Josef Šťáva nabízel komunistům obchod se zbraněmi, ukazují dokumenty

  4:56aktualizováno  4:56
Kdo je obchodník Josef Šťáva, který v arbitráži zažaloval stát o deset miliard korun? iDNES.cz získal materiály, které ukazují, že v 80. letech vyjednával s komunistickým Československem o vývozu zbraní do Argentiny, munice a tanků do Iráku nebo výstavbě továrny na granáty v komunistické Albánii.

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human | foto: ČTK

Nikdy jsem se zbraněmi neobchodoval, tvrdil vždy Šťáva, podle kterého jsou to jen pomluvy. Podle záznamů tajné policie si ale v červenci 1988 v kanceláři Omnipolu, kde právě dohadoval prodej desítek tanků pro Irák, postěžoval, že se Izraelci pokusili v Monaku zabít jeho spolupracovníka kvůli kšeftům se zbraněmi pro Egypt. A v USA zase zatkli jeho zaměstnance za vývoz embargovaného materiálu.

Šťáva mluví o svém obchodu se zbraněmi

"Slyšel jsem o sobě věci jako z bondovky. Pašoval jsem plazmu jako mražený ovocný džus, vyvážel jsem drogy, zbraně, bral jsem krev vězňům v NDR, kšeftoval jsem s nakaženou krví – jenomže nic z těch nesmyslů se nikdo nenamáhal dokázat." (rozhovor Šťávy se sebou zaslaný médiím po prodeji firmy Diag Human)

"Mohl bych stejným způsobem prokázat neprofesionalitu Vašich novinářů i ve zbývající většině textu na zmíněné straně MFD ze 16. června 2004. Mohl bych se rozčilovat nad tím, že pan Kmenta s paní Riebauerovou tvrdí, v rozporu se skutečností, že jsem před rokem 1989 "dojednával obchody se zbraněmi". Ani ve svazcích, které na mne vedly STB a Stasi, jsem nic podobného nenašel. (Jsem ochoten Vám osobně svůj svazek ukázat)." (otevřený dopis Šťávy MF DNES)

Redakce čerpá ze svazku, který vedla XI. správa SNB, tedy Státní bezpečnost. Svazek byl nepřístupný, aby neohrozil zájmy České republiky. Archiv bezpečnostních složek ho na žádost historiků nedávno zpřístupnil. "Jde o objektový svazek na podnik zahraničního obchodu Omnipol. V něm je na několika místech zmiňováno jméno Josef Šťáva," řekl iDNES.cz historik Prokop Tomek.  

Informace ve svazku pocházejí od informátorů StB nebo z oficiálních záznamů Omnipolu o jednáních s cizím státním příslušníkem. Redakce se snažila získat i stanovisko Josefa Šťávy prostřednictvím advokáta Jana Kalvody, ale dosud neúspěšně.

Od léků ke zbraním

Šťáva v Československu studoval zemědělskou školu a v roce 1970 odešel do Švýcarska. V roce 1979 získal zpětně povolení k vystěhování a tím svou emigraci zlegalizoval. Právě díky tomu pak mohl jako obchodník jezdit do ČSSR. V komunistickém Československu měly zahraniční obchod na starosti tzv. podniky zahraničního obchodu. Ten "speciální" se zbraněmi pak Omnipol.

Podle materiálů StB se poprvé Šťáva setkal s obchodníky Omnipolu v únoru 1986. Jeden z dokumentů z té doby je nadepsán: Josef Šťáva, Švýcarsko - zájem o dodávku munice pro Argentinu. Obchodník tehdy pro Omnipol podle tohoto dokumentu dohadoval dodávku české raketometné munice. Obchod nakonec padl, podle Šťávy kvůli personálním změnám v argentinské armádě.  Ihned ale nabídl další: výstavbu továrny na výbušniny v Libyi, kterou by financovala francouzská firma.

Na další návštěvu do zasedačky číslo 12 v budově Omnipolu si přivedl partnera Hermana Schmidta. Ten předložil lidem z Omnipolu zájem Egypta na dodávku min ráže 60 mm, 81 mm a 120 mm, které sice měl platit Egypt, ale skončily by v Iráku (ten byl právě v dlouhé válce s Íránem). Omnipol ale dvojici nabídl jen zkušební dodávku s tím, že se uvidí.

Kouzlo obchodu se zbraněmi spočívá v tom, že lze prodávat oběma válčícím stranám. Šťáva se tak obratem vrátil do Omnipolu a předložil nabídku íránské firmy, kterou získal jeho společník Schmidt, na nákup munice, protiletadlových řízených střel a raketometů.

"Předložil dopisy obsahující poptávku a dotazoval se, zda by Omnipol mohl zajistit předání nabídky," uvádí dokument ze 4. prosince 1986 podepsaný náčelníkem 5. odboru XI. správy SNB Michalem Sidorjakem.

Jednou za měsíc v Omnipolu

Potvrzení PZO Omnipol pro velvyslanectví ČSSR ve Švýcarsku, že Josef Šťáva navštěvuje Omnipol každý měsíc. datováno 28.10.1986

Potvrzení PZO Omnipol pro velvyslanectví ČSSR ve Švýcarsku, že Josef Šťáva navštěvuje Omnipol každý měsíc. datováno 28.10.1986

Štáva byl celou dobu svého obchodování emigrant a jako takový musel opakovaně žádat povolení k cestě do ČSSR. Kvůli tomu se o něj zajímala správa pasů a víz. Jeho obchody a kontakty mu ale pomohly. Omnipol mu potvrdil, že do ČSSR jezdí každý měsíc za obchodem. Pracovník StB, konkrétně XI. správy SNB, na jednom z dokumentů uvedl, že "Šťáva je v obchodním styku na PZO Omnipol a jeho příjezdy do ČSSR jsou v obchodním zájmu uvedeného PZO". A na peníze slyšeli i komunisté.

O rok později si už XI. správa StB chce na Šťávu zavést speciální svazek Stein. "Jsou u něho zjišťovány rozsáhlé styky na překupníky speciálu (zbrojní materiál - pozn. red.) v Evropě, Asii a arabských zemích na osoby blízké vládním a vojenským kruhům," uvádí návrh na zavedení svazku.

Od roku 1987 je obchodník Šťáva na dokumentech uváděn jako ředitel firmy Diag Homan AG (nikoli Human - poz. red.) V témže roce například  tlumočí Omnipolu zájem Egypta o nákup 200 obrněných transportéru. Dodávka měla proběhnout skrytě přes Indii. Štáva sliboval, že je schopný zajistit i oficiální požadavek Indie, který by vše kryl. Jeho firma by ale s Omnipolem uzavřela  smlouvu o placení.

Dokument XI. Správy SNB z 1.4.1988. Návrh na zavedení svazku na Josefa Šťávu jako prověřované osoby kvůli jeho stykům na překupníky zbrojního materiálu

Dokument XI. Správy SNB z 1.4.1988. Návrh na zavedení svazku na Josefa Šťávu jako prověřované osoby kvůli jeho stykům na překupníky zbrojního materiálu

O rok později Šťáva nabídl Omnipolu výstavbu továrny na  munici v Albánii. Sám totiž už dříve obchodoval se švýcarskou firmou Nobel Chematut, která měla o tento obchod zájem. Kvůli embargu ale musela projekt vzdát. Šťáva tak předložil plán, jak vyhovět oběma firmám. Omnipol měl zajistit stavbu a další zařízení už by zajistili Švýcaři.

"NC (Nobel Chematut) by dále vystupoval jako konzultant, DIAG jako kontraktor, Omnipol jako /sub/dodavatel. Předmětem dodávky by byl projekt  a technologie. Program - dělostřelecká munice a příp. výroba příslušných prachů pro zbraně ráže 37-152 mm sovětské resp. čínské provenience. Placení - stejně jakou dosud v CHF za hotové," píše StB.

Záznam z 1.4.1988 o zájmu Josefa Šťávy zprostředkovat prodej tanků do Egypta.

Záznam z 1.4.1988 o zájmu Josefa Šťávy zprostředkovat prodej tanků do Egypta.

V témže roce Šťáva také nabídl zprostředkovat prodej desítek tanků T-72, které měly přes maďarský podnik zahraničního obchodu nejdříve putovat do Egypta a pak do Iráku.  "Šťáva uvedl, že v současné době by měl finanční prostředky na 10 ks objektů, v příštím kvartále na 16 ks a na zbytek v průběhu letošního roku," popisuje StB informace od svého pramene.

Jestli se uvedené transakce uskutečnily, dochované dokumenty neříkají. Rozhodně ale svědčí o tehdejším Šťávově zájmu dostat se do mezinárodního byznysu se zbraněmi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Najdete na iDNES.cz