John: Nejsme béčko pražské ODS. A do vlády bychom nabídli Zieleniece

  10:33aktualizováno  11:18
Být v Americe, žil by spisovatel Radek John v Kalifornii a tvrdí, že by psal pro Hollywood. Teď se ale pokouší proboxovat do nejvyšší politiky se stranou Věci veřejné. V rozhovoru pro iDNES.cz popřel, že by za jeho stranou stál lobbista Roman Janoušek. Ve vládě by rád viděl třeba exministra Zieleniece.

Radek John říká, že v Americe by byl na celý život zajištěný knihou Memento a psal pro Hollywood. Tvrdí, že do politiky se vrhl proto, že mu nepřišla normální situace při svržení Topolánkovy vlády. | foto: Martin Navrátil

Pokud byste se vrátil do role novináře a dostal za úkol natočit ve stylu "na vlastní oči" reportáž o straně Věci veřejné, na co byste se zaměřil?
Vzhledem k tom, že jsme točili o skandálech, tak bych na poradě říkal, kde je skandál? Ale já ho u naší strany nevidím.

Tak vám jeden možný skandál zkusím nabídnout. Když byl v listopadu kongres ODS, Mirek Topolánek v rozhovoru pro Lidové noviny v souvislosti s fotkami, které se objevily z jeho dovolené v Toskánsku, řekl, že tu existuje agentura ABL, která na zakázku pracuje proti expremiérovi a nikoho to nevzrušuje. Šéfem ABL je váš volební manažer Vít Bárta.
To byl velmi směšný výrok. Údajně to vzniklo tak, že když Blesk udělal ty fotky v Toskánsku, napsal k nim zdroj -abl - což znamená archiv Blesku a ODS si myslela, že to udělala agentura ABL.

Jednoznačně vylučujete, že by firma vašeho předního sponzora a volebního manažera byla zapletena do sledování Topolánka?
Firma ví, že musí být apolitická, jinak ji to bude stát zakázky. Byla by úplně šílená, kdyby se zapletla do takové hrůzy. Je úplně nejstrašnější, když létají obvinění bez zdrojů. Někdo byl chycen na špatném místě ve špatnou chvíli, kde vůbec neměl být a pak začal kopat kolem sebe.

Vadí vaší straně Věci veřejné zneužívání veřejných prostředků, jejich vysávání do soukromých firem?
Absolutně.

BIS v minulosti upozorňovala na vyvádění finančních prostředků prostřednictvím různých PR agentur z firem, kde jsou veřejné peníze. Firma Ora Print, pro niž jste pracoval, když jste byl zároveň na Nově, dělala pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu předražený časopis za víc než 100 milionů korun ročně. To není "vysávání"?
To je otázka, čemu říkáte vysávání. VZP udělala veřejnou soutěž, protože chtěla klientský časopis. A chtěla, aby vypadal dobře. V soutěži byly tři nabídky a pojišťovna vybrala nabídku Ora Printu a úroveň luxusu, kterou firma nabízela. Samozřejmě by to šlo dělat na toaletním papíře, ale kdo by to potom četl.

Dalík by se naším lídrem stát nemohl

Pojďme k personáliím. Jste asi jediná strana, která rozhoduje o svých lídrech volbami přes internet. Neobáváte se, že se vám do toho někdo nabourá a vymkne se vám to z rukou?
Systém funguje tak, že každý mohl nominovat, grémium strany vybralo šest kandidátů na internet a z těch se pak vybírá lídr. Nemůže se tak stát, že by se naším lídrem stal třeba pan Dalík. Hlasovat mohou jen registrovaní členové a příznivci. Hlídáme, aby nemohli hlasovat víckrát než jednou a jistíme to i proti hackerům.

V časopise, který dáváte lidem do poštovních schránek, vás podpořil bývalý ministr zahraničí a pak europoslanec Josef Zieleniec. Lákáte ho, aby s vámi ještě těsněji spolupracoval?
To vzniklo na jaře loňského roku, kdy jsme si řekli, že je tu mnoho roztříštěných pravicových stran, které jsou samostatné jen proto, že se nesnášejí jejich lídři. Největší programová shoda byla s Evropskými demokraty, jichž byl pan Zieleniec čelným představitelem. Naše spojení s nimi je stále těsnější. Velmi rád poslouchám jeho zkušenosti z politiky, jsme velmi rádi za jeho rady. Chceme také představit stínové ministry, které bychom rádi delegovali do vlády odborníků. Samozřejmě ne všechny, protože to by bylo směšné. A pan Zieleniec by byl jedním z nich.

Radek John a jeho Věci veřejné

Ptají se vás kolegové ve straně na vaše vztahy s Romanem Janouškem, který také působil v Ora Printu, a dnes o něm například pan Topolánek říká, že v Praze se bez něj žádná významná zakázka ani nepohne? Nebude třeba také členem strany Věci veřejné?
Nikdy členem strany být nemůže, protože jeho lobbistická minulost je taková, že by stranu velmi poškodil. A to, že se píše, že jsem jeho známý, na to říkám: jaký známý, nikdy jsem s ním nebyl na mejdanu, nikdy jsem nebyl u něj doma, ani on u mě. Nestrávil jsem s ním dovolenou v Toskánsku ani jinde. Potkal jsem ho v 90. letech, kdy byl reemigrant s tenisovou raketou a nebyl lobbista. Pronajímal kino Blaník a nabízel odborníkům, aby diskutovali o drogách.

Víte, že se o vaší straně říká, že jste dílo Romana Janouška a jakási záloha, kdyby to už nevycházelo pražské ODS?
To, že bychom byli béčko pražské ODS, vyvrací náš program. A opravdu se s nimi nehodláme domlouvat a umazat se s nimi. Náš cíl je vyřadit je z boje. A dílo Romana Janouška, to je také úplný nesmysl. Jsou to jenom pomluvy, které se šíří, protože jsme nezmanipulovali žádnou zakázku, nikdy jsme nic neukradli ani nebyli u toho, když se uplácelo za gripeny. Jediná věc, která se na nás vytahuje, je Janoušek. Já teď už jen čekám, kdy někdo řekne, že za námi stojí i Usáma bin Ládin.

Proslavila vás kniha Memento, dělal jste scénáře k úspěšným filmům. Neuvažoval jste o tom politiku vůbec nedělat a věnovat se radši věcem, ve kterých jste byl úspěšný, tedy hlavně psaní?
Velmi jsem to tak chtěl. Mám vinný sklep na Moravě, kde jsem chtěl napsat bilanční knížku. Nicméně ve chvíli, kdy byla svržena Topolánkova vláda v době českého evropského předsednictví a ti, kdo ji svrhli, nevěděli vlastně co dál, řekl jsem si, že je to tady v totálním nepořádku, nebudu sedět na vinici a taky musím nějak pomoci. Kdybychom byli v Americe, tak bych byl spisovatel zajištěný na celý život knihou Memento, žil bych v Kalifornii a psal bych pro Hollywood. Ale tady to není v pořádku, proto jsem odsunul spisovatelské plány a dávám veřejnosti nabídku, že pomohu v politice.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Čeští vědci objevili podivnou hvězdu. Jejímu chování experti nerozumí

„Zlobivá“ hvězda HD 99458 tvoří s hvězdou typu červený trpaslík dvojhvězdný...

Byla to vlastně náhoda. Vědci, kteří v ondřejovské hvězdárně zaměřili dalekohled na hvězdu HD 99458 v souhvězdí Lva,...

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz