Josef Šťáva nabízel komunistům obchod se zbraněmi, ukazují dokumenty

  4:56aktualizováno  4:56
Kdo je obchodník Josef Šťáva, který v arbitráži zažaloval stát o deset miliard korun? iDNES.cz získal materiály, které ukazují, že v 80. letech vyjednával s komunistickým Československem o vývozu zbraní do Argentiny, munice a tanků do Iráku nebo výstavbě továrny na granáty v komunistické Albánii.

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human | foto: ČTK

Nikdy jsem se zbraněmi neobchodoval, tvrdil vždy Šťáva, podle kterého jsou to jen pomluvy. Podle záznamů tajné policie si ale v červenci 1988 v kanceláři Omnipolu, kde právě dohadoval prodej desítek tanků pro Irák, postěžoval, že se Izraelci pokusili v Monaku zabít jeho spolupracovníka kvůli kšeftům se zbraněmi pro Egypt. A v USA zase zatkli jeho zaměstnance za vývoz embargovaného materiálu.

Šťáva mluví o svém obchodu se zbraněmi

"Slyšel jsem o sobě věci jako z bondovky. Pašoval jsem plazmu jako mražený ovocný džus, vyvážel jsem drogy, zbraně, bral jsem krev vězňům v NDR, kšeftoval jsem s nakaženou krví – jenomže nic z těch nesmyslů se nikdo nenamáhal dokázat." (rozhovor Šťávy se sebou zaslaný médiím po prodeji firmy Diag Human)

"Mohl bych stejným způsobem prokázat neprofesionalitu Vašich novinářů i ve zbývající většině textu na zmíněné straně MFD ze 16. června 2004. Mohl bych se rozčilovat nad tím, že pan Kmenta s paní Riebauerovou tvrdí, v rozporu se skutečností, že jsem před rokem 1989 "dojednával obchody se zbraněmi". Ani ve svazcích, které na mne vedly STB a Stasi, jsem nic podobného nenašel. (Jsem ochoten Vám osobně svůj svazek ukázat)." (otevřený dopis Šťávy MF DNES)

Redakce čerpá ze svazku, který vedla XI. správa SNB, tedy Státní bezpečnost. Svazek byl nepřístupný, aby neohrozil zájmy České republiky. Archiv bezpečnostních složek ho na žádost historiků nedávno zpřístupnil. "Jde o objektový svazek na podnik zahraničního obchodu Omnipol. V něm je na několika místech zmiňováno jméno Josef Šťáva," řekl iDNES.cz historik Prokop Tomek.  

Informace ve svazku pocházejí od informátorů StB nebo z oficiálních záznamů Omnipolu o jednáních s cizím státním příslušníkem. Redakce se snažila získat i stanovisko Josefa Šťávy prostřednictvím advokáta Jana Kalvody, ale dosud neúspěšně.

Od léků ke zbraním

Šťáva v Československu studoval zemědělskou školu a v roce 1970 odešel do Švýcarska. V roce 1979 získal zpětně povolení k vystěhování a tím svou emigraci zlegalizoval. Právě díky tomu pak mohl jako obchodník jezdit do ČSSR. V komunistickém Československu měly zahraniční obchod na starosti tzv. podniky zahraničního obchodu. Ten "speciální" se zbraněmi pak Omnipol.

Podle materiálů StB se poprvé Šťáva setkal s obchodníky Omnipolu v únoru 1986. Jeden z dokumentů z té doby je nadepsán: Josef Šťáva, Švýcarsko - zájem o dodávku munice pro Argentinu. Obchodník tehdy pro Omnipol podle tohoto dokumentu dohadoval dodávku české raketometné munice. Obchod nakonec padl, podle Šťávy kvůli personálním změnám v argentinské armádě.  Ihned ale nabídl další: výstavbu továrny na výbušniny v Libyi, kterou by financovala francouzská firma.

Na další návštěvu do zasedačky číslo 12 v budově Omnipolu si přivedl partnera Hermana Schmidta. Ten předložil lidem z Omnipolu zájem Egypta na dodávku min ráže 60 mm, 81 mm a 120 mm, které sice měl platit Egypt, ale skončily by v Iráku (ten byl právě v dlouhé válce s Íránem). Omnipol ale dvojici nabídl jen zkušební dodávku s tím, že se uvidí.

