Josef Lux zemřel

  21:02aktualizováno  21:02
- V pondělí brzy ráno zemřel v americkém Seattlu bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux, kterému zde lékaři transplantovali kostní dřeň. Mluvčí tamní kliniky uvedla, že pacient zemřel na následky zápalu plic.
Josef Lux

Josef Lux | foto: Jiří TurekMF DNES

Luxovy pozůstatky budou do ČR podle českého konzula v Los Angeles Martina Klučara převezeny do středy a pohřeb se patrně uskuteční někdy příští týden.

"Jakmile bude známa možná kapacita volného letu, který by dokázal (pozůstatky) převézt do Prahy, tak do středy nebo ve středu by mohl být den, kdy poletí do České republiky," řekl Klučar.

Prezident Václav Havel označil Luxe za člověka, který obnovil v našem veřejném životě dobrou tradici křesťanského myšlení o věcech veřejných

Josef Lux po transplantaci onemocněl zápalem plic, ačkoliv se jeho zdravotní stav zpočátku podle lékařů pozvolna zlepšoval, komplikace neustávaly. Luxův stav se rapidně zhoršil o víkendu, v pondělí pak zemřel.

"Pan Lux zemřel v Seattlu na klinice Freda Hutchinsona. na zápal plic, který se u něho vyvinul během rekonvalescence po transplantaci kostní dřeně," řekla pro Radiožurnál mluvčí nemocnice v americkém Seattlu. Podle informací z kliniky Josef Lux skonal ve 4:30 minut středoevropského času.

Vláda na začátku svého pravidelného jednání uctila minutou ticha úmrtí Josefa Luxe. (podívejte se na fotografie)

Luxův nástupce
Do poslaneckého křesla po Josefu Luxovi by měl usednout Jiří Havlíček, který se na kandidátce umístil jako náhradník. Reportérům MF DNES to sdělila tisková mluvčí KDU-ČSL Denisa Chovancová.

Jiří Havlíček nyní působí jako poradce místopředsedy Senátu Petra Pitharta, zároveň funguje v havlíčkobrodské KDU-ČSL jako místopředseda okresního vedení.

Ohlasy politiků:

Prezident Václav Havel:
"Byl to člověk otevřený, čestný, který neintrikoval, který uměl naslouchat druhému, který uměl komunikovat a který během několika let vyrostl ve významného českého politika. Obnovil v našem veřejném životě dobrou tradici křesťanského myšlení o věcech veřejných." - více naleznet v rubrice audio.(klikněte)
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal:
"Jsme přesvědčeni, že je to veliká ztráta, nejen pro KDU-ČSL, ale i pro celý politický svět v České republice i v Evropě. Nicméně jsme přesvědčeni, že to, co Josef Lux dokázal do politiky vnést - slušnost a poctivost, vezmou na sebe i další politikové v této rozkolísané době." - více naleznet v rubrice audio.(klikněte)
Předsedkyně Senátu Libuše Benešová:
"Patřila jsem mezi ty mnohé, kteří doufali, že svůj boj s chorobou vyhraje a že i v tomto případě prokáže stejnou odhodlanost, kterou projevoval v uplynulých letech v politice. Byl to člověk, který si vždy zasloužil respekt a můj respekt měl."
Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus:
"Josef Lux patřil mezi nejvýraznější osobnosti našeho polistopadového společenského vývoje a mezi ty, kteří vytvořili samotné základy nového uspořádání naší země. Zažil jsem s ním mnoho dramatických a historických chvil,zažil jsem s ním chvíle plodné spolupráce i politického soupeření. Ve všech případech jsem si ho vážil jako cílevědomého, důsledného a pracovitého člověka, který neváhal nasadit všechny své síly k prosazení ideálů, kterým pevně věřil."

"Samozřejmě, že to přijmu. Josef Lux prohrál nerovný boj se zákeřnou nemocí. Byl příkladem manžela, tatínka a odpovědným křesťanskodemokratickým politikem. V jeho osobě ztrácíme velkého člověka. Chtěl bych říct, že Josef Lux zemřel ve sklonku svátku Krista krále a věřím, že zůstane v našich myslích jeho odkaz pracovitosti a obětavosti. Moje role a úloha bude o to složitější a těžší. Nastupovat po takovém člověku je velmi těžké a doufám, že se mi podaří být alespoň jeho malým odleskem," řekl Havlíček.

O tom, co chce v ve sněmovně dělat, se zatím nevyjádřil. "Já bych se teď nerad vyjadřoval. Josef Lux zemřel před několika hodinami. Navíc je potřeba o tom hovořit s předsedou strany a místopředsedy klubu."

Třiačtyřicetiletý Havlíček je ženatý a má čtyři děti. Pochází z Hlinska v Čechách, nyní žije v městyse Krucemburk, což je nový název obce Křížové, kde zakládal OF.

V roce 1991 mu ODS nabídla místo na kandidátce, ale on si vybral lidovce. "Už od počátku jsem byl přesvědčen, že OF nemůže fungovat do budoucna, protože to byl účelový hybrid. Po vzniku ODS a OH jsem odmítl nabídku ODS, abych kandidoval na místopředsedu oblasti. Byl jsem přesvědčen, že do politiky se musí dostat morálka. Že svět založený na tom, kdy přiběhne vlk a sežere malého vlka je nepřijatelný. KDU proto, že je nositelkou křesťanskodemokratické politiky. A Josef Lux byl velkou osobností, jehož ztrátou netrpí pouze KDU, ale celá Evropa ztrácí velkého politika," vysvětlil Havlíček.

Úryvek z posledního rozhovoru Josefa Luxe s redaktorem MF DNES:

Jak vy sám coby křesťan vnímáte skutečnost, že se tady do značné míry z všedního života vytratil Bůh?
Myslím si, že jestliže se vytratili faráři z politiky, tak to nelze ztotožnit s Bohem jako takovým. Věřím, že většina lidí Boha do svého života zve a nějak s ním počítá.

Počítáte s ním i vy?
Ano. Bůh se neztratil, je přítomen. A jsem přesvědčen, že právě opření se o křesťanské hodnoty může člověku přinést nejenom zakotvení v tom bláznivém světě kolem, ale může mu také přinést štěstí a radost. Tento postoj je nejenom pragmatický a moudrý, ale prostě moderní. A stane se jím i příštím století a tisíciletí.

A pro mně osobně? Je to mimořádná ztkušenost, zvláště posledního roku, kdy vnímám, že k životu prostě patří také jistá bolest, kříž. Je důležité, aby člověk hledal sílu, jak ho unést, aby nekapitulovat, aby někam nezalezl a nelitoval se.
(Celý rozhovor - ikona téma: Nechali jsme se ukřičet, vzpomíná Josef Lux)

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Zdravotní stav bývalého předsedy Josefa Luxe, který po transplantaci kostní dřeně onemocněl zápalem plic, se podle lékařů pomalu zlepšoval, ale stále ho požovali za vážný.

V pátek 12. listopadu mluvčí kliniky Freda Hutchinsona Susan Edmondsová. hlásila, že se Josefu Luxovi lépe dýchá. "Reaguje na léky, které dostává. Stále ale ještě má dlouhou cestu k úplnému zotavení."

Luxova rehabilitace po transplantaci probíhala standardně a zdárně až do neděle 7. listopadu, kdy pacient musel být s podezřením na virovou nákazu převezen z domácího ošetřování zpět na jednotku intenzivní peče na klinice. Pro Luxe bylo jakékoli onemocnění - ale zejména infekční - nebezpečné, protože jeho imunitní systém je oslabený a s napadením organismu si poradí jen obtížně.

JOSEF LUX
(narozen v roce 1956) Vstoupil do vysoké politiky v září 1990, kdy se stal předsedou Československé strany lidové. Dokázal tuto stranu s národněfrontovní minulostí změnit v respektovanou Křesťanskou a demokratickou unii-ČSL, součást vládních koalic v letech 1992 až 1998; sám byl od června 1992 do července 1998 místopředsedou vlády a ministrem zemědělství. Ostrý zlom v Luxově osudu přišel loni v létě. Nejprve se po volbách dvě nejsilnější strany, ČSSD a ODS, dohodly na tiché spolupráci, vyjádřené opoziční smlouvou. Tím skončila éra Luxova vlivu - "jazýček na vahách", jímž byla KDU-ČSL, se náhle stal zbytečným. Krátce poté, 24. září 1998, Josef Lux oznámil, že trpí leukemií, a vzdal se všech politických funkcí kromě poslaneckého mandátu.
(vb)


 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Najdete na iDNES.cz