Kalousek: Byla to šílená, ale jediná varianta

  18:37aktualizováno  18:37
Málokdo v polistopadové historii České republiky tak rozbouřil politickou scénu i názory veřejnosti jako v posledních dnech Miroslav Kalousek. Zapřisáhlý antikomunista totiž připustil toleranci vlády ČSSD a své KDU-ČSL komunisty. Stálo ho to křeslo předsedy strany.

Miroslav Kalousek tvrdí, že jeho svědomí je čisté. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Zrádce, blázen, sebevražda, veletoč, neuvěřitelné, nepochopitelné. I taková slova se objevila v posledních dnech v reakcích na vaše vyjednávání s Jiřím Paroubkem o možné vládě tolerované komunisty. Už jste ta slova strávil?
Počítal jsem s nimi. Proto to bylo nejtěžší rozhodnutí mého života, jak už jsem říkal. Stejně jsem ho musel udělat. A pořád ho pokládám za rozhodnutí správné.

Jenže vy jste pořád dokola opakoval tezi o tom, že vaše strana obdržela neprávem dvě nálepky, a říkal jste: "Buď jsme byli ti odporní lidovci, kteří kvůli svým korytům budou v každé vládě, nebo jsme byli těmi odpornými lidovci, kteří rozbíjejí každou koalici." Nepotvrdil jste svým jednáním s ČSSD, které by zajistili komunisté, že je to pravda?
Naopak. KDU-ČSL potvrdila zcela jasně a rychle, že ta nálepka byla neoprávněná.

Ovšem vy jako její předseda, který by se nechal podporovat komunisty, jste to nepotvrdil.
Já jsem byl v jiné situaci.

Jak v jiné situaci? Tak to vysvětlete, protože veřejnost si myslí něco zcela jiného.
Jak půjde čas, tak věřím, že mě pochopí nakonec i veřejnost. Zkusím to stručně vysvětlit. Rozhodl jsem se rezignovat už v den, kdy Mirek Topolánek předložil svůj koncept menšinové vlády s takzvanými nestranickými odborníky. Chci k tomu dodat, že ze strany občanských demokratů jsem to ovšem nevnímal jako žádný podraz.

Proč jste tedy uvažoval o svém odstoupení?
Protože skončila moje politická vize, s kterou jsem KDU-ČSL vedl a řídil.

Počkejte, počkejte. Vaše vize byla závislá na tom, co udělá ODS?
Nechte mě to vysvětlit! Přemýšlím, abyste mě dobře pochopil.

Budu se snažit.
Svoji první rezignaci na předsedu strany jsem velmi vážně zvažoval hned po volbách, neboť my jsme ty volby prohráli. Já jsem prohrál. A předseda strany za to nese vrcholnou odpovědnost.

Nevšiml jsem si, že byste to po volbách přiznal. Spíše naopak. Proč jste to neudělal? Dnes jste tady nemusel sedět a vysvětlovat, že jste se chtěl jako antikomunista nechat tolerovat komunisty.
Protože ještě tu noc po volbách vznikl velmi rychle koncept trojkoalice. Ten podle mě umožňoval dlouhodobou existenci KDU-ČSL na politické scéně v souladu s vizí, které jsem vždy věřil.

Pořád to nevysvětluje nic z toho, proč jste si chtěl jít s Jiřím Paroubkem pro podporu komunistů.
Po pádu trojkoalice neustále zesilovala politická bipolarita reprezentovaná ODS a ČSSD. Pro zajištění pozice KDU-ČSL na politické scéně bylo jedním z možných řešení vytvoření konceptu podle německé CDU/CSU, který by u nás platil pro křesťanské a občanské demokraty. To by nám dlouhodobě i pro další a další volby zajišťovalo pozici. Proto jsem neodstoupil hned po volbách. V okamžiku, kdy tuto myšlenku ODS musela opustit, moje mise v čele strany skončila. Tato vize dopadla neúspěšně a nešlo ji realizovat.

Tak jste měl rezignovat hned v ten den, kdy bylo jasné, že spojenectví s ODS padá. Proč jste to neudělal?
Nebylo by nic jednoduššího. Nicméně při představě, že ODS a ČSSD uzavřou smlouvu, podle které bude jedna vládnout a druhá
předstírat, že je opozice, ale ve skutečnosti budou vládnout společně, by se naše strana dostala do opozice jakési druhé kategorie, a o její hlasy by už nikdo nestál. Dokonce bychom se dostali do opozice téměř proti svému vlastnímu programu.
Vždyť kompromisem těch dvou velkých stran by bylo něco, co je velmi blízké programu KDU-ČSL. V příštích volbách by to pro nás znamenalo odchod z politické mapy.

Takže jste se rozhodl konat, i když to znamenalo možnou podporu komunistů?Proč jste to neudělal po oznámení vzniku menšinové vlády ODS, bez Paroubka a bez možnosti podpory komunistů? Odešel byste s čistým štítem.
Já odcházím s čistým štítem.

To si myslíte snad jenom vy.
Dobře. Odcházím s čistým svědomím.

Skutečně?
Nechte mě, prosím, domluvit. Nebylo by nic jednoduššího, než rezignovat a odejít s čistým štítem, jak vy říkáte. Jenže bych odešel za situace, kdy by KDU-ČSL neměla žádné šance v příštích volbách.

To už jste říkal. Zkuste pokročit o trochu dál.
Rozhodl jsem se, že udělám úplně všechno, aby smlouva mezi ODS a sociální demokracií podepsána nebyla. Když říkám úplně všechno,tak myslím úplně všechno. Teď už je myslím srozumitelnější, co jsem minulý týden udělal.

Můj překlad zní: Miroslav Kalousek je ten člověk, který zabránil velké koalici ODS a ČSSD nebo vzniku nové opoziční smlouvy. Je to tak?
Samozřejmě. Bylo nepředstavitelně těžké se k tomu rozhodnout.

Stejně nepředstavitelně těžké je teď obhájit vaši koketerii s podporou komunistů.
Ale já jsem předpokládal, že strana by se mohla proti tomu postavit. Bylo to padesát na padesát. Nicméně cíl číslo jedna, nastražení smrtelné pasti bipolární smlouvě dvou velkých stran, se podařil.

Jenže většina lidí si vůbec nemyslí, že jste politický Robin Hood, jak by se mohlo zdát například z vaší poslední odpovědi.
Nikdo mi nemusí věřit, ale já jsem na stanovisko, které v pátek zaujala KDU-ČSL, hrdý. Pro případ,že by moje strana přijala alternativu dohody s ČSSD, tak bych krátce poté, po vzniku takové vlády i tak rezignoval.

S kým jste o svém rozhodnutí o vstupu do jednání s ČSSD a následném možném odstoupení hovořil?
S místopředsedou křesťanských demokratů Janem Kasalem i s vyjednavači ČSSD.

Proč jste to neoznámil Mirku Topolánkovi?
Upozorňoval jsem ho, že nemůžeme podpořit žádnou jejich dohodu se sociální demokracií a že vůči ní budeme určitě v opozici. ODS náš postoj vzala na vědomí, ale přesto to udělala. Neříkal jsem mu však o té rezignaci.

Už jste si s Topolánkem vysvětlili dění posledních dnů?
Nevím, jestli bude mé vysvětlení akceptovat, protože krok, který jsem udělal, jej skutečně mohl politicky velmi poškodit. Určitě mu ty své pohnutky vysvětlím. Termín setkání jsme si už domluvili.

Vy jste také poměrně jednoznačně a velmi hlasitě tvrdil, že ODS chtěla úpravami volebního systému zničit malé strany. Proč jste se tedy spojoval se sociální demokracií, která chtěla úplně to samé?
Občanští demokraté nás neustále přesvědčovali, že to nedopustí.

Vždyť oni tvrdí, že to skutečně nedopustili.
Měli jsme indikace, že velké strany chtějí společně vyčistit politické prostředí pouze pro sebe. Bylo za podobné situace obtížné riskovat osud naší strany.

Nebylo by pak daleko čistějším řešením, kdybyste se nespojoval ani s jednou z nich?
A jak jinak byste to chtěl rozbít? Musel jsem s ČSSD vstoupit do jednání s vědomím, že své straně nabídnu alternativu přežití. Musel jsem to udělat za jakoukoli cenu! Vyjednával jsem to s Jiřím Paroubkem naprosto poctivě, ale také s vědomím
toho, že musím pak odejít. Protože takový koncept bych osobně nemohl věrohodně prezentovat veřejnosti. To myslím v případě, kdyby ho KDU-ČSL nakonec přece jenom přijala a souhlasila s tím.

Pane Kalousku, ale v tomto případě někdo veřejnosti soustavně a nestydatě lže. A to vy, ODS, či ČSSD.Jiná možnost se zde ani nenabízí. Kdo chtěl zlikvidovat malé strany a jak to ve skutečnosti bylo?
Nikoho nechci obviňovat ze lži, nemám důkazy. Mám však indikace z ODS i ČSSD, že se chtěly domluvit na většinových prvcích ve volebním systému, které měly být realizovány až po nějakém čase. Nevěřím v politice na romantiku. Je přece stoprocentní, že kdyby se velké strany dohodly, tak začnou mít i některé společné zájmy. ODS přece také před volbami tvrdila, že nikdy nepůjde
do svazku s ČSSD.

A vy jste tvrdil, že se nikdy nenecháte podporovat a tolerovat ani jediným hlasem komunisty.
Vždyť vám neustále vysvětluji, že bych pak odešel. Byl to taktický a strategický tah, když jsem dal do banku svůj osud, a udělal jsem to pro naši stranu.

Čekal jste tak ostrou protireakci vašich spolustraníků, kteří to jednoznačně odmítli?
Mohl jsem čekat cokoli. Nejsem přece úplný politický primitiv.