Kouzlo obchodu se zbraněmi spočívá v tom, že lze prodávat oběma válčícím stranám. Šťáva se tak obratem vrátil do Omnipolu a předložil nabídku íránské firmy, kterou získal jeho společník Schmidt, na nákup munice, protiletadlových řízených střel a raketometů.

"Předložil dopisy obsahující poptávku a dotazoval se, zda by Omnipol mohl zajistit předání nabídky," uvádí dokument ze 4. prosince 1986 podepsaný náčelníkem 5. odboru XI. správy SNB Michalem Sidorjakem.

Jednou za měsíc v Omnipolu

Potvrzení PZO Omnipol pro velvyslanectví ČSSR ve Švýcarsku, že Josef Šťáva navštěvuje Omnipol každý měsíc. datováno 28.10.1986

Potvrzení PZO Omnipol pro velvyslanectví ČSSR ve Švýcarsku, že Josef Šťáva navštěvuje Omnipol každý měsíc. datováno 28.10.1986

Štáva byl celou dobu svého obchodování emigrant a jako takový musel opakovaně žádat povolení k cestě do ČSSR. Kvůli tomu se o něj zajímala správa pasů a víz. Jeho obchody a kontakty mu ale pomohly. Omnipol mu potvrdil, že do ČSSR jezdí každý měsíc za obchodem. Pracovník StB, konkrétně XI. správy SNB, na jednom z dokumentů uvedl, že "Šťáva je v obchodním styku na PZO Omnipol a jeho příjezdy do ČSSR jsou v obchodním zájmu uvedeného PZO". A na peníze slyšeli i komunisté.

O rok později si už XI. správa StB chce na Šťávu zavést speciální svazek Stein. "Jsou u něho zjišťovány rozsáhlé styky na překupníky speciálu (zbrojní materiál - pozn. red.) v Evropě, Asii a arabských zemích na osoby blízké vládním a vojenským kruhům," uvádí návrh na zavedení svazku.

Od roku 1987 je obchodník Šťáva na dokumentech uváděn jako ředitel firmy Diag Homan AG (nikoli Human - poz. red.) V témže roce například  tlumočí Omnipolu zájem Egypta o nákup 200 obrněných transportéru. Dodávka měla proběhnout skrytě přes Indii. Štáva sliboval, že je schopný zajistit i oficiální požadavek Indie, který by vše kryl. Jeho firma by ale s Omnipolem uzavřela  smlouvu o placení.

Dokument XI. Správy SNB z 1.4.1988. Návrh na zavedení svazku na Josefa Šťávu jako prověřované osoby kvůli jeho stykům na překupníky zbrojního materiálu

Dokument XI. Správy SNB z 1.4.1988. Návrh na zavedení svazku na Josefa Šťávu jako prověřované osoby kvůli jeho stykům na překupníky zbrojního materiálu

O rok později Šťáva nabídl Omnipolu výstavbu továrny na  munici v Albánii. Sám totiž už dříve obchodoval se švýcarskou firmou Nobel Chematut, která měla o tento obchod zájem. Kvůli embargu ale musela projekt vzdát. Šťáva tak předložil plán, jak vyhovět oběma firmám. Omnipol měl zajistit stavbu a další zařízení už by zajistili Švýcaři.

"NC (Nobel Chematut) by dále vystupoval jako konzultant, DIAG jako kontraktor, Omnipol jako /sub/dodavatel. Předmětem dodávky by byl projekt  a technologie. Program - dělostřelecká munice a příp. výroba příslušných prachů pro zbraně ráže 37-152 mm sovětské resp. čínské provenience. Placení - stejně jakou dosud v CHF za hotové," píše StB.

Záznam z 1.4.1988 o zájmu Josefa Šťávy zprostředkovat prodej tanků do Egypta.

Záznam z 1.4.1988 o zájmu Josefa Šťávy zprostředkovat prodej tanků do Egypta.

V témže roce Šťáva také nabídl zprostředkovat prodej desítek tanků T-72, které měly přes maďarský podnik zahraničního obchodu nejdříve putovat do Egypta a pak do Iráku.  "Šťáva uvedl, že v současné době by měl finanční prostředky na 10 ks objektů, v příštím kvartále na 16 ks a na zbytek v průběhu letošního roku," popisuje StB informace od svého pramene.

Jestli se uvedené transakce uskutečnily, dochované dokumenty neříkají. Rozhodně ale svědčí o tehdejším Šťávově zájmu dostat se do mezinárodního byznysu se zbraněmi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz