Kalousek nakonec odboráře dráždit nešel, se Zavadilem si pak dal pivo

  12:28aktualizováno  21:30
Odboroví předáci měli obavy, aby na jejich sobotní demonstraci nepřišel Miroslav Kalousek a aby se něco "nesemlelo". Kalousek ale mezi demonstranty nešel. Když akce na Václavském náměstí skončila, našli na sebe s šéfem ČMKOS Jaroslavem Zavadilem čas a dali si spolu pivo. Protest odborů, které žádaly demisi vlády, označil Kalousek za ryze politický.

Ministr financí Miroslav Kalousek se rozhodl, že nebude přidělávat starosti policistům a na demonstraci odborářů nepůjde. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Vím, že by to policistům přidělávalo starosti. Rozhodl jsem se a slíbil jim, že jim je přidělávat nebudu," řekl ministr financí v sobotu v poledne iDNES.cz, když přicházel do České televize na diskusi o protestu odborů. Od jejich centrály na Žižkově v té době už pochodovalo směrem na Václavské náměstí.

Demonstrace

Sami odboráři ve čtvrtek upozornili, že by se mezi demonstranty mohl objevit i Kalousek. A podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové se mu to předseda odborové centrály Zavadil snažil rozmluvit.

Kalousek hned zareagoval, že se akce zúčastnit nechce, ale v sobotu má volno a žádným místům se vyhýbat nehodlá, tedy ani protestu desítek tisíc odborářů. Zdůraznil, že nemá sklony k agresivitě a že se běžně pohybuje bez ochranky.

"Mám v sobotu volno a jsem zvyklý se svobodně pohybovat po veřejném prostranství, jak uznám za vhodné. Ale kdybych náhodou potkal demonstranty, tak přece o nic nejde. Slušně pozdravím a půjdeme každý svou cestou," říkal.

S jedním odborářem se v sobotu přece jen nakonec potkal - po odpolední rozhlasové debatě, když už bylo po demonstraci, zašel na pivo se Zavadilem a nechal se přitom natočit televizí Nova.

Protest odborů přitom Kalousek označil za politický. "Vzhledem k požadavkům, které byly vzneseny, to prostě byla politická demonstrace," řekl ministr. "Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," uvedl Kalousek.

To, že nemá problém jít přímo do davu lidí, který k němu nemá právě sympatie, dal už dříve ministr financí najevo, když se mezi demonstranty objevil loni v červnu během stávky proti vládě a reformám. Chtěl prý zjistit, co jim vadí. Nadávali mu a vzduchem létala vejce a rajčata. Podle odborářů je ministr provokoval.

Veřejnosti vadí na prvním místě další chystané zvýšení DPH

Zatímco odboráři pochodovali Prahou, Kalousek v sobotu v televizi obhajoval vládní návrhy, které mají pomoci snížit schodek rozpočtu na příští rok o více než 42 miliard korun a o rok později ještě dvakrát tolik. Klíčovými opatřeními jsou přitom růst DPH na 15 a 21 procent a nižší valorizace důchodů. (více o tom, co vláda chystá, najdete zde)

Právě růst DPH nejvíc lidem vadí podle průzkumu, který si nechala Česká televize udělat. Nesouhlasí s tím téměř 40 procent lidí. Podle Kalouska je nutné, protože vývoj ekonomiky je horší, než vláda čekala.

"Vláda 62 procent opatření realizuje na straně úspor," zopakoval v sobotu ministr financí, zatímco kritici vlády upozorňují hlavně na navrhované zvyšování daní. V materiálu pro Evropskou unii, o které informovala MF DNES, vláda píše něco trochu jiného - že úspory tvoří 40 procent a vyšší daně 60 procent. (podrobnosti najdete zde)

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

V Česku začíná druhý den eurovoleb. Páteční účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz