„Nikdy jsem nežádal navýšení finančních prostředků, naopak můj návrh zněl, aby část prezidentových náhrad byla snížena a převedena na manželku tak, aby mohla plnohodnotně vykonávat svoji práci a nebyla závislá na manželovi,“ řekl Jurečka.
Během připomínkového řízení ale podle něj přišel na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) e-mail z KPR s tím, že zástupci Hradu chtějí separátní náhrady pro potřeby první dámy. „U této debaty jsem já nebyl. V rámci mezirezortního připomínku řízení tam toto bylo vloženo,“ dodal ministr.
První dáma dostane 95 tisíc měsíčně na reprezentaci, navrhuje zákon |
„Souhlasím s tím, ať z náhrad, co dostává pan prezident, umožníme vyřešit důstojné náhrady pro první dámu,“ upřesnil ministr.
„Je mi to úplně trapné, že mám takovou věc vůbec komentovat. Takže teď vlastně nevíme, kdo mluvil pravdu,“ okomentovala Jurečkova slova předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Jestliže plat s náhradami dělá skoro 700 tisíc, tak přece není možné, aby z toho nešly uhradit nějaké náklady i první dámě,“ dodala.
Víc peněz pro první dámu jsem nechtěl, jen pojištění a zápočet penze, řekl Pavel |
„V minulosti jsem byl konfrontován s tím, že když chtěla první dáma jet třeba na konferenci do New Yorku, tak jí museli na ministerstvu zahraničí na týden zaměstnat,“ argumentoval Jurečka. Současné navrhované řešení je podle něj férové.
Prezident Petr Pavel po kritice uvedl, že nežádal o navýšení prostředků, naopak chtěl snížit část svých náhrad a převést je na první dámu.
Navýšení platů politiků
Vláda ve čtvrtek rozhodla, že platy ústavních činitelů nevzrostou příští rok o 13 procent, jak původně předpokládal navrhovaný rozpočet. Podle Jurečky se debaty o nárůstu platů vedou dlouhodobě velmi intenzivně, k dohodě se podle něj podařilo dojít v roce 2015, kdy se jejich růst navázal na růst minimální mzdy.
Jurečka zároveň upozornil na to, že za poslední čtyři roky platy politiků téměř nerostly, skokový nárůst je tak podle něj logický.
Poslanci se vzorcem pro výpočet výše platů budou zabývat znovu po zásahu Ústavního soudu. Ten zrušil zákonný koeficient nutný pro jejich výpočet z průměrné mzdy. V případě přijetí návrhu by si poslanci oproti současnému stavu polepšili o více než 26 tisíc korun, prezident dokonce o více než 46 tisíc korun.
Po kritice veřejnosti i právníků vláda otáčí. Růst platů politiků přehodnotí |
Soud rozhodl už v květnu, podle Schillerové se tímto tématem měla vláda zabývat už dřív. Jurečka ale oponoval, že rozhořčení by bylo stejné jako nyní. Vláda má podle něj prostor situaci vyřešit do konce roku.
„Přece musí všichni dýchat s ekonomikou,“ řekla Schillerová. Hnutí podle ní iniciovalo zařazení bodu i mimořádnou schůzi na zmrazení platů ústavních činitelů. „Jak bychom se měli dívat lidem do očí, že by skočil plat o dvacet pět tisíc a lidem se platy vůbec nezvedly,“ Vláda podle ní nezvedla platy ve veřejném sektoru, letos je navýšila v průměru o tři procenta.
Dne 25. září hlasovala vláda o státním rozpočtu na příští rok. Schillerová se Jurečky zeptala, zda pro rozpočet zvedl na jednání ruku. Vláda podle ní neví, o čem hlasuje.
Premiér přes tři sta tisíc, ministr dvě stě. Čeští politici by si mohli polepšit |
Schillerová Jurečkovi vytkla, že nemá stanovené platy pro státní zástupce ani pro soudce. „Tohle není fér. Ústavní soud moc dobře věděl, že tyto tři skupiny lidí jsou tu navázány na stejnou platovou základnu,“ reagoval Jurečka. „Nemůžeme dopustit, že tu nějaká solidarita bude a politici budou mít čtyři roky zmrazeno, ale soudci budou v nějaké jiné galaxii,“ dodal.
„Zabývám se tím, v jaké situaci jsou lidé s nejnižšími platy. Proto je růst minimální mzdy na této trajektorii,“ řekl Jurečka s tím, že nárůst minimální mzdy mezi letoškem a příštím rokem je rekordní.
ANO chce mimořádnou schůzi
Jurečka tak chce navrhnout meziroční nárůst platů politiků, soudců a státních zástupců o 6,9 procenta. To je podle něj objektivní hodnota u lidí v privátním i veřejném sektoru. „Růst tarifů, minimální mzdy je nejvyšší, který tu kdy byl,“ argumentoval Jurečka.
„Budu chtít, abychom se snažili uchovat princip, že pokud rostou platy lidem v této zemi, tak rostou i platy ústavních činitelů,“ zopakoval Jurečka. Zároveň chce ale vést debatu o tom, zda mají být všichni solidární, zatímco platy soudců budou fungovat na jiném mechanismu.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek oznámil, že chce kvůli navyšování platů svolat mimořádnou schůzi ve Sněmovně. „Sbíráme podpisy, určitě podám návrh tak, jak jsme se dohodli, tedy příští týden,“ řekla Schillerová. Na schůzi chce slyšet například to, jak je možné, že se navýšení platů politiků o 13 procent dostalo do návrhu státního rozpočtu na příští rok.
Berete nehorázné peníze, vytkl Babiš vládě. ANO kritizuje zvyšování platů politiků |
Podle Jurečky nelze opozici zabránit, aby mimořádnou schůzi svolala. Otázkou ale podle něj je, zda poslanci schválí její program, který se podle jeho slov často odchyluje od tématu. „Je tam dlouhé blábolení a ta věcná diskuze tam často chybí,“ dodal ministr.
Jurečka před čtvrtečním jednáním vlády řekl, že vláda zatím o zvýšení platů vrcholných politiků jednat nebude. Návrh, podle nějž mají platy příští rok vzrůst o víc než 13 procent, je v připomínkovém řízení.
Babiš vládě vytkl, že „bere nehorázné peníze“. Platy politiků by podle něj měly být dlouhodobě zmrazené. Schillerová už ve čtvrtek tvrdila, že je v moci politiků takovému zvýšení platů zamezit.