Vyjednával jste s dalšími významnými lidovci o tom svém nakonec neúspěšném konceptu?
Jednal jsem o tom s více než deseti důležitými funkcionáři v KDU-ČSL včetně těch v regionech. Řekl jsem jim, že pokud to neuděláme,tak nás čeká pomalá smrt, a o tom jsem dodnes pevně přesvědčen. Pak jsem minulý čtvrtek na předsednictvu
strany seznámil všechny s mým záměrem a řekl jim otevřeně: "Tak, je to sice naprosto šílená varianta, ale jinou alternativu řešení já už neznám." Vyzval jsem potom všechny přítomné, aby navrhli nějaké jiné možné řešení, pokud je znají. Vyzýval jsem je také, aby řekli, že jsem se zbláznil, že jsem zešílel a že mi to mohou zakázat. Nikdo to ale neřekl. Všichni mi dali mandát k jednání. Nic jiného se tam nerozhodlo. O ničem se také nehlasovalo, jak se pořád někde spekuluje. Tak jsem to potom oznámil na tiskové konferenci.

Zdálo se, že od roku 2003 vedete lidovce poměrně silnou rukou.A v pátek vás členové strany rychle smetli.
Jak smetli? Jenom velmi razantně odmítli můj návrh. Nikdo mě k rezignaci nevyzýval. Odstoupil jsem sám.

Nepoškodil jste však nenávratně větou o podpoře komunistů pověst své strany?
Poškodil jsem především svoji vlastní pověst. Ne pověst své strany. Ona přece zareagovala poměrně přesvědčivě.

Snad mi nechcete tvrdit, že jste dopředu věděl, že vás smetou?
To jsem opravdu nevěděl.

Hovořil jste o pomalé smrti. Nečeká vás jako rozhádanou stranu ta smrt už v nastávajících komunálních a senátních volbách?
Obava, že nás to poškodí, byla jedním z motivů té rychlé reakce mých spolustraníků na vyjednávání s Jiřím Paroubkem.

Jak se vede kampaň do voleb, když strana nemá předsedu?
Jsme normální demokratickou stranou s pevnými mechanismy a kampaň poběží i bez předsedy.

Předpokládáte, že si zvolíte nového předsedu ještě do říjnových voleb?
Považuji to za neprozřetelné. Strana má své statutární orgány a předsedu a předsednictvo volí sjezd.

Některé vaše krajské organizace však pořád vyzývají k odstoupení celé předsednictvo strany. Neohrozil jste svým jednáním i kariéru ostatních?
Příliš těm výzvám nerozumím. Jaký by to mělo smysl? Pokud si to ale budou orgány strany přát, tak proč ne. Já jsem odstoupil a nevidím důvod odvolávat celé předsednictvo. Vždyť ono nic neschvalovalo a o ničem nehlasovalo.

Představme si hypotetickou situaci,že se budete muset ještě jednou rozhodnout v podobné situaci jako minulý týden. Opět byste do toho šel i s rizikem, že přijdete o místo předsedy strany?
V situaci, ve které jsem se ocitl, jsem se rozhodl správně. Udělal bych to znovu. Žádná jiná varianta neexistovala.

Budete na vašem stranickém sjezdu kandidovat na nějakou funkci? Nemyslím teď předsedu.
Nebudu kandidovat na žádnou funkci. Jsem poslanec.

Představte si další paradoxní situaci.Poté, co spolustraníci smetli vás, tak smetou na sjezdu i celé předsednictvo.Najednou budete mít v parlamentu lidi, kteří už nebudou mít nic společného s novým vedením. Nemůže nastat nebezpečná situace, která KDU-ČSL úplně rozloží?
Stát se to může, ale nebudu o tom vůbec spekulovat.

Už před volbami jste v rozhovoru pro MF DNES říkal, že v případě, že se lidovci nedostanou do Sněmovny, víte, co byste dělal. Nepřemýšlel jste teď po své rezignaci, že politiku skutečně opustíte?
Nepřemýšlel. Vyčerpal jsem však své možnosti řídit stranu. Ona můj poslední koncept odmítla a v tomto volebním období budu poslancem. To už jsem vám ale řekl.

ODS začala v posledních dnech prosazovat předčasné volby. Mají je lidovci podpořit?
Za současné situace bipolarity ODS a ČSSD by je naše strana neměla podpořit. Předčasné volby nejsou v našem zájmu.

Jak vlastně reagovali vaši přátelé a rodina na váš rychlý konec z minulého týdne?
Požádal jsem je, ať mě neodsuzují dříve, než jim to pořádně vysvětlím. Bylo to na tom to nejsložitější. Mám ale čisté svědomí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Vražda i prodej rohu nosorožce. Nový šéf GIBS dokončuje „úklid“ policie

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v loňském roce vyšetřovala téměř 500 případů, ve kterých figurovali...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz