Jste fašisti, křičel Rath na studenty. Jinde na Paroubka hodili utopence

  16:05aktualizováno  19:31
Transparent s nápisem "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR," rozčílil politiky z ČSSD na mítinku ve středočeském Slaném. Hejtman a dvojka krajské kandidátky David Rath studenty s transparenty dokonce nazval fašisty. Incidentu se ČSSD nevyhnula ani v Kladně, kde někdo hodil po Jiřím Paroubkovi sklenici utopenců.

Na předvolebním mítinku ČSSD ve Slaném se sešlo asi 200 lidí, z toho asi 40 středoškoláků z tamního gymnázia a vysokoškoláků. Mladí si s sebou přinesli i transparenty proti sociální demokracii.

Mítink od začátku provázely zjitřené emoce. Jakmile se tam mladí s transparenty začali scházet, obklopila je ochranka v oranžových vestách, tvořená příznivci strany i profesionály ze soukromé agentury. Studenty přesvědčovali, ať nepískají a zdrží se hlasitých projevů, mladé lidi si natáčeli.

Je to nadsázka, Paroubkovi nevyhrožuju

Říká autor transparentu

Skupinka studentů se procházela s transparenty po náměstí nebo postávala před pódiem. Při projevech politiků ČSSD pískali, křičeli a bučeli. Kromě transparentu se "zastřeleným Paroubkem" nesli i nápisy "Dneska technaři, zítra včelaři" a "Paroubku, ty lžeš".

NEČAS K TRANSPARENTŮM

"Občanští demokraté vždy odsuzovali projevy, které vyzývají k násilí a zvyšují napětí a nenávist ve společnosti. Transparent s nápisem 'Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR' je zcela nepřípustný a ODS s takovým postojem zásadně nesouhlasí," komentoval dění kolem mítinku ČSSD volební lídr ODS Petr Nečas.
"Máme vlastní zkušenost se lží a manipulacemi ČSSD kolem aktivit Modrého týmu. Ptáme se, zda dnešní událost není pouze další provokací, jejímž cílem je prezentovat sociální demokracii jako oběť nenávistné kampaně pravicových stran a snahou obhájit policejní manévry, které mítinky ČSSD provázejí," dodal.

Prvně jmenovaný transparent politici na pódiu neustáli a zavolali policii. "Vzhledem k tomu, že mladí nijak extrémně nenarušovali veřejný pořádek, tak policie nezasáhla. Pouze legitimovala iniciátora akce," referoval z místa redaktor MF DNES.

Transparent se snažili odpůrcům vytrhnout

Milan Urban a David Rath se snažili transparent odpůrcům sebrat. Když zjistili, že neuspějí, pustili se s nimi alespoň do slovní pře. Hejtman Rath na ně křičel, že jsou fašisti, že podněcují násilí a že takto se dříve chovali k sociálním demokratům Němci.

Jiří Paroubek dodal, že taková akce je za hranicí slušného chování. Trestní oznámení ale na skupinu odpůrců podávat nebude, má prý jiné starosti. "Já vyzývám ty přátelé, aby tento nápis stáhli, je neuvěřitelný a ukazuje, kam až lidé, kteří před rokem přišli o část politické moci, jsou schopní zajít, aby moc dostali zpátky," uvedl Paroubek.

Protest proti ČSSD zorganizoval vysokoškolák Jakub H. přes sociální sítě. Zdůraznil, že nepatří k žádné politické partaji. "Nechtěli jsme nikomu vyhrožovat smrtí ani podněcovat k násilí. Cílem bylo upozornit na sliby ČSSD, které tuto zemi zabíjejí," uvedl Jakub H.

Incidentu se ČSSD nevyhnula ani na volebním mítinku v Kladně, kde někdo hodil po Paroubkovi sklenici utopenců

Incident i v Kladně

Incidentu se ČSSD nevyhnula ani na volebním mítinku v Kladně. Kolem páté odpoledne podle volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka někdo hodil po Paroubkovi sklenici utopenců.

"Když byl předseda na pódiu, vylétla skleněná láhev s utopenci. Spadla těsně vedle pódia spadla na deštník Michaely Škardové, asistentky Petry Paroubkové. Nyní to dokumentujeme a podáváme trestní oznámení," informoval MF DNES Tvrdík.

Na politiky v Kladně čekala skupinka středoškoláků s pionýrskými šátky na krku a s transparenty proti partaji. Podle jednoho ze studentů přišla parta hlavně kvůli Rathovi a chtěla dát najevo, nakolik má ČSSD blízko ke komunistům.

"Pionýrské tábory byly to nejlepší, co jsem v dětství zažila, vůbec to nebylo o politice," reagovala na recesi Petra Paroubková, která mítink v Kladně zahajovala. Dceru Margaritu hlídala její přítelkyně a v kočárku ji vozila mezi lidmi.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz