Ruský vliv se blíží definici hrozby, varuje zmocněnec pro odolnost Šedivý

  18:01aktualizováno  18:01
Ministerstvo zahraničí zřídilo funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby, obsadilo do ní Jiřího Šedivého. Ten odmítá, že by sám bojoval proti dezinformacím, jak informovala některá média. Připomíná ale, že je vhodné se tomuto tématu věnovat. „Ruský vliv se blíží definici hrozby,“ říká bývalý velvyslanec při NATO v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak je na tom Česko se svou odolností proti hrozbám?
Dá se říci, že na to nejsme tak špatně. Například v oblasti integrovaného záchranného systému, který máme jeden z nejlepších. Již třetím rokem probíhá realizace výborného projektu na základě Auditu národní bezpečnosti. Myslím si ale, že je tady trochu zanedbána odolnost oblasti společenské. Tam se právě můžeme bavit o dezinformacích. To je otázka systematického vzdělávání, kritického myšlení, nebo toho, čemu se říká mediální gramotnost - schopnost pracovat s fakty a rozlišovat dezinformace, schopnost ověřovat si informace. Tady bychom se mohli učit od Finska či od Francie, která je v této oblasti v posledních letech velmi aktivní.

Sofistikované metody

Jak moc velkou hrozbou jsou podle vás dezinformace, která řadíme mezi nové hrozby pro společnost?
Pokud mluvíme o dezinformačních kampaní ze strany států, jako je zejména Rusko, tak hlavní nebezpečí spočívá v tom, že jejich kampaně jsou dlouhodobé. Metody jsou mnohdy velmi sofistikované, a to do té míry, že cílové skupiny, na které jsou kampaně zaměřeny, si to vlastně ani pořádně neuvědomují. 

Fotogalerie

Jejich cílem je znejistit společnost, vyvolat zmatky, rozostřit vnímání reality, či nějakým způsobem nás odklonit od příslušnosti k Západu a oslabit spojenecké vazby v rámci NATO či Evropské unie. A to je nebezpečné.

Naše kontrarozvědka považuje dezinformace a ruský i čínský vliv za ohrožení republiky. Je podle vás nebezpečnější ruský, či čínský vliv? 
Zaměření ruských aktivit se týká našich životních obraných zájmů a spojenectví. Jde zejména o snahu narušit a oslabit naše spojenectví, zejména NATO. Troufám si říci, že toto se již blíží definici hrozby.

V případě Číny se vlivové operace orientují spíše na pronikání do hospodářského a ekonomického segmentu. Úplně bych je tedy nesrovnával, jsou to odlišné přístupy vycházející z odlišných zájmů. Čínské aktivity zatím nenaznačují snahy rozkládat Evropskou unii či NATO.

Aliance nám nepomůže

Přesto se o cizím vlivu v naší společnosti mezi nejvýše postavenými politiky moc nemluví. 
Zatím se nezdá, že by tohle téma bylo pro současnou vládu jedno z hlavních témat. Ale vláda a vládní instituce měly tomuto problému věnovat větší pozornost.

Jiří Šedivý (56 let)

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019)

Politik a diplomat Jiří Šedivý působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ministr obrany ve vládě Mirka Topolánka. 

V letech 2012 - 2019 zastával funkci velvyslance ČR při NATO.

Od letošního září působí na ministerstvu zahraničních věcí ve funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby.

Několik let jste působil jako velvyslanec v NATO. Uvědomovala si Severoatlantická aliance hrozbu dezinformací, hybridní války?
Řeší se to. Jako jednu z hlavní priorit jsme v NATO definovali boj proti dezinformacím v souvislosti s anexí Krymu a následnou agresí na východní Ukrajině. Protože v souvislosti s tím zároveň přišlo zintenzivnění ruských dezinformačních kampaní. Ty samozřejmě probíhaly i předtím. V Česku například proběhla velmi silná dezinformační kampaň v souvislosti s debatou o protiraketovém radaru. 

Je nutné zdůraznit, že Aliance řeší útoky a dezinformace proti této organizaci jako takové. Jednotliví spojenci jsou zodpovědní za své vlastní obranné postupy proti takovým útokům. Aliance mé své centrum proti dezinformacím a v rámci sekce veřejné diplomacie spojenci mezi sebou sdílejí určité informace a postupu a NATO poskytuje určité know how. Ale hlavní odpovědnost je ale na členských zemích a v tomto ohledu nás nikdo neochrání. Musíme se chránit a bránit sami.

Kde se Česko může inspirovat v boji proti dezinformacím?
Jsou to zejména severské země, například Švédsko, Finsko. Jsou to země, které mají shodou okolností výborné vzdělávací systémy. Země, kde celková soudržnost a odolnost společnosti je tradičně na vysoké úrovni a kde stále ještě panuje důvěra v tradiční média, kde lidé podporují svůj stát. Ale možná bude ještě lepší učit se od těch, kteří se tím začali zabývat v poslední době.

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Koho máte na mysli?
Zajímavým příkladem je již zmíněná Francie. Ještě do prezidentských voleb v roce 2017 byla v rámci Evropské unie a NATO poměrně vlažná vůči problému dezinformací a hybridní války. Potom však prezident Emanuel Macron jako kandidát na prezidenta zažil na vlastní kůži velice agresivní propagandu ze strany ruských médií. 

To jej vedlo k tomu, že definoval boj proti dezinformacím a kybernetickou bezpečnost jako jednu ze svých hlavních priorit. Záhy po jeho nástupu do funkce začala Francie zavádět celou řadu opatření, včetně toho, že přijala zákon proti fake news. A také posílila školní osnovy v oblastech, jako je rozvoj kritického myšlení, mediální gramotnost gramotnost či rozlišování manipulativních a věrohodných zdrojů informací. 

Nová funkce: zvláštní zmocněnec

Od září jste na ministerstvu zahraničních věcí nastoupil na funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby. Co ta funkce obnáší?
Má funkce odráží skutečnost, že v posledních letech vzniká celá řada nových rizik a ohrožení. Hodně se mluví o takzvané hybridní válce. Spousta útoků se odehrává v kybernetickém prostoru. To vše vyžaduje nejen koordinaci příslušných činností v rámci ministerstev, ale zesílenou mezinárodní spolupráci.

V rámci své funkce budu jakýmsi veřejným komunikátorem. Budu zprostředkovávat informace, mít poradní a koordinační funkci a tak podobně. 

Takže jde zejména jen o předávání informací?
Ano. Předávání informací, sdílení zkušeností. Osobně se zcela jistě budu účastnit nejrůznějších diskuzí v tomto ohledu, ale není to tak, jak to někde bylo interpretováno - že budu bojovat s dezinformacemi. Od toho máme příslušné orgány a instituce. Tím myslím například ministerstvo vnitra a jeho Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, se kterými budu samozřejmě velmi úzce spolupracovat. Stejně tak, jako s dalšími orgány, či vládními i nevládními organizacemi.

Souvisí se vznikem Vaší funkce nedávné kybernetické útoky na ministerstvu zahraničních věcí?
Ne, to s tím nesouvisí. Navíc na to má ministerstvo jiného zmocněnce, který má dokonce svůj odbor pro kybernetickou bezpečnost.

Váš název funkce je poněkud zvláštní. Můžete nějakým způsobem objasnit, co je míněnou tou odolností?
Koncept odolnosti je záležitost, která v posledních dvou třech letech nabyla velkou důležitost jak v Evropské unii, tak v Severoatlantické alianci (NATO). Týká se obecné schopnosti státu a společnosti odolávat velkým šokům, jakým mohou být například rozsáhlé teroristické útoky nebo třeba sabotáže vedoucí k rozsáhlému výpadku energie, průmyslové havárie, ale též přírodní katastrofy. Je s tím přirozeně spojeno působení nepřátelských mocností právě v kontextu hybridní války a dezinformací.

Je to velmi široké spektrum. A v podstatě jde o to, aby stát a společnost byly odolní a v případně nějaké zátěžové situace schopni šok absorbovat, rychle se vzpamatovat a přitom zachovat základní životní funkce státu. Zjednodušeně - „otřepat se z rány a jít dál“.

A co nové hrozby?
To je s tím samozřejmě spojené. Jde v zásadě o to hledat tu správnou definici a odpovědi na tyto výzvy. Bezpečnostní prostředí se vyvíjí a poměřuje z hlediska historie lidstva skutečně nebývalou rychlostí. Je nutné to chápat a uvědomit si, že tady čelíme bezprecedentnímu a značně dynamickému souboru nejrůznějších rizik spojených nejen s hybridní válkou či dezinformacemi, ale také s novými převratnými technologiemi, jako je umělá inteligence nebo změna klimatu. Musíme se připravovat na nejrůznější scénáře budoucnosti, otužovat se, posilovat odolnost. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz