K mé kandidatuře za ČSSD přispěl Paroubek a Benda, říká expolicista

  8:38aktualizováno  8:38
Bývalý dlouholetý ředitel severočeské policie Jiří Vorálek se vrhl na politiku. Hodně lidí tím překvapil. Nejprve se dohodl na spolupráci s Jiřím Paroubkem, poté zběhl ke konkurenční ČSSD a přijal její nabídku kandidovat do Senátu za Teplicko. "Chci lobbovat za zvýšení služebních míst u policie v Ústeckém kraji," plánuje.

Bývalý severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek bude kandidovat na Teplicku za ČSSD v senátních volbách. | foto: Karel PešekMF DNES

Dovolím si říct, že policie a politika by se neměla setkávat, a to ani v případě bývalých policistů. I policejní prezident Lessy vyjádřil rozčarování, že jste vstoupil do politiky...
Uvedu dva příklady. V Německu může být policista aktivní v politice i v době trvání služebního poměru, to říkám jen pro srovnání. Za druhé zrovna policejní prezident tím dosvědčil, že je nevychovaný a tak trochu hulvát. On totiž kandidoval do komunálních voleb v roce 2006 a 2010 na kandidátce ODS, tedy v době své aktivní služby u policie. Kdybych chtěl uvažovat jako on, tak bych mu to mohl také podsouvat. To od něj bylo vulgární a ukázal tím, že je poměrně malý člověk.

Jiří Vorálek

U policie sloužil 30 let. Začínal v Mostě na okresním úřadu vyšetřování, později ho vedl.

Na podzim roku 1993 se stal krajským policejním ředitelem. V květnu 2010 ho prezident Klaus povýšil na brigádního generála.

Mezi podřízenými byl známý jako náročný a tvrdý velitel. Neváhal například odvolat kompletní vedení mostecké policie kvůli chybám, které na jaře 2002 nepřímo vedly ke střelbě před litvínovským klubem Calypso, po níž zůstali dva mrtví.

V roce 2005 dostal nabídku od Františka Bublana stát se policejním prezidentem, ale odmítl ji.

Počátkem loňského roku se o funkci policejního prezidenta ucházel v konkurzu. Podle svých slov ale nečekal, že uspěje.

Loni na podzim od policie úplně odešel.

Nicméně působí zvláštně, že po tolika letech u policie jste se takřka obratem pustil do politiky. Nabízí se otázka, jestli jste jako policejní ředitel zdejším politikům ČSSD nevycházel vstříc, když vám teď nabídli kandidaturu do Senátu.
Za více než osmnáct let mého působení v Ústí o mně nikdy nikdo nemohl říct, že se lísám k nějaké politické straně.

Původně vás přizval ke spolupráci na bezpečnostním programu národních socialistů Jiří Paroubek, proč jste mu kývl?
Když jsem byl ještě ve funkci, chodíval za mnou pan Paroubek zhruba jednou ročně. Návštěvy byly jednoduché, zeptal se, jak to vypadá a v čem bychom případně potřebovali pomoci. Takhle za mnou přišel i na konci loňského roku, kdy se vědělo, že ve funkci končím, a nabídl mi spolupráci. Účast ve volbách jsem nepřijal, ale spolupráci v odborné rovině jsem se nevyhýbal, protože si nemyslím, že by otázky bezpečnosti byly skutečně stranické, a prostě jsem na to kývnul.

Ze spolupráce s Paroubkem pak sešlo a přijal jste nabídku ČSSD. Jak k tomuhle obratu došlo?
Co považuji ze strany národních socialistů za nekorektní, je, že to vyventilovali na jejich únorové konferenci v Teplicích. Ne to, že s nimi chci spolupracovat, ale to, že si myslí, že jsem připraven jít s nimi do voleb. Zatáhli mě do veřejného politického dění, ačkoliv o to jsem nestál a s nimi jsem si to nedomluvil. To nebylo úplně fér. Ale já jsem si to s nimi vyříkal a považuji to za uzavřené.

A přestup k ČSSD?
Po nějaké době přišla nabídka z ČSSD, že mají problém s obsazením teplického regionu a jestli bych přijal kandidaturu do Senátu. Paradoxně možná pánové Paroubek a Benda přispěli k tomu, že jsem se nakonec rozhodl kývnout na nabídku ČSSD.

Stál byste o členství v ČSSD?
V tuhle chvíli ne. Ale pokud mě někdy okolnosti donutí k tomu, že ano, tak bych to mohl zvážit.

Do souboje o Senát jdete s dlouholetým a mimořádně oblíbeným teplickým primátorem a senátorem Jaroslavem Kuberou. To vyžaduje velkou odvahu.
Ano, to jednoznačně. Pan primátor Kubera má velkou výhodu zejména v tom, že pokud bychom si představili tu viditelnou funkcionářskou sestavu ODS, tak on z toho lidsky výrazně vybočuje. Je to těžký soupeř. Na druhou stranu všichni máme výhody a nevýhody, jeho velkou nevýhodou je právě to, že konkrétně v otázkách bezpečnosti ODS poměrně hodně přispěla k tomu, že to v policii vypadá tak, jak to vypadá.

Takže vaší výhodou je lepší znalost bezpečnostní problematiky? Postavíte na tom svou kampaň?
Bezpečnost patří do politické kampaně v tomto kraji. Domnívám se, že kdyby všichni politici věnovali otázkám bezpečnosti více času, tak bychom v tomto kraji nemuseli budovat pořádkovou jednotku teď, protože už bychom ji tu měli. Bezpečnost je parketa, ve které teoreticky vzato mohu přinést víc než on.

Čerstvě pracujete na krajském úřadě jako bezpečnostní poradce. Mohl byste prozradit více?
Účastním se práce v několika komisích, které se zabývají vyloučenými lokalitami a bezpečností v těch lokalitách. Ta spolupráce platí od dubna. Nejsem tam jako kmenový zaměstnanec, dělám to na živnostenský list. V dubnu proběhla dvě jednání, v květnu zatím jedno.

Při nedávné návštěvě předsedy Senátu Milana Štěcha na severu Čech jste se nechal odvézt policejním autem, ačkoliv už u policie nejste. Není to minimálně neetické?
Policisté tímto způsobem vozí kdekoho. Formálně vzato to tak nemá být a může to být proti předpisům. Ale oni jeli do Žatce na pozvání krajského úřadu a já se s nimi svezl. Z podobné věci by vyráběl problém ten, kdo je trochu na hlavu. Mohl jsem tam jet sám. Na druhou stranu jestli to někomu vadí, tak já zase svezu někdy někoho od policie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Najdete na iDNES.cz