stranou výrazně proevropskou. Budoucí Evropu nevidíme jen jako společný evropský prostor, v našem zájmu není jen ekonomická prosperita a konkurenceschopnost, ale především ochrana jistých hodnot. Pak náš hospodářský program odmítá extrémy. Vedle toho, co prosazujeme, můžeme nabídnout i to, čemu chceme zabránit.

A čemu přesně?
Extrémům. To je to velmi mediálně vysmívané „ano, ale“. Přitom slovy „ano, ale“ začínají všechny rozhovory o pevných dohodách, jak v byznysu, tak v politice.

Ano, ale řekněte mi, jak třeba chcete řešit nezaměstnanost.
V jedné větě: snížením odvodů z pracovního místa, pružnější pracovní legislativou, větším důrazem na vzdělání a rekvalifikaci v průběhu celého aktivního věku a změnou systému sociálních dávek. Ten by měl mnohem více motivovat k tomu, živit se prací než být závislý na dávkách.

Jsme věrohodnější strana

Levicové strany říkají, že jsou sociální, a ODS to začala tvrdit také. Proč bych si měl vybrat právě vás?
Jsme věrohodnější. Jde o chápaní slova sociální. Jestliže je někdo chápe tak, že čím víc rozdává, tím je sociálnější... - no tak to my nejsme.

Vy nerozdáváte?
Každý rozpočtový systém něco rozdává.

Co váš návrh na rodičovský příspěvek. Vždyť to je 12 miliard jen na rok 2007. To není rozdávání peněz?
To je zcela adresná a ani ne sociální dávka. To je po dlouhé době společenské ohodnocení.

Kde na to vezmete peníze?
Musíme být úspornější v jiných výdajích státu. Musíme být mnohem efektivnější v systému sociálních dávek, v systému veřejného zdravotního pojištění, efektivnější v systému státní zprávy. Tam musíme ušetřit.

To také říkají všichni a pak to nedělají. Řekněte mi, s kterou stranou se v programech protínáte nejvíce?
Je mi líto, ale neexistuje jednoznačná odpověď.

To není možné.
Když vezmete téma od tématu, tak ano. Ale celkově nelze říci, který program je blíž či dál od nějaké politické strany. V zásadě je dohoda možná vždy, kromě komunistů. Ve fiskální politice by byla snazší s ODS, v zahraniční politice s ČSSD.

Vaším soupeřem v kampani je v jižních Čechách šéf komunistů Vojtěch Filip. Jaký je to soupeř?
Nepodceňuji ho ani nepřeceňuji.

Porazíte ho ve volbách?
Kdybych si na něj netroufal, tak do toho nemůžu jít. My jsme pro všechny přemýšlivé a pracovité lidi.

To znamená, že komunisté jsou pro nepracovité a nepřemýšlivé?
Komunistický program není realistický a není pro přemýšlivé a pracovité lidi.

Když jsem s Vojtěchem Filipem dělal před časem rozhovor, tak mi řekl, že se fašizujete...
To nebudu snad ani komentovat. Demokratický politik odmítá extrémy, jako jsou fašismus a komunismus. Oba vedou ke stejnému výsledku - k potlačování základních práv a svobod a k destrukci demokracie.

Dalším vaším soupeřem v jižních Čechách je nejpopulárnější politik země - ministr kultury Vítězslav Jandák. Co říkáte na něj?
Nebudu se pouštět do hodnocení soupeřů. Znám se s panem Jandákem dlouhá léta. Osobně mě velmi zranil větou, že komunisté mohou prospět této zemi, pokud budou mít moudré názory. Ta věta je samý protimluv.

On má v průběhu kampaně natáčet nový film. Může tím nalákat ještě více voličů?
Určitý typ voličů ano. My jsme realistickou nabídkou pro ty přemýšlivé voliče.

Uvidíme, kolik jich najdete.
Vzhledem k tomu, že jsem docela pyšný na intelektuální potenciál české veřejnosti, tak nepochybuju, že hodně.

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Konec výsměchu. Kritik vedení Pardubic Sedlák bude „zlobit“ na magistrátu

Pro mnohé překvapení. Pro většinu politiků z ostatních stran nepříjemné. Na pardubický magistrát se poprvé v historii...

Ministryně odvolala šéfa parku České Švýcarsko, nezvládl krizovou komunikaci

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko...

KOMENTÁŘ: Protivládní referendum? Mohlo to být horší, jede se dál

Premium Andrej Babiš může být rád – voliči trestali vládu za její chabý výkon v boji s vysokými cenami energií. I Petr Fiala...

„Konečná“ komunistů a bezvýznamnost ČSSD, komentoval volby Kolář z MF DNES

Rozstřel Výsledky letošních voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu Parlamentu České republiky potvrdily praktický konec...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...