Německý prezident navštívil Lidice, na pamětníky udělal dobrý dojem

  0:26aktualizováno  19:35
Joachim Gauck jako vůbec první německý prezident v historii po páté hodině odpoledne navštívil Lidice, kde se u příležitosti 70. výročí setkal s několika lidmi, kteří lidický masakr přežili. Dopoledne se na Pražském hradě sešel s prezidentem Václavem Klausem.

Po páté hodině odpoledne Gauck zahájil návštěvu Lidic. Prezident Gauck položil věnec u hrobu zavražděných lidických mužů společně s lidmi, kteří tragédii přežili, a poklonil se s nimi památce obětí. Stejný ceremoniál se uskutečnil u pomníku dětských obětí války, kde věnec společně s Gauckem položil Klaus. Státní návštěvě poté zazpívaly děti ze souboru z nedaleké základní školy.

"Mockrát vám děkujeme, přinesly jste nám obrovský dar. My jsme si mysleli, že tady uvidíme pouze památky smutné," řekl dětem Gauck. Oba prezidenti se pak prohlédli muzeum a setkali se s přeživšími masakru.

Ti jim vyprávěli o svých osudech. "Myslím, že to cítil srdcem, a reagoval na to velmi citlivými slovy. Řekl, že byl moc rád, že se mohl s Lidickými potkat. Myslím si, že se mu mezi námi líbilo," řekla starostka Veronika Kellerová.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla se s prezidenty setkaly dvě přeživší ženy a osm dětí. Jednou z nich byla Miloslava Kalibová, která při masakru ztratila otce a další tři roky strávila v koncentračním táboře. Německý prezident ji velmi zaujal. "Celkem to na něj nějak působilo, měl takový smutný a upřímný výraz v očích. Byl skutečně takový lidský," řekla novinářům Kalibová.

Na fotografie z návštěvy Gaucka v Lidicích se můžete podívat zde

Gauck zaujal i vojenského historika Eduarda Stehlíka, který jej po Lidicích doprovázel. Prý ho zajímaly veškeré podrobnosti o vypálení obce a zejména osudy lidí, kteří tragédii přežili. "Byl velice dobře informován a věděl, že Lidice byly nevinnou obcí. Myslím si, že si Lidické získal velice lidským přístupem a zájmem o jejich osudy," řekl Stehlík, který návštěvu označil za historickou událost.

Návštěvu Lidic provázela přísná bezpečnostní opatření

Prezidentskou návštěvu v Lidicích provázejí bezpečnostní opatření, která se patrně zpřísnila po nedávném incidentu v Chrastavě, kde muž z davu vystřelil na Klause z plastové pistole. Práci prezidentské ochranky sledoval například náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Novináři a návštěvníci mohli prezidenty spatřit jen ze dvou určených míst. Blízko se k nim nikdo nedostal. I přesto návštěvu sledovalo několik desítek lidí.

Gauck přijel na první návštěvu Česka ve funkci hlavy státu. Během dopoledne se sešel s prezidentem Václavem Klausem. Mluvili spolu o českoněmeckých vztazích i o minulosti. A oba se shodli, že právě minulost je třeba připomínat. Gauck řekl, že on sám se se svojí rodnou zemí usmířil díky tomu, že byla schopna hovořit sebekriticky o minulosti.

Německému prezidentovi Joachimu Gauckovi byly v době vypálení Lidic pouhé dva roky. Letos poslal českému protějšku Václavu Klausovi dopis, v němž se za zvěrstva nacistů omluvil. Tak otevřeně, jak to ještě žádný německý politik neučinil.

Chemie mezi prezidenty zafungovala, píší německá média

Návštěvu svého prezidenta sledovala také média v Německu. Podle německé agentury DPA si byl Gauck během návštěvy vědom, že jeho hostitelé od něj očekávali jasné přihlášení k německé odpovědnosti za události, jako byl masakr civilního obyvatelstva v Lidicích. Gauck přitom nezůstal tomuto očekávání nic dlužen, když vyjádřil stud a smutek nad tím, co minulé německé generace spáchaly.

DPA dále zdůraznila, že se v osobách prezidentů setkali evangelický pastor a profesor ekonomie. "Chemie mezi oběma staršími pány zjevně fungovala. To není samozřejmé. Češi životopis Gaucka coby bojovníka proti komunismu rádi srovnávají s životem básnického prezidenta Václava Havla, jenž zemřel v prosinci. Pikantní na tom je, že Klaus a Havel byli dlouhá léta vnitropolitickými protivníky," napsala DPA.

Server deníku Die Welt zase poznamenal, že se na Pražském hradě setkal "Evropě přátelský Gauck s kritikem Evropy Klausem". "Mezi oběma leží politické světy a jistě by si spolkový prezident měl více co říct s Klausovým předchůdcem - a oponentem - Václavem Havlem," dodal welt.de.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Najdete na iDNES.cz