Zeman jmenoval na Pražském hradě Petříčka novým ministrem zahraničí

  11:28aktualizováno  12:58
Prezident Miloš Zeman jmenoval Tomáše Petříčka z ČSSD novým ministrem zahraničí. Petříček tam dosud působil jako politický náměstek. Stalo se tak po několika měsících sporu o tom, kdo ministerstvo povede. Dosud byl kvůli tomu v čele resortu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsem rád, že se zde scházíme, abychom vyřešili drobný problém, který poněkud v minulosti zatěžoval naši politickou scénu. Rád bych poděkoval panu předsedovi Hamáčkovi za to, že odblokoval neprůchodnou situaci tím, že navrhl jiného kandidáta na funkci ministra zahraničí. Rád bych poděkoval panu premiérovi Babišovi, který shodně se mnou doporučil předchozímu kandidátovi, aby se jako europoslanec vrátil do Bruselu. A konečně bych poděkoval i sobě za to, že jsem se na základě těchto skutečností rozhodl k dnešnímu jmenování,“ sdělil během jmenování Zeman

Fotogalerie

Dodal, že je nakloněn pravidelným konzultacím, což si prý nově zvolený ministr přál. 

„Česká zahraniční politika musí být jednotná, má-li mít smysl, protože mluvíme-li různými hlasy, nikdo nás nebude brát vážně. Vítám proto, že se v minulosti podařilo na poradě nejvyšších ústavních činitelů dosáhnout sjednoceného stanoviska ke všem důležitým zahraničně politickým otázkám,“ dodal Zeman.

Zeman v úvodu narážel na spor o jmenování nového ministra zahraničí, který se rozhořel už v červnu, kdy Zeman odmítl jmenovat ministrem jiného kandidáta ČSSD, europoslance Miroslava Pocheho. Postoj prezidenta podpořil premiér Andrej Babiš, resort si tak vzal na starost Hamáček a staral se tak o vedení dvou ministerstev najednou. Hamáček od nominace Pocheho do čela resortu nakonec ustoupil a navrhl jmenovat Tomáše Petříčka, který dřív působil jako Pocheho asistent.

Zeman ani Babiš s tímto kandidátem neměl problém, Zeman ale jeho působení v čele resortu podmínil tím, že se nestane „Pocheho loutkou“. Petříček přesto Zemanovi řekl, že jako ministr má právo určit si tým svých poradců, a Poche by podle něj mohl být jedním z externích poradců. Na ministerstvu však již Poche působit nebude. 

Petříček chce rozvíjet vztah s Německem

Petříček se po jmenování na Hradě přesunul na tiskovou konferenci do Černínského paláce, kde vystoupil společně s premiérem Andrejem Babišem. Petříček tam uvedl, že Česká republika musí být aktivní a mluvit jedním hlasem.

„Pro mě bude velmi důležité rozvíjet zejména vztahy s našimi sousedy, především s Německem, což je náš strategický partner i významný partner v Evropské unii. Budu chtít pracovat na našem ukotvení v Evropské unii, budu se chtít věnovat ekonomické diplomacii a situacím v zemích kolem Evropské unie. Naší prioritou do budoucna bude také Afrika, kontinent, který má sice řadu problémů, ale nabízí také řadu příležitostí,“ řekl Petříček na konferenci.

Chce se prý také věnovat problematice rozvojové pomoci a zaměřit se na efektivnější využití humanitární pomoci nebo podporovat aktivity v oblasti ochrany lidských práv.

„Jsem rád, že jsme dokončili budování naší koaliční vlády. Myslím, že Česká republika má jasnou aktivní, čitelnou a sebevědomou zahraniční politiku. Zdůrazňujeme, že je dána hlavně naším členstvím v Evropské unii a NATO. Je důležité, aby koaliční partneři měli stejné názory, což my máme,“ uvedl Babiš.

Nový ministr zahraničí byl hostem Rozstřelu:

Předseda ODS Petr Fiala popřál Petříčkovi úspěch, zároveň nového ministra ale zkritizoval. „Ministr zahraničí by měl být silnou politickou osobností s jasnými názory a odpovídajícími zkušenostmi. To ministr Petříček není a těžko tedy věřit, že může účinně prosazovat v zahraničí zájmy České republiky. Zahraniční politika tak do značné míry zůstane v rukou premiéra, který ji bohužel často redukuje na pouhý marketingový nástroj,“ uvedl Fiala. 

Nový šéf diplomacie Petříček byl poradcem europoslanců, ve volbách neuspěl

Šestatřicetiletý Petříček působil v Evropském parlamentu s několikaměsíční přestávkou od roku 2014 až dosud. V roce 2017 se stal na několik měsíců náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval mimo jiné na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní.

Petříček kandidoval v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 7, ale neuspěl (podrobnosti v článku Petříček se může soustředit na post ministra, v boji o starostu pohořel).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz