Kalousek: Kauzy pod koberec zametat nebudeme. ODS ať si dělá, co chce

  23:00aktualizováno  26. března 11:47
Ministr financí Miroslav Kalousek odmítá srovnávat Alexandra Vondru s Vlastou Parkanovou. Podle něj nejsou "průšvihy" v resortu za jejího vedení na stejné úrovni, jako je kauza ProMoPro. Slíbili jsme, že kauzy nebudeme zametat pod koberec, řekl. Co bude s Vondrou, si prý má vyřešit už sama ODS.

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jde vám hlavně o to oslabit Vondru, Nečase a celou ODS, nebo hlavně o čistotu veřejných zakázek?
Především jsme byli velmi zklamaní z nedodržení dohody. 41 poslanců TOP 09 hlasovalo o tom, že nejsou ochotni udělat nic, co by mohlo být považováno za podporu Alexandra Vondry, a současně chtějí podpořit koalici.  Nakonec prostě došlo k dohodě, že tu schůzi nepodpoříme za předpokladu, že vystoupení pana ministra  Vondry bude dostatečně omluvné, že si posype hlavu popelem. A především, aby z toho přestali dělat teorii spiknutí proti Vondrovi, což náš dráždí. Ten fakt  (předražená zakázky pro firmu ProMoPro na zajišťování technických služeb během českého předsednictví EU, pozn.red.) je objektivní, nikdo si ho nevymyslel, nikdo ho nevytáhl, ten přišel z finančního světa - tedy že polovina peněz nebyla použita na tu konkrétní zakázku. Takže ta zakázka asi předražená byla. My jsme dodrželi dohodu do puntíku, po projevu jsme hlasovali proti programu schůze, nicméně ten projev byl absolutně opačný, než bylo přislíbeno. Tak to vzbudilo to rozhořčení.

Ale slovo omluva ve Vondrově projevu zaznělo.
Že se omluvil za to, že to dostatečně nevysvětlil, tak takhle ta domluva nezněla. Tím projevem rozhořčil naprosto všechny, dokonce i své vlastní poslance. To byl projev ve stylu já za nic nemůžu a omlouvám se za to, že jsem nedokázal vysvětlit, že všechno bylo v pořádku.

Jaký styl omluvy jste čekali?
My jsme byli domluvení: Vondra si posype hlavu popelem a především si udrží naprostý distanc od nějaké teorie spiknutí. A my že řekneme: Dobře, držíme koaliční dohody i v takových otázkách.

Ještě jednou: Jde vám hlavně o to umýt hlavu Petru Nečasovi a oslabit jeho ODS na úkor TOP 09, nebo jde o čistotu veřejných zakázek?
Ani jedno, ani druhé. Jde opravdu jen o to, že jsme řekli, že nebudeme zametat kauzy pod koberec a že je budeme řešit. My jsme splnili koaliční dohodu do puntíku, teď je na ředě ODS. Ať si v zásadě dělá, co chce. My jsme jasně řekli, že od tohoto se distancujeme, a teď je to jen záležitost ODS a její ostuda.

Znamená to, že pokud se ODS postaví na zadní a řekne: Vondru za žádných okolností nedáme, tak vy nebudete bourat koalici nebo odcházet z vlády?
V žádném případě. Koaliční projekt a programové prohlášení vlády je daleko větší hodnotou, než ostuda jednoho místopředsedy ODS.

Takže další prohlubování koaliční krize nehrozí?
Z naší strany v žádném případě. Odmítáme ale tu ostudu nést s naším koaličním partnerem.

Co říkáte slovům o bruselském atentátu.
To je snad naprosto komické, ne? To je přirovnání, které nesedí ani v jednom z poznávacích bodů.

Premiér a šéf ODS byl v zahraničí a nemohl účinně bránit svého místopředsedu.
V žádném případě to nebyl atak na premiéra. Naopak očekáváme, že si pan premiér udělá pořádek tak, aby dohody byly dodržovány.

Říkáte, že vám jde o to nezametat kauzy pod koberec. Proč už jste tedy neodvolal náměstek Martina Bartáka? Ten má na rozdíl od ministra Vondry proti sobě dva přímé svědky, že požádal peníze v souvislosti o ovlivněním veřejné zakázky.
Pan Barták je na neplacené dovolené. Kdyby pan ministr Vondra odešel na neplacenou dovolenou, chápal bych to jako naprosto seriózní řešení.

Ale vy jste ho vyzval přímo k rezignaci.
Já jsem nikdy nepožadoval Vondrovu rezignaci za kauzu ProMoPro. Na koaličních jednáních padla slova: My vás k ničemu netlačíme, my vás k ničemu nevyzýváme, řešte si to, jak chcete. Ale nikdo z našich poslanců není ochoten Vondru v kauze ProMoPro podpořit. Já jsem říkal, že Vondra by měl rezignovat za to, že naprosto fatálně nedodržel dohodu. Souvislosti s tou kauzou ať si řeší ODS, jak uzná za vhodné.

Proč nepožadujete také rezignaci místopředsedkyně Sněmovny za TOP 09 Vlasty Parkanové, která jako exministryně obrany rovněž nese politickou odpovědnost za skandálně předražené zakázky typu letounů Casa či transportéru Dingo...
Při vší úctě skutečně nevím, zda zakázky Casa a Dingo byly předražené. Já jsem nikdy neviděl konkrétní bankovní převody, zda byly či nebyly vyváděny peníze někam jinam.

Je tady audit ministra obrany o tom, že ty zakázky byly předražené. Před nákupem letounů CASA varovali i armádní generálové.
Já na ministerstvu obrany nejsem čtrnáct let a k tomuhle se prostě neumím vyjádřit. Nicméně to, čemu říkáte audit, jsem četl. Ale to slovo audit nesedí, to není audit.

Proč jsou pro vás Vondrovi auditoři méně důvěryhodní, než vyšetřovatelé kauzy ProMoPro?
To není audit. Nezlobte se, tohle není audit, ukažte to jakémukoli certifikovanému auditorovi a on vám odpoví, jestli je to audit nebo ne. Není.

Takže těm číslům nevěříte?
Ta čísla by musel ověřit nějaký auditor nebo vyšetřovatel...

Takže podle vás Vondrova odpovědnost za kauzu ProMoPro není srovnatelná s odpovědností vaší stranické kolegyně Parkanové?
To je naprosto nesrovnatelné. V případě ProMoPro jsem viděl konkrétní sumy a konkrétní účty, u kauzy na ministerstvu obrany znám jen články z médií. A to je trochu jiná vypovídací hodnota.

Vy jste chtěli „sejmout“ ministra obrany a místopředsedu ODS pouze kvůli tomu, že nedodržel dohodu o tom, jak bude vypadat jeho projev?
Ale my ho přece nemůžeme „sejmout“. My jenom říkáme, co si o tom myslíme.

Nechápu, proč se situace vygradovala až 24. března, přestože kauza ProMoPro je známá už dva měsíce?
Opakuji, že situace nevygradovala kvůli kauze ProMoPro, ale pro porušení dohody z K9.

Takže případ Vondra je pro vás uzavřený?
Ano. My jsme se od pana Vondry zcela distancovali,  a teď je to čistě otázka ODS.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Najdete na iDNES.cz