Kabinet se přel o Julínkovy zákony, nakonec jednání přerušil

  7:21aktualizováno  18:13
Vláda nakonec nedošla k rozřešení sporu o budoucnosti reformních zákonů ministra zdravotnictví. Několik hodin se jimi i přes počáteční odpor lidovců zabývala na svém dnešním zasedání, později ale debatu o Julínkově reformě přerušila.

Ministr Tomáš Julínek nese do vlády čtyři reformní zákony. Lidovci a zelení k nim ale mají výhrady. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"My jsme byli víceméně domluveni dopředu, že projednávání bude přerušeno především proto, aby byla možnost projednat zákony v politických grémiích," řekl po jednání vlády Tomáš Julínek. Pokud by podle něj normy nebyly tak citlivé, tak by se dalo říct, že by "vládou prošly".

Ministr dodal, že chystané zákony mají posílit práva pacientů a přiblížit české zdravotnictví evropskému. Lidovci mu podle jeho slov předali 40 stran připomínek, zelení 15 stran.  

Koaliční lídři ještě před zasedáním kabinetu jednali o tom, zda se zákony ministra zdravotnictví Tomáše Julínka objeví na programu dnešního jednání vlády. iDNES.cz to potvrdil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Právě on trval na tom, aby se kabinet Julínkovými návrhy dnes vůbec nezabýval, s jejich podobou totiž jeho strana nesouhlasí. - čtěte Čunek jde proti Topolánkovi, chce zablokovat Julínkovy zákony

Nakonec ale podle informací iDNES.cz k dohodě nedošlo a plánovaný program vlády se nijak nezměnil. Ministři pak debatovali o budoucnosti zákonů několik hodin, než jednání kvůli neshodě přerušili.

Kamenem úrazu je čtveřice zákonů - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Menší vládní strany chtějí, aby je před vládou projednali a upravili jejich experti. V původní podobě prý návrhy neschválí.

Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Čunek ve středu řekl, že zákon je pro ně v současné podobě z etických důvodů nepřijatelný.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo připomínkám lidovcům ustoupit a vyjít jim v některých bodech vstříc. V zákoně by měla být nově omezena možnost potratů pro cizinky. Zatímco původní návrh umožňoval potraty všem ženám ze zahraničí, nově by tato možnost platila pouze pro minimální množství žen, u nichž to nařizuje legislativa EU.

O umělé oplodnění by nově mohla požádat pouze žena, která žije v dlouhodobém heterosexuálním vztahu. Informoval o tom náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. "Nejsou to změny, které by ovlivňovaly přínos a změny zákonů, není to žádný problém," řekl Hroboň České televizi v pořadu Interview ČT24.

Zeleným se mimo jiné nelíbí novela o pojištění.

Julínkovy normy posuzovala Legislativní rada vlády. Podle ní je návrh novely o veřejném zdravotním pojištění v rozporu s právem Evropských společenství. Připomínky měla i ke zbývajícím zákonům. Po jejich zapracování ale členové rady kabinetu doporučili zákony schválit. Poté by normy putovaly do Sněmovny.

Vláda má dnes posoudit mimo jiné i návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, podle kterého by státní zástupci měli dostávat peníze na výdaje spojené se vzděláváním.

Zabývat se bude také návrhem státní kulturní politiky na roky 2009 až 2014, jehož projednávání minulý týden přerušila, či zprávou o činnosti Rady pro výzkum a vývoj za rok 2008.

V poledne se před budovou vlády sešli demonstranti, kteří ministrům chtějí vyjádřit svou podporu. - čtěte Díky vládě! zněly hlasy desítek demonstrantů

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Jak fungují influenceři. Přípravou fotky stráví i měsíce, smlouvy neřeší

Vytvořit krásnou fotku nebo napsat zajímavý komentář někdy znamená i několik...

Za jedinou fotkou na Instagramu se může skrývat i několikaměsíční spolupráce a domlouvání. To často zprostředkovávají...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz