Kajínek musí počkat, advokát je nemocen

  9:12aktualizováno  9:12
Zdravotní problémy advokáta Kolji Kubíčka odročily kauzu Jiřího Kajínka. Advokát byl kvůli problémům s vysokým tlakem v noci u lékaře. Ráno sice k plzeňskému soudu dorazil, ale ihned požádal o odročení. Soudce nakonec jeho přání vyslyšel. Proces bude pokračovat 20. července.

Soud začal za mimořádných bezpečnostních opatření Kajínkův případ projednávat v pondělí.

Soudce musí rozhodnout, zda se v kauze objevily nové důkazy, aby stálo za to obnovit soudní proces s doživotně odsouzeným vězněm za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Kajínek trvá na své nevině. - více zde

V úterý přišel k soudu vypovídat i Vojtěch Pokoš, kterého Kajínek před 11 lety údajně postřelil. Pokoš tehdy Kajínka usvědčil. Kajínkova obhajoba však tvrdí, že Pokoše k tomu přiměla policie.

Podle Kubíčka by měl před soudem říct, že před jedenácti lety vraha vůbec neviděl. "Na žádost předsedy senátu, aby se otočil, ukázal na obžalovaného Kajínka a řekl: Poznávám tady toho muže. To byl on, který na nás střílel," zanesli soudci před šesti lety do rozsudku.

Navíc těsně po činu Pokoše v nemocnici navštívili rodiče a těm podle spisu jednoznačně řekl, že si tvář střelce pamatuje.

Kajínkův advokát je nemocen
Po pondělní soudním líčení ale začal mít advokát Kubíček zdravotní problémy. "Nejsem schopen jednání. Až do půl čtvrté ráno jsem byl v nemocnici kvůli vysokému tlaku a bolestem hlavy. Protože bolesti hlavy přetrvávají, prosím, aby jednání bylo odročeno," požádal v úterý předsedu senátu o odročení.

Soudce Tomáš Bouček si vzal 10 minut na rozmyšlenou. Po půl hodině nakonec líčení odročil až na 20. července. "Proces se odročuje kvůli zdravotní indispozici advokáta," odůvodnil Bouček.

Dva důležití svědci nedorazili
K soudu navíc nedorazili někteří z předvolaných svědků. Přišel sice Pokoš i Kajínkova sestra, další dva důležití svědci ale chyběli.

"Je mi špatně, nemohu k soudu přijet. Navíc nechci, aby mě snímaly kamery, jde mi o život," vzkázal soudci Alexandr Hegedüs, který v letech 1993 a 1994 zajišťoval Kajínkovi peníze a falešné doklady.

Tento svědek by měl podle Kubíčkova návrhu na obnovu řízení před soudem dosvědčit, že před deseti roky vypovídal nepravdivě, jen aby nebyl obviněn ze spolupachatelství na vraždě. Podle Kubíčka má nyní dokázat, že nikoho neobjednal na odstranění vyděračů.

Dalším vyslechnutým měl být i muž, kterému se měl svěřit korunní svědek Vojtěch Pokoš, že při střelbě vraha vůbec neviděl. "Včera nebyl k sehnání, jestli se ho podařilo polapit dnes, to opravdu nevím," přiznal Kubíček s tím, že muž se pravděpodobně někde skrývá. Svědek byl v minulosti asi dvacetkrát trestaný.

Advokáti platí kauzu ze svého
Advokáti Klára Slámová a Kolja Kubíček loni objevili Jana Orose. Ten prý sledoval z okna borské věznice vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Po tom, co od něj slyšeli, věděli, že musí otevřít kauzu Jiřího Kajínka.

"Rozhodujícím okamžikem skutečně bylo nalezení tohoto muže, který viděl skutek z okna věznice. Objevili jsme i další svědky, ale soud je ještě všechny bohužel nepředvolal," sdělila MF DNES Slámová.

Advokáti se na obnovu procesu chystali asi rok. Žádost o něj Slámová podala letos 27. ledna. Původnímu advokátovi Kajínek vypověděl plnou moc.

Slámová připustila, že původně chtěli ještě s podáním k soudu počkat. "Ještě jsme potřebovali několik měsíců na to, abychom vše dopilovali. Myslím si ale, že důkazů máme i přesto dost," prohlašuje sebevědomě.

Přitom odmítá říct, jak se k celému ostře sledovanému případu vlastně dostali.

"Oslovila nás nejmenovaná státní instituce a předložili nám nějaké materiály týkající se případu. Požádali nás, abychom se toho ujali," řekla a opakovaně odmítla sdělit, která instituce to měla být.

Stejně tak nechce mluvit o tom, jak a z čeho Kajínek jejich právní služby platí. "Platíme to z vlastních zdrojů," podotkla pouze.

Vražda ještě není promlčená
Případ dvojnásobné vraždy ještě není promlčen. Vztahuje se na něj totiž paragraf, podle kterého se promlčecí lhůta prodlužuje z deseti na dvacet let u případů, kde může být uložený výjimečný trest, tedy trest nad 15 let.

Kdyby soudy nakonec dospěly k závěru, že Kajínek podnikatele Jandu a jeho bodyguarda nezavraždil, případ by byl promlčen až 30. května 2013. Upozornil na to jeden ze soudců.

"Kdyby se nyní zjistilo, že některý z policistů se tehdy při vyšetřování dopustil zneužití pravomoci, nemůže být odsouzen. Lhůta pro promlčení je pět let," upřesnil informovaný policista.

Advokáti Jiřího Kajínka Klára Slámová a Kolja Kubíček se na chodbě plzeňského soudu baví s reportérem televize Nova Josefem Klímou. (24. května 2004)

V úterý přišel k soudu vypovídat i Vojtěch Pokoš, kterého Kajínek před 11 lety údajně postřelil. Pokoš tehdy Kajínka usvědčil. Kajínkova obhajoba však tvrdí, že Pokoše k tomu přiměla policie. (25. května 2004)

K plzeňskému soudu přišla vypovídat i Kajínkova sestra Miluše Rozsívačová. (25. května 2004)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Hradecká SPD se hádá a ubylo jí členů, asistent viní poslance z vydírání

Lídr kandidátky SPD v Hradeckém kraji Zdeněk Podal

Hradecké státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na poslance Zdeňka Podala z SPD. Jeho bývalý asistent Petr...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz