ČSSD láká na MHD zdarma, developerům má zákon nařídit převést městu byty

  10:03aktualizováno  11:50
Volební kampaň v hlavním městě odstartovala ČSSD slibem MHD zcela zdarma. Slibuje také nulový poplatek za psa pro zodpovědné majitele a že lidé zaplatí o deset procent méně za vodu, plyn a elektřinu. Jeden ze slibů sociální demokracie se týká bydlení - strana slíbila 2 000 dostupných bytů každý rok z přebytků městského rozpočtu.

Pro start své volební kampaně před říjnovými komunálními a senátními volbami si strana zvolila netradiční místo - restauraci, která je přímo na zastávce metra Střížkov.

Za zády politiků ČSSD, předsedy strany Jana Hamáčka a volebního lídra v hlavním městě a kandidáta na primátora Jakuba Landovského, tak v průběhu tiskové konference projíždělo metro, jímž také politici na akci přijeli. „Je třeba výrazně ulevit dopravě v ulicích,“ řekl Landovský, proč s tímto klíčovým volebním slibem strana přišla.

Metro zdarma pro lidi s trvalým pobytem v hlavním městě

Strana se u slibu veřejné dopravy zdarma inspirovala u některých měst v Evropě - například v Estonsku v Tallinu nebo i v Německu u pěti tamních měst. V Praze by to podle něj mělo platit od ledna 2020 a stálo by to asi čtyři miliardy ročně, tedy asi čtvrtinu rozpočtu Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Veřejná doprava, tedy metro, autobusy i tramvaje, by byla jen pro lidi s trvalým pobytem zde. Jako perličku Landovský zmínil, že ČSSD bude lidem v kampani zdarma rozdávat i sladký dezert Metro.

Fotogalerie

„Důraz na veřejnou dopravu a důraz na bydlení je tím správně zvoleným. Já Jakubu Landovskému věřím,“ prohlásil šéf ČSSD Hamáček. Landovský je nyní náměstkem ministra obrany a strana za jeho přednost považuje to, že to není žádná persona „vytažená z klobouku“ a že je to Pražák tělem i duší.

„Kdyby bylo metro a městská hromadná doprava dostupnější například tím, že bude zadarmo, určitě by se zácpy uvolnily a všem by se nám tady pohybovalo lépe. Bydlení je velkým tématem nejen pro Prahu, ale i pro celou Českou republiku. Mělo by to být o dostupném bydlení pro mladé rodiny, ale i pro seniory a municipality budou hrát klíčovou roli,“ řekl Hamáček.

Developeři mají podle ČSSD převést 10 procent bytů městu

„Budeme se snažit, aby se z přebytku rozpočtu přednostně podporovaly nové byty.  Budeme požadovat od developerů převedení deseti procent bytů různých kategorií, kterými město bude naplňovat svoji politiku,“ uvedl kandidát sociální demokracie na pražského primátora Landovský. Převést určitý podíl stavěných bytů by měl podle Hamáčka developerům nařídit zákon.

Nový příspěvek 2500 korun ročně pro děti ze středních škol by měl sloužit podle ČSSD jako příspěvek buď k pokrytí lyžařských kurzů či škol v přírodě. „Toto opatření by nebylo příliš drahé. Počítala jsem, že by mohl vyjít okolo 30 milionů korun ročně, nicméně by pomohlo rodinám s dětmi ulevit od nákladů, které jsou se studiem dětí spojeny,“ řekla pražská radní Irena Ropková.

Sociální demokracie je nyní v Praze v koalici s ANO a s trojkoalicí složenou z hnutí STAN, lidovců a Zelených. Komunální volby jsou pro stranu, která je ve vládní koalici s hnutím ANO Andreje Babiše, šancí pokusit se zastavit prudký pád své podpory u voličů, kdy dříve nejsilnější strana spadla až na 7 procent.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz