Radka Kafková měla zajistit i hladký průběh obchodu.

Radka Kafková měla zajistit i hladký průběh obchodu. | foto: MF DNES

Kafková měla za informace ČKA slíbené tři miliony

  • 208
Radka Kafková měla za třímilionový úplatek vynášet z České konsolidační agentury interní informace o prodeji pohledávek. Kupci, které by tím zvýhodnila, žádali o půjčku i hokejového reprezentačního kouče Hadamczika. Zjistila to MF DNES ve spolupráci s Českou televizí.

Dva týdny poté, co propukl velký korupční skandál ve státní konsolidační agentuře, vyplouvají na povrch první konkrétní fakta o dosud nejasných okolnostech případu.
MF DNES a ČT se na základě dosud nezveřejněných informací pokusily zrekonstruovat policejní verzi příběhu.

Ani ta neodpovídá na zásadní otázky celého případu: Kdo uplácel? Koho? A co za úplatky získal?

Všichni tři - členka představenstva ČKA Radka Kafková, bývalý zaměstnanec úřadu Josef Tykva a podnikatel Pavel Hrách - odmítají vypovídat. Manažerka Kafková prostřednictvím svého obhájce všechna nařčení odmítá. Obhájci dalších dvou obviněných zatím veřejně nevystoupili.

Prostředníci
Příběh začíná u bývalého zaměstnance agentury Josefa Tykvy. Před třemi lety získala policie první podezření, že Tykva využívá svých dobrých kontaktů v agentuře. Od jejích zaměstnanců získával cenné informace o prodeji pohledávek, s nimiž pak obchodoval.

Také zjistila, že jednu potencionálně lukrativní pohledávku chce Tykva koupit sám. Jednalo se o dluh společnosti Cetus, jednoho z pohrobků padlé banky IPB. Kvůli tomuto obchodu se měl Tykva spojit s pražským podnikatelem Pavlem Hráchem, který měl zajistit potřebné peníze.

Hrách má spoustu známých a rozsáhlé podnikatelské aktivity - kromě jiného se stará o provoz sportovního baru na Václavském náměstí, jehož spolumajitelem je hokejista Jaromír Jágr. Ani Hráchovi se však potřebné peníze získat nepodařilo.

S žádostí o půjčku tehdy oslovil například trenéra české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika. "Nepopírám, že si chtěl půjčit. Ale já vůči němu žádnou pohledávku nemám a on vůči mně také ne," řekl včera Hadamczik.

Hráchovi s Tykvou se nakonec peníze sehnat nepodařilo, a tak nabídli, že obchod zprostředkují někomu movitějšímu. Jeho identitu zatím policie nezná.

Špion v agentuře
Nyní do případu vstupuje Radka Kafková - Tykvova známá a vysoce postavená manažerka konsolidační agentury, které dluh Cetusu patřil. Jejím úkolem podle policie bylo zajistit hladký průběh obchodu. Její role v případu je pro obvinění celé trojice klíčová, ale zároveň představuje nejslabší místo policejní verze.

Podle vyšetřovatelů měla Kafková zařídit, aby agentura neprodávala dluh Cetusu v balíku s dalšími pohledávkami, ale samostatně. Kafková ze své pozice těžko mohla něco takového sama zařídit, protože pohledávka nespadala do její agendy a o způsobu prodeje rozhodovalo představenstvo. Pohledávka se skutečně prodávala individuálně.

Policie Kafkovou také podezřívá z toho, že přes Tykvu z agentury vynášela kupcům interní informace. Například je měla informovat o tom, na kolik tržní hodnotu třímiliardového dluhu Cetusu ocenili interní a externí poradci.

Za to všechno si manažerka údajně řekla o úplatek tři miliony korun. Policie ji zatkla minulé úterý poté, co měla od Josefa Tykvy převzít první splátku čtyři sta tisíc korun.

Neznámý korupčník
Policie se podle zjištění MF DNES domnívá, že ten, kdo Kafkovou přes Tykvu a Hrácha uplácel, je majitelem britské společnosti Arrowrise Ltd., která nakonec výběrové řízení na koupi pohledávky za Cetusem letos v květnu vyhrála.

Kdo je skutečným vlastníkem britské firmy, zatím policie neví. Nic o majiteli netuší ani konsolidační agentura, která Arrowrise dluh Cetusu prodala.

Jedním z nezodpovězených otázek je také cena, jakou Arrowrise za dluh Cetusu zaplatila. Agentura od ní dostala vysokou sumu 560 milionů korun, i když podle policie měla od Kafkové vědět, že dva odhadci stanovili cenu na pouhých 160 a 174 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video