ČSSD láká na MHD zdarma, developerům má zákon nařídit převést městu byty

  10:03aktualizováno  11:50
Volební kampaň v hlavním městě odstartovala ČSSD slibem MHD zcela zdarma. Slibuje také nulový poplatek za psa pro zodpovědné majitele a že lidé zaplatí o deset procent méně za vodu, plyn a elektřinu. Jeden ze slibů sociální demokracie se týká bydlení - strana slíbila 2 000 dostupných bytů každý rok z přebytků městského rozpočtu.

Pro start své volební kampaně před říjnovými komunálními a senátními volbami si strana zvolila netradiční místo - restauraci, která je přímo na zastávce metra Střížkov.

Za zády politiků ČSSD, předsedy strany Jana Hamáčka a volebního lídra v hlavním městě a kandidáta na primátora Jakuba Landovského, tak v průběhu tiskové konference projíždělo metro, jímž také politici na akci přijeli. „Je třeba výrazně ulevit dopravě v ulicích,“ řekl Landovský, proč s tímto klíčovým volebním slibem strana přišla.

Metro zdarma pro lidi s trvalým pobytem v hlavním městě

Strana se u slibu veřejné dopravy zdarma inspirovala u některých měst v Evropě - například v Estonsku v Tallinu nebo i v Německu u pěti tamních měst. V Praze by to podle něj mělo platit od ledna 2020 a stálo by to asi čtyři miliardy ročně, tedy asi čtvrtinu rozpočtu Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Veřejná doprava, tedy metro, autobusy i tramvaje, by byla jen pro lidi s trvalým pobytem zde. Jako perličku Landovský zmínil, že ČSSD bude lidem v kampani zdarma rozdávat i sladký dezert Metro.

Fotogalerie

„Důraz na veřejnou dopravu a důraz na bydlení je tím správně zvoleným. Já Jakubu Landovskému věřím,“ prohlásil šéf ČSSD Hamáček. Landovský je nyní náměstkem ministra obrany a strana za jeho přednost považuje to, že to není žádná persona „vytažená z klobouku“ a že je to Pražák tělem i duší.

„Kdyby bylo metro a městská hromadná doprava dostupnější například tím, že bude zadarmo, určitě by se zácpy uvolnily a všem by se nám tady pohybovalo lépe. Bydlení je velkým tématem nejen pro Prahu, ale i pro celou Českou republiku. Mělo by to být o dostupném bydlení pro mladé rodiny, ale i pro seniory a municipality budou hrát klíčovou roli,“ řekl Hamáček.

Developeři mají podle ČSSD převést 10 procent bytů městu

„Budeme se snažit, aby se z přebytku rozpočtu přednostně podporovaly nové byty.  Budeme požadovat od developerů převedení deseti procent bytů různých kategorií, kterými město bude naplňovat svoji politiku,“ uvedl kandidát sociální demokracie na pražského primátora Landovský. Převést určitý podíl stavěných bytů by měl podle Hamáčka developerům nařídit zákon.

Nový příspěvek 2500 korun ročně pro děti ze středních škol by měl sloužit podle ČSSD jako příspěvek buď k pokrytí lyžařských kurzů či škol v přírodě. „Toto opatření by nebylo příliš drahé. Počítala jsem, že by mohl vyjít okolo 30 milionů korun ročně, nicméně by pomohlo rodinám s dětmi ulevit od nákladů, které jsou se studiem dětí spojeny,“ řekla pražská radní Irena Ropková.

Sociální demokracie je nyní v Praze v koalici s ANO a s trojkoalicí složenou z hnutí STAN, lidovců a Zelených. Komunální volby jsou pro stranu, která je ve vládní koalici s hnutím ANO Andreje Babiše, šancí pokusit se zastavit prudký pád své podpory u voličů, kdy dříve nejsilnější strana spadla až na 7 procent.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

ilustrační snímek

Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procentních bodů, získalo o dvě křesla...

Schillerová navrhla přidat státním zaměstnancům 2 procenta, víc učitelům

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová představila odborům představu vlády o zvýšení platů zaměstnanců placených z...

V části Česka hrozí kvůli vydatným dešťům povodně, hlásí meteorologové

Rozvodněná řeka Bečva v obci Ústí (22. května 2019)

Do Česka přijdou v noci na úterý a během úterka vydatné srážky, které mohou zvedat hladiny řek. Na některých místech...

Najdete na iDNES.cz