Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa
12:25
Naše on-line reportáž tímto končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek pátku a příjemný víkend.
12:22
Vstupem z ministerstva kultury naši on-line reportáž zakončíme. Danielu Hermanovi uložil premiér Bohuslav Sobotka úkol dotáhnout do konce rekonstrukci Národního muzea. Zmínil se o tom jako o jedné z priorit při dnešním uvedení Hermana do funkce. Herman chce na ministerstvu zachovat počet čtyř náměstků, první mezi nimi bude Kateřina Kalistová (ČSSD), umění se bude věnovat hudebník Miroslav Rovenský, kterého nominovala KDU-ČSL. Další jména jsou v jednání.
12:22
"Ministerstvo kultury nemůže žít jen z vůně květin," řekl po uvedení do úřadu ministr kultury Daniel Herman. Je rád, že se podařilo do koaliční smlouvy dostat, že na kulturu bude ve státním rozpočtu jedno procento výdajů ze státního rozpočtu. Předpokládá, že totéž se dostane i do programového prohlášení vlády.
11:36
Chládek na brífinku také novinářům řekl, že bude jednat s premiérem a ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou, aby pražské vysoké školy dostaly do roku 2020 v rámci strukturálních fondů z EU více peněz, než kolik se zatím plánuje. S rektory už začal řešit i problém se jmenováním profesorů.
11:33
Ještě zpět ke školství. Marcel Chládek má velké plány: "Musím přesvědčit kolegy o navýšení rozpočtu, příští rok by to mělo být o 3 až pět miliard korun víc než letos. Osobním šarmem chci přesvědčit pana Babiše, že školství je důležité," uvedl nový ministr. Co se stane, když osobní šarm nezapůsobí, Chládek neupřesnil, vyvolal by prý koaliční jednání.
11:31
Premiér Bohuslav Sobotka uvedl do funkce Daniela Hermana, nového ministra kultury. Sobotkovo turné po ministerstvech tím končí. Svých resortů se tak ujala celá nová vláda České republiky.
11:30
Premiér Sobotka uvedl, že ministr školství Chládek se na něj může spolehnout. "Škrty ve školství vláda relizovat nebude. Negativně by zasáhly naši budoucnost," uvedl premiér. Chládek by se podle něj měl zaměřit na kvalitu a rozšířrní školek, sladit potřeby zaměstnavatelů se středoškolskými obory a vytvořit jasná pravidla pro financování sportu.
11:12
Ve funkci už je ministr školství Marcel Chládek. Prioritou na ministerstvu by mělo podle premiéra Sobotky být například vytvoření novely vysokoškolského zákona. Škrty ve školství Chládek nechystá, za důležité oblasti označil mj. regionální, základní a střední školství.
10:22
Prioritou ministra životního prostředí Brabce má být podle Sobotky program Nová zelená úsporám nebo zlepšení prostředí v Moravskoslezském kraji nebo dotažení novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Brabec vymění všech pět náměstků v úřadu. Chce se zaměřit také na čerpání prostředků z EU a zákon o Národním parku Šumava.
09:31
Veřejně dnes vystoupí dva ministři za ANO. Věra Jourová (místní rozvoj) pořádá tiskovou konferenci, na níž představí své priority. Martin Stropnický navštíví generální štáb, což je letitá tradice nových ministrů obrany.
09:27
Dobré ráno všem příznivcům procesu uvádění nových ministrů do funkcí. Také dnes pro vás budeme chronologicky zaznamenávat dění na resortech, které ještě čekají na příchod nových šéfů. Do funkcí dnes premiér Bohuslav Sobotka uvede Richarda Brabce (ANO, životní prostředí, 9:30), Marcela Chládka (ČSSD, školství, 10:15) a Daniela Hermana (KDU-ČSL, kultura, 10:50). Tím procedura skončí.
Čtvrtek, 30. ledna
17:30
Poté, co Mládek zodpověděl novinářům všechny dotazy, brífing končí. Další ministry Sobotka uvede do funkce zítra. Tím se s vámi pro tuto chvíli loučíme, děkujeme za pozornost.
17:24
Mládek připustil, že by mohly být prolomeny těžební limity. Ale za předpokladu, že nedojde k bourání Horního Jiřetína. Pokud by se podle Mládka nějaké obydlené sídlo mělo bourat, mělo by se o tom hlasovat v krajském referendu.
17:21
"Můj předpředchůdce se hodně zabýval takzvanými šmejdy. To je sice pěkné, ale to je jen úzká oblast," poukázal Mládek na adresu exministra Martina Kuby s tím, že by chtěl zapracovat právě na ochraně spotřebitelů.
17:19
"Chtěl bych ke své funkci přistoupit s odpovědností a pokorou," zahájil svou řeč nový ministr Jan Mládek. Chtěl by prý změnit fungování agentury CzechInvest, která podle něj v uplynulých letech téměř nefungovala a v oblasti zahraničních investic byla pasivní.
17:17
Cienciala vypočítává úkoly, se kterými se v úřadu popasoval a které jsou potřeba řešit. Mezi nimi je i podpora vzdělávání v technických oborech.
17:15
"Úkoly, které zdůraznil, jsme měli s novým ministrem možnost prodiskutovat," vrátil se k Sobotkovu proslovu končící ministr Jiří Cienciala.
17:12
Radikálně by se prý měla změnit situace v oblasti investic. "Musíme hledat všechny možnosti, jak sem investory nalákat," pokračuje Sobotka.
17:11
"Myslím, že je pro funkci ministra odborně způsobilý," řekl na adresu Mládka Sobotka. Z cílů premiér zmínil hlavně novou energetickou koncepci. "Z toho vyplynou všechna další důležitá rozhodnutí, například i dostavba Temelína," prohlásil Sobotka.