Jsme ponorka, která se jednou vynoří, vzpomínali straníci na nebožku ODA

  10:41aktualizováno  10:41
V pražském baru v centru Prahy se sešli lidé spjatí s ODA. Strana vznikla před dvaceti lety, v 90. letech byla tahounem ekonomické transformace v Klausových vládách. Pak ji ale udusily dluhy. "Naše loď se potopila, ale změnila se v ponorku, která se možná opět vynoří," říká zakladatel ODA Pavel Bratinka.

Bývalí členové ODA Jiří Skalický (vpravo) a Roman Češka | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Vážení a milí kolegové souputníci, dovolte mi, abych vás přivítal v baru jménem Krásný ztráty," oslovil ve čtvrtek večer účastníky večírku bývalý místopředseda Michal Prokop. Dnes je jedním z poradců premiéra Jana Fischera a podobnou větou vítá hosty i ve své televizní talk show.

Strana jako Občanská demokratická aliance podle něj na české politické scéně schází a zatím nevidí žádnou jinou, která by na ni navazovala.

Aliance ukončila svou činnost v prosinci 2007, ale v politice je fakticky dál přítomná hlavně díky lidem, kteří nyní úspěšně působí v jiných stranách či třeba na významných pozicích ve státní správě.

Stačí připomenout: senátor Karel Schwarzenberg buduje novou stranu TOP 09, Michael Žantovský je velvyslancem ve Velké Británii, Karel Kühnl zase v Chorvatsku.

Bývalí předsedové na srazu ODA

Bývalí předsedové na srazu ODA. Zleva Pavel Bratinka, Jiří Skalický, Daniel Kroupa a Jiřina Nováková.

Bývalý šéf ODA a právník Jan Kalvoda, to zase "zavařil" politikům, když spolu s poslancem Milošem Melčákem dokázal u Ústavního soudu zhatit předčasné volby, které měly být letos na podzim.

U vína se rozjímalo nad plytkou politikou bez vize

Po Prokopově přivítání už se u vína vzpomínalo. Promítaly se také třeba volební spoty ODA z roku 1996.

"Dnešní politice chybí vize, perspektiva, je to hodně plytké," řekla iDNES.cz bývalá senátorka, dnes zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

"Když se rozpadne politická struktura, nakonec zůstane lidské společenství. Lidé, kteří se rádi vidí, i když spolu třeba měli konflikty," uvedl v proslovu k účastníkům večírku jeden z bývalých předsedů ODA Daniel Kroupa.

Jiří Skalický na srazu bývalých členů ODA

Jiří Skalický na srazu bývalých členů ODA

ODA byla založena přesně 17. prosince 1989 a jeden z jejích zakladatelů Pavel Bratinka na vzpomínkovém večírku připomněl, že to byla právě jeho strana, která se jako první po roce 1989 nebála mluvit o restitucích komunisty zabaveného majetku.

A to už v době těsně po pádu komunistického režimu, kdy někteří lidé slovo kapitalismus ještě považovali za skoro neslušné.

"Zasloužili jsme se o dovoz plynu z Norska"

"Když mě pozvali do televize a ptali se mě, jaký největší úspěch ODA zaznamenala, měl jsem na tu odpověď asi dvanáct vteřin. Tak jsem zabodoval tím, když jsem připomněl, jak jsme se zasadili o to, abychom vozili plyn i z Norska a nebyli závislí jen na Rusku," zavzpomínal také Pavel Bratinka.

Někteří veřejně známí bývalí straníci se z večírku omluvili. Kvůli chřipce nepřišel například Vladimír Dlouhý, který je nyní poradcem společnosti Goldman Sachs. Předseda TOP 09 Schwarzenberg je v lázních, Žantovský se musí věnovat povinnostem velvyslance v Británii.

Politický význam ODA fakticky skončil s rozpadem Čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a Demokratická unie) po rozhodnutí lidovců z ledna 2002, že chtějí v nadcházejících volbách kandidovat jen s Unií svobody.

Křesťanští demokraté totiž nechtěli být spojováni s dluhem ODA u České pojišťovny, který v té době dosáhl včetně úroků 68 milionů korun a táhl stranu ke dnu. Definitivně ji zadusil v prosinci 2007, kdy už stejně měla jen zanedbatelnou podporu veřejnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Uzavírka Česko. Silničáři často pracují na hlavní i objízdné trase najednou

V neděli večer bylo na Mánesově ulici v Českých Budějovicích vše připravené.

Jako by si mysleli, že o prázdninách Češi nikam nejezdí a zůstávají pěkně doma. Stovky uzavírek a objížděk naplánovali...

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Babiš, Feri a Ovčáček jako staříci. S populární aplikací si hrají i politici

Aplikace FaceApp se stala hitem internetu. Vyzkoušel ji i premiér Andrej Babiš....

FaceApp je stále populárnější i mezi celebritami nebo politiky. Aplikace upraví vloženou fotku tak, že osoba na ní...

Najdete na iDNES.cz