K mé kandidatuře za ČSSD přispěl Paroubek a Benda, říká expolicista

  8:38aktualizováno  8:38
Bývalý dlouholetý ředitel severočeské policie Jiří Vorálek se vrhl na politiku. Hodně lidí tím překvapil. Nejprve se dohodl na spolupráci s Jiřím Paroubkem, poté zběhl ke konkurenční ČSSD a přijal její nabídku kandidovat do Senátu za Teplicko. "Chci lobbovat za zvýšení služebních míst u policie v Ústeckém kraji," plánuje.

Bývalý severočeský policejní ředitel Jiří Vorálek bude kandidovat na Teplicku za ČSSD v senátních volbách. | foto: Karel PešekMF DNES

Dovolím si říct, že policie a politika by se neměla setkávat, a to ani v případě bývalých policistů. I policejní prezident Lessy vyjádřil rozčarování, že jste vstoupil do politiky...
Uvedu dva příklady. V Německu může být policista aktivní v politice i v době trvání služebního poměru, to říkám jen pro srovnání. Za druhé zrovna policejní prezident tím dosvědčil, že je nevychovaný a tak trochu hulvát. On totiž kandidoval do komunálních voleb v roce 2006 a 2010 na kandidátce ODS, tedy v době své aktivní služby u policie. Kdybych chtěl uvažovat jako on, tak bych mu to mohl také podsouvat. To od něj bylo vulgární a ukázal tím, že je poměrně malý člověk.

Jiří Vorálek

U policie sloužil 30 let. Začínal v Mostě na okresním úřadu vyšetřování, později ho vedl.

Na podzim roku 1993 se stal krajským policejním ředitelem. V květnu 2010 ho prezident Klaus povýšil na brigádního generála.

Mezi podřízenými byl známý jako náročný a tvrdý velitel. Neváhal například odvolat kompletní vedení mostecké policie kvůli chybám, které na jaře 2002 nepřímo vedly ke střelbě před litvínovským klubem Calypso, po níž zůstali dva mrtví.

V roce 2005 dostal nabídku od Františka Bublana stát se policejním prezidentem, ale odmítl ji.

Počátkem loňského roku se o funkci policejního prezidenta ucházel v konkurzu. Podle svých slov ale nečekal, že uspěje.

Loni na podzim od policie úplně odešel.

Nicméně působí zvláštně, že po tolika letech u policie jste se takřka obratem pustil do politiky. Nabízí se otázka, jestli jste jako policejní ředitel zdejším politikům ČSSD nevycházel vstříc, když vám teď nabídli kandidaturu do Senátu.
Za více než osmnáct let mého působení v Ústí o mně nikdy nikdo nemohl říct, že se lísám k nějaké politické straně.

Původně vás přizval ke spolupráci na bezpečnostním programu národních socialistů Jiří Paroubek, proč jste mu kývl?
Když jsem byl ještě ve funkci, chodíval za mnou pan Paroubek zhruba jednou ročně. Návštěvy byly jednoduché, zeptal se, jak to vypadá a v čem bychom případně potřebovali pomoci. Takhle za mnou přišel i na konci loňského roku, kdy se vědělo, že ve funkci končím, a nabídl mi spolupráci. Účast ve volbách jsem nepřijal, ale spolupráci v odborné rovině jsem se nevyhýbal, protože si nemyslím, že by otázky bezpečnosti byly skutečně stranické, a prostě jsem na to kývnul.

Ze spolupráce s Paroubkem pak sešlo a přijal jste nabídku ČSSD. Jak k tomuhle obratu došlo?
Co považuji ze strany národních socialistů za nekorektní, je, že to vyventilovali na jejich únorové konferenci v Teplicích. Ne to, že s nimi chci spolupracovat, ale to, že si myslí, že jsem připraven jít s nimi do voleb. Zatáhli mě do veřejného politického dění, ačkoliv o to jsem nestál a s nimi jsem si to nedomluvil. To nebylo úplně fér. Ale já jsem si to s nimi vyříkal a považuji to za uzavřené.

A přestup k ČSSD?
Po nějaké době přišla nabídka z ČSSD, že mají problém s obsazením teplického regionu a jestli bych přijal kandidaturu do Senátu. Paradoxně možná pánové Paroubek a Benda přispěli k tomu, že jsem se nakonec rozhodl kývnout na nabídku ČSSD.

Stál byste o členství v ČSSD?
V tuhle chvíli ne. Ale pokud mě někdy okolnosti donutí k tomu, že ano, tak bych to mohl zvážit.

Do souboje o Senát jdete s dlouholetým a mimořádně oblíbeným teplickým primátorem a senátorem Jaroslavem Kuberou. To vyžaduje velkou odvahu.
Ano, to jednoznačně. Pan primátor Kubera má velkou výhodu zejména v tom, že pokud bychom si představili tu viditelnou funkcionářskou sestavu ODS, tak on z toho lidsky výrazně vybočuje. Je to těžký soupeř. Na druhou stranu všichni máme výhody a nevýhody, jeho velkou nevýhodou je právě to, že konkrétně v otázkách bezpečnosti ODS poměrně hodně přispěla k tomu, že to v policii vypadá tak, jak to vypadá.

Takže vaší výhodou je lepší znalost bezpečnostní problematiky? Postavíte na tom svou kampaň?
Bezpečnost patří do politické kampaně v tomto kraji. Domnívám se, že kdyby všichni politici věnovali otázkám bezpečnosti více času, tak bychom v tomto kraji nemuseli budovat pořádkovou jednotku teď, protože už bychom ji tu měli. Bezpečnost je parketa, ve které teoreticky vzato mohu přinést víc než on.

Čerstvě pracujete na krajském úřadě jako bezpečnostní poradce. Mohl byste prozradit více?
Účastním se práce v několika komisích, které se zabývají vyloučenými lokalitami a bezpečností v těch lokalitách. Ta spolupráce platí od dubna. Nejsem tam jako kmenový zaměstnanec, dělám to na živnostenský list. V dubnu proběhla dvě jednání, v květnu zatím jedno.

Při nedávné návštěvě předsedy Senátu Milana Štěcha na severu Čech jste se nechal odvézt policejním autem, ačkoliv už u policie nejste. Není to minimálně neetické?
Policisté tímto způsobem vozí kdekoho. Formálně vzato to tak nemá být a může to být proti předpisům. Ale oni jeli do Žatce na pozvání krajského úřadu a já se s nimi svezl. Z podobné věci by vyráběl problém ten, kdo je trochu na hlavu. Mohl jsem tam jet sám. Na druhou stranu jestli to někomu vadí, tak já zase svezu někdy někoho od policie.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

STEM: Nejoblíbenější politik je stále Babiš, jeho popularita ale klesá

Premiér Andrej Babiš po návštěvě prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě....

Nejlépe hodnoceným politikem v Česku zůstal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Jeho popularita ale oslabuje, odpůrců má...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz