Zimola oznámil rezignaci na post prvního místopředsedy ČSSD

  15:09aktualizováno  16:15
Jiří Zimola končí ve vedení ČSSD. Rezignaci na post prvního místopředsedy oznámil na mimořádné tiskové konferenci v Lidovém domě. Zimola si myslí, že je nemožné, aby současné vedení změnilo politiku.

„Po pečlivém zvážení a konzultaci s nejbližšími spolupracovníky jsem vyslyšel výzvy a oznamuji vám svou rezignaci na post prvního místopředsedy České strany sociální demokratické. Nechtěl jsem činit ukvapená prohlášení, čekal jsem i na návrat Jana Hamáčka ze zahraniční pracovní cesty, abych mu svoji rezignaci vysvětlil,“ prohlásil Zimola.

Části sociální demokracie totiž vadí, některé Zimolovy výroky. „Nejen na posledním ústředním výkonném výboru, ale i po něm, jsem slyšel, že Zimola je příčinou neúspěchu a může za všechno. Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů. A měl by zvážit setrvání ve funkci,“ řekl v úvodu tiskové konference.

Zimola uvedl, že rozhodně neutíká z boje. „Do stranické funkce jsem kandidoval s tím, že jestli máme přežít, je nutné sociální demokracii od základu změnit. Doufal jsem, že se na tom s novými kolegy v grémiu shodnu. Na rovinu říkám, že jsem se zmýlil. Jakákoliv změna je v současném složení věc nemožná,“ uvedl.

Šéfa strany Jana Hamáčka rozhodnutí Zimoly překvapilo. „Ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD. Věřím, že i jako řadový člen bude dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ napsal Hamáček na Twitteru.

07.listopadu 2018 v 15:58, příspěvek archivován: 07.listopadu 2018 v 16:12

Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD. Věřím, že i jako řadový člen bude dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče. #cssd

Zimola nevyloučil, že na březnovém sjezdu strany bude znovu kandidovat do předsednictva ČSSD. „Není to o mých ambicích, ale o ambicích naplňovat ideje, kterým se někteří z kolegů zpronevěřili,“ prohlásil s tím, že je zvědav, jak bude vedení strany obhajovat svou politiku.

Fotogalerie

„Cítím, že se zpronevěřuji všemu, s čím jsem do vedení sociální demokracie šel, proto abych vyřešil svůj konflikt loajality, nemohu jinak, než odejít z funkce, ze které nemohu nic změnit,“ řekl.

Před třemi týdny sociální demokracie hodnotila příčiny porážky v senátních a komunálních volbách. Právě na zasedání širšího vedení ČSSD navrhl Zimola, aby se hlasovalo o tom, zda má důvěru. Spolustraníci to však zamítli a dali pouze důvěru předsedovi strany Janu Hamáčkovi. „Je třeba skončit diskusi o ČSSD samé, ukončit vnitrostranické spory, je třeba pracovat ve vládě,“ řekl tehdy Hamáček.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz