K polské národnosti se hlásí méně lidí. Dvojjazyčně nápisy ale nezmizí

  21:00aktualizováno  21:00
Lidí hlásících se k polské národnosti ubývá. Vyplývá to z předběžných výsledků jarního sčítání lidu. Přitom v obcích, kde je více než deset procent Poláků, mají nárok například na dvojjazyčné cedule. Představitelé radnic, kterých se to týká, ale ujišťují, že značky rozhodně sundavat nebudou, i kdyby v nich žilo jen pět procent Poláků.

Dvojjazyčná tabule s českým i polským jménem města Český Těšín. | foto: Wikimedia Commons - Darwinek

Těsně před loňským sčítáním lidu seděla známá zpěvačka polské národnosti Ewa Farna doma v pokoji a dívala se na televizi. Zrovna v ní vystupoval významný polský herec Wladyslaw Niedoba, zpíval v těšínském nářečí. Ewa ho chvíli poslouchala a pak řekla v polštině: "Je fajn být sama sebou" (více o kampani čtěte zde).

Nárok menšiny

Ze zákona má právo na zřízení výboru pro národnostní menšiny, který například podporuje výuku polských škol a doporučuje zavádět dvojjazyčné nápisy.

"Sčítání je nešťastné. Národnost jsme volili dobrovolně, výsledky jsou proto zkreslené." Józef Szymeczek

Krátký televizní spot, na jehož začátku zpěvačka vystupovala, nechal natočit Kongres Poláků v České republice. Spot byl součástí kampaně Sázka na polskost, která vybízela Poláky žijící v České republice, aby se za svou národnost nestyděli a při sčítání lidu se k ní hrdě hlásili. Mnoho Poláků to ale zřejmě neoslovilo.

V celé zemi je podle předběžných výsledků na internetové adrese www.scitani.cz téměř čtyřicet tisíc lidí, kteří se hlásí k polské národnosti. To je o téměř dvanáct tisíc méně než před deseti lety.

Nejvíce Poláků žije v Moravskoslezském kraji - více než dvě třetiny. Ale podle Českého statistického úřadu je jich tu o deset tisíc méně než v roce 2001.

Chybou prý bylo, že kolonka mohla zůstat nevyplněná

Čím to je? "Výsledky sčítání lidu sledujeme dlouhodobě. V číslech se projevuje začlenění polské menšiny do české společnosti," uvedl šéf Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek.

Také profesor slavistiky Daniel Kadlubiec, který žije na Českotěšínsku a vyučuje na Ostravské univerzitě, na to má svůj názor. "Když se někdo cítí být Polákem, tak to přizná. Když váhá, znamená to, že má oslabené národní povědomí. S takovým člověkem pak není možné počítat," zmínil Daniel Kadlubiec. Podle něj byla chyba, že kolonka, v níž lidé vybírali z mnoha různých národností, mohla zůstat nevyplněná.

JE FAJN BÝT SAMA SEBOU. Oficiální plakát, na kterém zpěvačka vybízí Poláky z Těšínska, ať se hlásí ke své národnosti.

JE FAJN BÝT SAMA SEBOU. Oficiální plakát, na kterém zpěvačka vybízela Poláky z Těšínska, ať se hlásí ke své národnosti.

"Když chceme vědět, kolik je koho, tak by to tam měl každý napsat," podotkl profesor Kadlubiec s tím, že komu na tom příliš nezáleželo, mohl údaj o národnosti prostě přeskočit a zbytečně se nezatěžovat tím, jestli je například spíše Polák, nebo Čech.

Připomínky k poslednímu sčítání lidu měl také šéf Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek. "Nejnovější sčítání lidu je velice nešťastné. Národnost jsme volili dobrovolně, výsledky jsou proto zkreslené a statistiky de facto nepoužitelné. Kdo vymyslel, že můžete být Polákem i Čechem zároveň? To musel být mistr světa," pozastavil se nad výsledky Českého statistického úřadu Szymeczek.

Cedule v obci zůstanou, i kdyby bylo Poláků méně

Přestože jsou výsledky posledního sčítání lidu zatím předběžné, již nyní je jasné, že Poláků stejně jako Čechů v kraji ubylo.

Pro Poláky z Těšínského Slezska by to mohlo znamenat, že ztratí výhody menšiny - třeba při zavádění dvojjazyčných názvů ulic či úřadů. "Pokud by se potvrdilo, že v některé obci, kde dvojjazyčné cedule byly, je nyní Poláků méně, je jen na zastupitelích, co s tím udělají," zmínil Józef Szymeczek.

"Je pravda, že kdyby cedule shodili, bylo by to nešikovné. Jako by tím dávali najevo: 'Dosud jsme vás měli rádi, ale teď už ne,' " poznamenal šéf Kongresu Poláků v ČR. "Výsledky jsou ale předběžné, proto bych byl v závěrech opatrný," dodal.

Obec Těrlicko na Českotěšínsku je jednou z těch, ve které českopolské nápisy jsou, ale lidí, kteří se hlásí k polské národnosti, je po sčítání lidu méně než deset procent. Uvažovala obec o tom, že by dvojjazyčné nápisy zrušila?

"Nějaké statistické údaje by nás neměly vzrušovat. A neměly by narušovat klidné soužití lidí," prohlásil Vavřinec Fójcik z výboru pro národnostní menšiny. Ten v obci podporuje výuku polských škol, kterých je jen na Českotěšínsku šestadvacet. Doslova za ně lobbuje u zastupitelů. A také doporučuje zavádění dvojjazyčných nápisů.

O výhodách rozhodnou až definitivní výsledky sčítání

"Pokud by se ukázalo, že v obci žije méně Poláků než dříve a nedosáhnou na desetiprocentní hranici, která je nutná k vytvoření výboru pro národnostní menšiny, žádné závěry z toho vyvozovat nebudeme," dodal Fójcik.

Také v Českém Těšíně se k polské národnosti přihlásilo o tisíc lidí méně než před deseti lety. Hlavní statistik posledního sčítání lidu Josef Škrabal ale upozornil, že údaje z internetu jsou pouze orientační, definitivní výsledky zveřejní Český statistický úřad až na konci ledna.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve Sněmovně nevíte, co bude zítra, říká vracející se politik Bendl

Staronový poslanec ODS Petr Bendl (12. července 2019)

Po propočtení hlasů nejdříve Petr Bendl ze Sněmovny vypadl. „Odchod z politiky byl těžký. Vyzkoušel jsem si, co to je,...

Zřizování škol je třeba regulovat, říká ústavní soud. Návrh senátorů zamítl

Ilustrační snímek

Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Najdete na iDNES.cz