Junior klub vyzval poslance Tollnera, aby se vzdal mandátu

  13:53aktualizováno  13:53
- Junior klub Praha KDU-ČSL dnes vyzval poslance lidové strany Pavla Tollnera, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Klub tak učinil v souvislosti s Tollnerovým středečním projevem k návrhu zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Tollner dnes řekl, že odstupovat nehodlá, protože k tomu nevidí žádný důvod.

Podle předsedy zmíněné mládežnické organizace křesťanských demokratů Jana Czerného vadí juniorům KDU-ČSL zejména ty pasáže projevu, v nichž Tollner v souvislosti s homosexuálním jednáním hovoří o zvrácenostech.
 "Chtěl jsem říci prasečin, ale rozmluvili mi to," dodal ve svém středečním vystoupení poslanec.
Tollner dnes  řekl, že na jiném místě svého projevu uvedl, že k homosexuální minoritě chová úctu. "Potom mluvím o mediální kampani, to nemluvím o té čtyřprocentní minoritě, a říkám, že...vyúsťuje v nepřijatelnou apoteózu jednání homosexuálního, bisexuálního a jiných zvráceností," uvedl.
Dodal, že je to přesně to, co říká církev svatá katolická. "Že je orientace homosexuální, která je od Boha...a k těm lidem je potřeba přistupovat s úctou, porozuměním a jakousi vstřícností. Druhá věc je homosexuální jednání, které je podle církevního učení těžce hříšné. Já prostě trvám na svém náboženském přesvědčení, které jsem takto vyjádřil," prohlásil Tollner.
Ve stanovisku Junior klubu Praha KDU-ČSL, které dal Czerný ČTK, se tato organizace od poslancova středečního výroku důrazně distancuje. "Junior klub je přesvědčen, že poslanci KDU-ČSL by měli zachovávat základní normy slušnosti, vystupovat s úctou vůči každému člověku a vyvarovat se jakéhokoli náznaku nespravedlivé diskriminace," píše se v prohlášení.

Poslanci opět jednali o homosexuálech
Bouřlivou a kontroverzní rozpravu ve středu ve sněmovně vyvolal poslanecký návrh zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Odpůrci této předlohy, kterou se ve středu dolní komora parlamentu začala zabývat, většinou argumentují tím, že zákon "degraduje" postavení tradiční rodiny a navíc otevírá cestu k výchově dětí v homosexuálních svazcích.
Zastánci návrhu naopak uvádějí, že s žádnou takovou možností se nepočítá a zákon má pouze usnadnit život gayům a lesbičkám.
Například místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková (ČSSD) je přesvědčena, že proti této legislativní úpravě se jen těžko hledají argumenty. Podle ní je to totiž norma, která "někomu pomůže a nikomu neuškodí". Argument o prolamování cesty k adopci dětí je argumentem smyšleným, soudí Buzková, která tuto námitku charakterizovala příslovím "kdo chce psa bít, hůl si najde".
Naopak za velmi nebezpečný považuje zákon lidovecký poslanec Jiří Karas, který ve sněmovně otevřeně hovořil o tom, že homosexualita je "úchylka a deviace", kterou ale podle něj lze léčit. Fakt, že pod návrhem jsou podepsáni zástupci všech parlamentních stran s výjimkou KDU-ČSL, přitom považuje za příznak "detoxikace našeho demokratického systému".
Zmíněný návrh zákona předpokládá, že smlouva o partnerském soužití by měla mít stejné právní důsledky jako manželství.
Homosexuální partneři by si však nemohli adoptovat nebo osvojit dítě. Pro jiná omezení tohoto druhu soužití však autoři návrhu nevidí důvod. Majetek obou partnerů by tak podle nich měl být společný a běžně by s ním mohli disponovat oba. Člen dvojice by se po smrti svého druha ocitl v první skupině zákonných dědiců a měl by právo také na důchod po partnerovi jako vdovec či vdova.
O tom, zda sněmovna tuto předlohu postoupí k projednání parlamentním výborům, by měli poslanci hlasovat ještě ve středu. Podobnou právní úpravou se zákonodárci zabývali již před rokem, kdy ji zamítli.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz