Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

  11:28aktualizováno  12:58
Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako politický náměstek. Stalo se tak po několika měsících sporu o tom, kdo ministerstvo povede. Dosud byl kvůli tomu v čele resortu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsem rád, že se zde scházíme, abychom vyřešili drobný problém, který poněkud v minulosti zatěžoval naši politickou scénu. Rád bych poděkoval panu předsedovi Hamáčkovi za to, že odblokoval neprůchodnou situaci tím, že navrhl jiného kandidáta na funkci ministra zahraničí. Rád bych poděkoval panu premiérovi Babišovi, který shodně se mnou doporučil předchozímu kandidátovi, aby se jako europoslanec vrátil do Bruselu. A konečně bych poděkoval i sobě za to, že jsem se na základě těchto skutečností rozhodl k dnešnímu jmenování,“ sdělil během jmenování Zeman

Fotogalerie

Dodal, že je nakloněn pravidelným konzultacím, což si prý nově zvolený ministr přál. 

„Česká zahraniční politika musí být jednotná, má-li mít smysl, protože mluvíme-li různými hlasy, nikdo nás nebude brát vážně. Vítám proto, že se v minulosti podařilo na poradě nejvyšších ústavních činitelů dosáhnout sjednoceného stanoviska ke všem důležitým zahraničně politickým otázkám,“ dodal Zeman.

Zeman v úvodu narážel na spor o jmenování nového ministra zahraničí, který se rozhořel už v červnu, kdy Zeman odmítl jmenovat ministrem jiného kandidáta ČSSD, europoslance Miroslava Pocheho. Postoj prezidenta podpořil premiér Andrej Babiš, resort si tak vzal na starost Hamáček a staral se tak o vedení dvou ministerstev najednou. Hamáček od nominace Pocheho do čela resortu nakonec ustoupil a navrhl jmenovat Tomáše Petříčka, který dřív působil jako Pocheho asistent.

Zeman ani Babiš s tímto kandidátem neměl problém, Zeman ale jeho působení v čele resortu podmínil tím, že se nestane „Pocheho loutkou“. Petříček přesto Zemanovi řekl, že jako ministr má právo určit si tým svých poradců, a Poche by podle něj mohl být jedním z externích poradců. Na ministerstvu však již Poche působit nebude. 

Petříček chce rozvíjet vztah s Německem

Petříček se po jmenování na Hradě přesunul na tiskovou konferenci do Černínského paláce, kde vystoupil společně s premiérem Andrejem Babišem. Petříček tam uvedl, že Česká republika musí být aktivní a mluvit jedním hlasem.

„Pro mě bude velmi důležité rozvíjet zejména vztahy s našimi sousedy, především s Německem, což je náš strategický partner i významný partner v Evropské unii. Budu chtít pracovat na našem ukotvení v Evropské unii, budu se chtít věnovat ekonomické diplomacii a situacím v zemích kolem Evropské unie. Naší prioritou do budoucna bude také Afrika, kontinent, který má sice řadu problémů, ale nabízí také řadu příležitostí,“ řekl Petříček na konferenci.

Chce se prý také věnovat problematice rozvojové pomoci a zaměřit se na efektivnější využití humanitární pomoci nebo podporovat aktivity v oblasti ochrany lidských práv.

„Jsem rád, že jsme dokončili budování naší koaliční vlády. Myslím, že Česká republika má jasnou aktivní, čitelnou a sebevědomou zahraniční politiku. Zdůrazňujeme, že je dána hlavně naším členstvím v Evropské unii a NATO. Je důležité, aby koaliční partneři měli stejné názory, což my máme,“ uvedl Babiš.

Nový ministr zahraničí byl hostem Rozstřelu:

Předseda ODS Petr Fiala popřál Petříčkovi úspěch, zároveň nového ministra ale zkritizoval. „Ministr zahraničí by měl být silnou politickou osobností s jasnými názory a odpovídajícími zkušenostmi. To ministr Petříček není a těžko tedy věřit, že může účinně prosazovat v zahraničí zájmy České republiky. Zahraniční politika tak do značné míry zůstane v rukou premiéra, který ji bohužel často redukuje na pouhý marketingový nástroj,“ uvedl Fiala. 

Nový šéf diplomacie Petříček byl poradcem europoslanců, ve volbách neuspěl

Šestatřicetiletý Petříček působil v Evropském parlamentu s několikaměsíční přestávkou od roku 2014 až dosud. V roce 2017 se stal na několik měsíců náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval mimo jiné na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní.

Petříček kandidoval v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 7, ale neuspěl (podrobnosti v článku Petříček se může soustředit na post ministra, v boji o starostu pohořel).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz