Milion pro strany už za 34 tisíc hlasů. Finanční lákadlo eurovoleb

  10:52aktualizováno  15:06
Cesta k milionům korun je díky eurovolbám pro strany snazší než kdy jindy. Peníze od státu dostanou, už když získají pouhé jedno procento hlasů. Za každý hlas 30 korun. Při očekávané nízké volební účasti to znamená, že k jednomu milionu korun bude straně stačit necelých 34 tisíc hlasů.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Evropská komise.

Volby, které se uskuteční už za čtrnáct dnů, jsou tak zajímavé i pro menší strany, které nemají prakticky šanci získat alespoň jednoho z 21 europoslanců, které bude mít Česká republika. Volební spot jim však povinně odvysílají veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas, jak jim stanoví zákon.

V posledních eurovolbách před pěti lety stačilo uskupení Volte Pravý blok-www.cibulka.net k jednomu procentu jen 23 612 voličů, volební účast byla pouhých 28,22 %. Do europarlamentu se dostaly jen ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, ale hranici jednoho procenta překročilo dalších devět uskupení.

Volební spoty

Podívejte se na volební spoty a vyberte ten nejbizarnější

Spot NE Bruselu - Národní demokracie cenzurovaný ČT

Spot NE Bruselu - Národní demokracie cenzurovaný ČT

Nyní má reálnou šanci na křeslo v europarlamentu 7 stran, které jsou teď i v české Poslanecké sněmovně. "Bolestným" pro ty z 38 kandidujících stran a hnutí, jež se do europarlamentu nedostanou, mohou být právě peníze od státu.

Když měla v roce 2004 v eurovolbách slabší volební výsledek ČSSD, stálo to křeslo premiéra Vladimíra Špidlu. Současný premiér Bohuslav Sobotka je z tohoto pohledu v menším ohrožení. Jeho vláda byla jmenována teprve na konci ledna a je u moci velmi krátce.

Volební průzkumy zatím ukazují, že favoritem eurovoleb je hnutí ANO Andreje Babiše, ale pokud může něco zahýbat Sobotkovou pozicí, tak spíše případný slabší výsledek v podzimních komunálních a senátních volbách. Volba předsedy čeká sociální demokraty příští rok na jaře.

Klíčové volby pro ODS. Když Zahradil neuspěje, skončí

V jiné pozici je dříve nejsilnější pravicová strana ODS. "Za úspěch budeme považovat volební výsledek, který nám zaručí nějaké křeslo v Evropském parlamentu," řekl šéf strany Petr Fiala při setkání s novináři. Naposledy jich přitom strana měla devět.

A první místopředseda ODS Jan Zahradil iDNES.cz řekl: "Pokud bychom zaznamenali takový volební výsledek, že by ODS neměla žádné křeslo, nebo bych se do europarlamentu nedostal já, převzal bych za to osobní odpovědnost," uvedl Zahradil.

Jinými slovy stačí, když ODS získá jedno křeslo, ale někdo z kolegů Zahradila přeskočí preferenčními hlasy. To se v minulých volbách povedlo Evženovi Tošenovskému, který je teď také místopředsedou ODS. Dostal 104 737 hlasů, Zahradil jich obdržel 65 731.

Volbám chybí jedno ústřední téma. Nestala se jím ani Ukrajina

Ačkoli do voleb chybí pouhých čtrnáct dnů (konají se 23.a 24. května), chybí jim jedno silné ústřední téma, které by z urnám přitáhlo veřejnost. Mohla se jím stát situace na Ukrajině a bezpečnostní situace v Evropě, ale strany, až na výjimky, ho v eurokampani příliš neakcentují.

Eurovolby

V evropských volbách je jeden soupeř silnější než jiní, a to ruský prezident Vladimir Putin, tvrdí šéf zelených Ondřej Liška. "Jeho cílem je Evropskou unii rozdrobit až k úplné bezvýznamnosti," prohlásil při startu kampaně před eurovolbami na Putinovu adresu. Proto je podle Lišky nutné, aby lidé šli volit (více o startu kampaně zelených zde).

Na nebezpečí, jež podle ní představuje Rusko, poukazuje ve svém volebním spotu Milena Vicenová. Televizní spot strany LES ukazuje exministryni Vicenovou vzpomínající na rok 1968 a ruské tanky. "Jen jednotná Evropa je zárukou, že se ruské tanky nevrátí. Věřím v budoucnost České republiky v Evropě," říká někdejší česká velvyslankyně při EU ve volebním spotu.

"Jedno velké univerzální téma skutečně chybí. My v naší kampani akcentujeme, že nechceme euro," připomněl Zahradil z ODS. Pod petici proti euru získala jeho strana už více než 50 tisíc podpisů.

"Můj pocit je, že voliči se o eurovolby zajímají víc, než jsem čekal. A zajímají se víc o evropská než česká témata," tvrdí lídr kandidátky ANO Pavel Telička. "Tím hlavním tématem voleb je podle měl postavení České republiky v Evropské unii, její větší angažovanost a míra jejího vlivu," řekl iDNES.cz Telička. O stupeň níže stojí to, že lidi zajímají témata odstraňování administrativní zátěže či otázka bezpečnosti výrobků.

Ústření téma voleb nechybí lídrovi kandidátky ČSSD Janu Kellerovi. "Jednotné heslo do voleb bylo obvyklé v dobách, kdy byly strany sdruženy v Národní frontě. Dnes tomu tak není. Kromě toho se jedná o volby do Evropského parlamentu. Volby do parlamentu v Kyjevě se budou konat mnohem později
a žádná z našich stran v nich patrně kandidovat nebude," uvedl.

Půjdete k eurovolbám?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 257
Ne 142

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

První výročí okupace, den, kdy Češi stříleli do vlastních. Zabili jich pět

První výročí srpnové okupace. České ozbrojené složky ve službách komunistického...

Náměstí Míru na pražských Vinohradech je plné lidí, v okolí se šikují milicionáři, vojáci i policie. Rozezlení mladíci...

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz