Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Justicí otřásá mafiánský skandál

  0:01
Skandál, který začal loňským zatčením soudce Berky, podezřelého z organizovaného tunelování zkrachovalých firem, se rozrůstá. Dotýká se i významných institucí včetně Nejvyššího státního zastupitelství, soudů či úřadu, který dává prověrky pro práci s tajnými informacemi.

„Je trochu překvapivé, že se ten případ rozrůstá do takových šířek, výšek a délek. A to nemám na mysli jen ta justiční patra, ale i další resorty - policii, správce konkurzů a znalce,“ prohlásil ministr spravedlnosti Karel Čermák.

„Má to vlastně takovou italskou či sicilskou příchuť, to nikterak nechci popírat,“ dodal pro MF DNES.

Osmička obviněných, které policie viní z toho, že ze čtyř zbankrotovaných firem zmizel majetek nejméně za 200 milionů korun, měla podle podezření vyšetřovatelů zastánce na vlivných místech státní správy.

Muž, který měl zaranžované bankroty organizovat, Vladislav Větrovec, byl například blízký přítel žalobce L. N. z Nejvyššího státního zastupitelství. Ten na tomto úřadu donedávna vyřizoval stížnosti na podezřelé konkurzy a ze své pozice mohl prověřování případů brzdit, myslí si vyšetřovatelé.

Jeho jméno v kauze podvodných konkurzů však nefiguruje a on sám jakoukoliv účast odmítá. „Já jsem do těchto konkurzů nikdy nemohl vstupovat,“ tvrdí L. N. Stejné jméno však policie stíhá v jiném případu - plagiátorství právnických textů.

Ministr spravedlnosti přitom upozorňuje na to, že kauza falešných konkurzů se právě s případem opisovačů podezřele proplétá. „Vždyť to vlastně souvisí i s případem těch plagiátorů. Ty osoby jsou tam i tam totožné. Ale nechci dělat závěry, zda to je náhoda či úmysl,“ řekl.

„V případech konkurzů se míhají lidé, kteří tam jakoby nepatří,“ potvrzuje žalobce Jaroslav Dolejší. „Až fotky v časopise nás upozornily na propojení těch dvou skupin. Začala se skládat mozaika v celé šíři,“ dodává. Na fotografiích jsou zachyceni aktéři obou kauz, propojení vyšetřuje policie.

„Já budu ministr, ty předseda soudu“
Ta parta kamarádů toužila ovládnout českou justici a málem se jí to povedlo. Jeden chtěl být ministrem spravedlnosti, druhý předsedou Nejvyššího soudu. Další se stal prorektorem vysoké školy, ale brzy nato skončil za mřížemi: je podezřelý, že vymyslel gigantický podvodný plán, jak získat stovky milionů z krachujících firem.

Byla to exkluzivní společnost: předseda senátu Nejvyššího soudu a někdejší poradce prezidenta Zdeněk Sovák, státní zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství L. N., vysokoškolský učitel a prorektor soukromé vysoké školy Karla Engliše Vladislav Větrovec.

Dnes jsou všichni trestně stíháni a hrozí jim vězení. L. N., Sovákovi a Větrovcovi za to, že opisovali texty svých kolegů. Větrovcovi a Berkovi ještě navíc za zločinné spolčení: mají na krku obvinění, že podvodně organizovali konkurzy a z krachujících firem dokázali „vytáhnout“ stamiliony korun.

Přitom to všechno začalo tak pěkně. Sovák, Větrovec i L. N. byli často vidět ve společnosti, na rautech, většinou se bavili spolu. Měli neskromné plány a zpočátku se jim je dařilo plnit: Větrovec se stal prorektorem, Sovák (byť jen krátce) radil Václavu Klausovi při výběru ústavních soudců.

Ale chtěli víc: „Loni moje jméno létalo mezi kandidáty na post ministra spravedlnosti a pan doktor Sovák měl být předsedou Nejvyššího soudu,“ tvrdil v rozhovoru pro MF DNES L. N.

Odkud se znají?
Pro odpověď se podívejme do Brna. Na soukromé vysoké škole Karla Engliše se vloni konala slavnostní inaugurace nového rektora. A tam byli všichni: prorektor Větrovec (dnes obviněný z porušování autorských práv a z toho, že byl šéfem zločinného spolčení pro organizování podvodných konkurzů), náměstek místopředsedy vlády František Kozel (v jeho trezoru byly nalezeny diskety o podezřelých konkurzech).

Byl tam i soudce Sovák (obviněný z porušování autorských práv), L. N. (obviněný z porušování autorských práv), Vladimír Šíša z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), v jehož kanceláři policie našla část vyšetřovacího spisu z případu Berka, a konečně Šíšův nadřízený Jan Mareš, pověřený řízením NBÚ.

I mezi bývalými majiteli školy jsou dva obvinění: kromě Větrovce (který byl současně prorektorem i spolumajitelem) ještě konkurzní správce Petr Tuhý. „Víte, proč neuspěje student při zkoušce práva na vysoké škole Karla Engliše? Najde málo děr v zákonech!“ zní vtip, který se v Brně vypráví o této soukromé škole.

Fakt, že její někdejší spolumajitel a prorektor byl podle obvinění hlavou zločinného spolčení, by na vtipkování mohl stačit. Jenže ve skutečnosti škola nevychovává právníky, ale manažery a podnikatele v bakalářském studiu.

Většinovým majitelem školy je Jan Harangozzo, který vydává noviny, do nichž  přispívali Sovák i L. N., oba podezřelí z toho, že si svou publikační činnost usnadňovali opisováním.

Skandál už brněnskou vysokou školu zasáhl: „Určitě došlo k poškození dobrého jména školy. Je to ale selhání jedince (Větrovce, pozn. redakce), tak jsem to vysvětlil studentům,“ řekl majitel školy Jan Harangozzo.

Potřebujeme L. N.!
Na Nejvyšší státní zastupitelství přišel loni v březnu přípis, aby tato instituce vyslala do takzvané rozkladové komise Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) právě L. N., který měl dříve na Nejvyšším zastupitelství na starosti konkurzní řízení.

Vedení Nejvyššího státního zastupitelství to odmítlo (L. N. měl podle obchodního rejstříku společnou firmu s ruským občanem Michailem Chlemovem a nadřízení mu odebrali přístup k utajovaným skutečnostem). Nevadilo to, členem komise se stal kamarád Větrovec.

NBÚ má přitom mimořádné možnosti, provádí bezpečnostní prověrky, má přístup k utajovaným skutečnostem. A bude prověřovat přímo státního zástupce Jaroslava Dolejšího, který dohlíží na vyšetřování Berky i Větrovce.

L. N., na jehož stole se dříve scházely stížnosti na podezřelé konkurzy, však odmítá, že by konkurzní řízení ovlivňoval. „Ani jsem neměl k dispozici kompletní spis,“ řekl. Kontakty s Větrovcem, jehož považuje za kamaráda, však netají. Tvrdí však, že o jeho aktivitách nevěděl.

Sovák od té doby, co byl zbaven funkce a musel odejít ze soudu, není k zastižení. K tomu, že šéf kanceláře ředitele NBÚ Vladimír Šíša měl u sebe část vyšetřovacího spisu, jeho nadřízený Mareš uvedl:“NBU v žádném případě neshromažďuje a neshromažďoval žádné informace o jakýchkoli osobách než ty, které může na základě zákona o ochraně utajovaných skutečností.“

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhlo 30. září a 1. října.

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Zemanova poslední zahraniční cesta povede na Slovensko, v plánu má i Srbsko

Poslední zahraniční cesta Miloše Zemana v prezidentské funkci by měla příští rok vést na Slovensko. Chce rovněž...

Hubáčková ze zdravotních důvodů končí. Životní prostředí má vést Hladík

Ve vládě končí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. „Čeká mě operační zákrok, jehož léčení potrvá čtyři až...

Pirátka odsoudila stoupenkyni „ponižování“ v Senátu. Urazili se lidovci

Do horní komory parlamentu se podle pirátské senátorky Adély Šípové dostaly především ženy, které ponižují jiné ženy....

Evropské špičky míří do Prahy, blíží se největší akce českého předsednictví

Na Pražském hradě se ve čtvrtek a v pátek setkají špičky evropské politiky. Pražský summit, jak se akci začalo podle...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...