Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Ruský vliv se blíží definici hrozby, varuje zmocněnec pro odolnost Šedivý

  18:01
Ministerstvo zahraničí zřídilo funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby, obsadilo do ní Jiřího Šedivého. Ten odmítá, že by sám bojoval proti dezinformacím, jak informovala některá média. Připomíná ale, že je vhodné se tomuto tématu věnovat. „Ruský vliv se blíží definici hrozby,“ říká bývalý velvyslanec při NATO v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak je na tom Česko se svou odolností proti hrozbám?
Dá se říci, že na to nejsme tak špatně. Například v oblasti integrovaného záchranného systému, který máme jeden z nejlepších. Již třetím rokem probíhá realizace výborného projektu na základě Auditu národní bezpečnosti. Myslím si ale, že je tady trochu zanedbána odolnost oblasti společenské. Tam se právě můžeme bavit o dezinformacích. To je otázka systematického vzdělávání, kritického myšlení, nebo toho, čemu se říká mediální gramotnost - schopnost pracovat s fakty a rozlišovat dezinformace, schopnost ověřovat si informace. Tady bychom se mohli učit od Finska či od Francie, která je v této oblasti v posledních letech velmi aktivní.

Sofistikované metody

Jak moc velkou hrozbou jsou podle vás dezinformace, která řadíme mezi nové hrozby pro společnost?
Pokud mluvíme o dezinformačních kampaní ze strany států, jako je zejména Rusko, tak hlavní nebezpečí spočívá v tom, že jejich kampaně jsou dlouhodobé. Metody jsou mnohdy velmi sofistikované, a to do té míry, že cílové skupiny, na které jsou kampaně zaměřeny, si to vlastně ani pořádně neuvědomují. 

Fotogalerie

Jejich cílem je znejistit společnost, vyvolat zmatky, rozostřit vnímání reality, či nějakým způsobem nás odklonit od příslušnosti k Západu a oslabit spojenecké vazby v rámci NATO či Evropské unie. A to je nebezpečné.

Naše kontrarozvědka považuje dezinformace a ruský i čínský vliv za ohrožení republiky. Je podle vás nebezpečnější ruský, či čínský vliv? 
Zaměření ruských aktivit se týká našich životních obraných zájmů a spojenectví. Jde zejména o snahu narušit a oslabit naše spojenectví, zejména NATO. Troufám si říci, že toto se již blíží definici hrozby.

V případě Číny se vlivové operace orientují spíše na pronikání do hospodářského a ekonomického segmentu. Úplně bych je tedy nesrovnával, jsou to odlišné přístupy vycházející z odlišných zájmů. Čínské aktivity zatím nenaznačují snahy rozkládat Evropskou unii či NATO.

Aliance nám nepomůže

Přesto se o cizím vlivu v naší společnosti mezi nejvýše postavenými politiky moc nemluví. 
Zatím se nezdá, že by tohle téma bylo pro současnou vládu jedno z hlavních témat. Ale vláda a vládní instituce měly tomuto problému věnovat větší pozornost.

Jiří Šedivý (56 let)

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019)

Politik a diplomat Jiří Šedivý působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ministr obrany ve vládě Mirka Topolánka. 

V letech 2012 - 2019 zastával funkci velvyslance ČR při NATO.

Od letošního září působí na ministerstvu zahraničních věcí ve funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby.

Několik let jste působil jako velvyslanec v NATO. Uvědomovala si Severoatlantická aliance hrozbu dezinformací, hybridní války?
Řeší se to. Jako jednu z hlavní priorit jsme v NATO definovali boj proti dezinformacím v souvislosti s anexí Krymu a následnou agresí na východní Ukrajině. Protože v souvislosti s tím zároveň přišlo zintenzivnění ruských dezinformačních kampaní. Ty samozřejmě probíhaly i předtím. V Česku například proběhla velmi silná dezinformační kampaň v souvislosti s debatou o protiraketovém radaru. 

Je nutné zdůraznit, že Aliance řeší útoky a dezinformace proti této organizaci jako takové. Jednotliví spojenci jsou zodpovědní za své vlastní obranné postupy proti takovým útokům. Aliance mé své centrum proti dezinformacím a v rámci sekce veřejné diplomacie spojenci mezi sebou sdílejí určité informace a postupu a NATO poskytuje určité know how. Ale hlavní odpovědnost je ale na členských zemích a v tomto ohledu nás nikdo neochrání. Musíme se chránit a bránit sami.

Kde se Česko může inspirovat v boji proti dezinformacím?
Jsou to zejména severské země, například Švédsko, Finsko. Jsou to země, které mají shodou okolností výborné vzdělávací systémy. Země, kde celková soudržnost a odolnost společnosti je tradičně na vysoké úrovni a kde stále ještě panuje důvěra v tradiční média, kde lidé podporují svůj stát. Ale možná bude ještě lepší učit se od těch, kteří se tím začali zabývat v poslední době.

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Koho máte na mysli?
Zajímavým příkladem je již zmíněná Francie. Ještě do prezidentských voleb v roce 2017 byla v rámci Evropské unie a NATO poměrně vlažná vůči problému dezinformací a hybridní války. Potom však prezident Emanuel Macron jako kandidát na prezidenta zažil na vlastní kůži velice agresivní propagandu ze strany ruských médií. 

To jej vedlo k tomu, že definoval boj proti dezinformacím a kybernetickou bezpečnost jako jednu ze svých hlavních priorit. Záhy po jeho nástupu do funkce začala Francie zavádět celou řadu opatření, včetně toho, že přijala zákon proti fake news. A také posílila školní osnovy v oblastech, jako je rozvoj kritického myšlení, mediální gramotnost gramotnost či rozlišování manipulativních a věrohodných zdrojů informací. 

Nová funkce: zvláštní zmocněnec

Od září jste na ministerstvu zahraničních věcí nastoupil na funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby. Co ta funkce obnáší?
Má funkce odráží skutečnost, že v posledních letech vzniká celá řada nových rizik a ohrožení. Hodně se mluví o takzvané hybridní válce. Spousta útoků se odehrává v kybernetickém prostoru. To vše vyžaduje nejen koordinaci příslušných činností v rámci ministerstev, ale zesílenou mezinárodní spolupráci.

V rámci své funkce budu jakýmsi veřejným komunikátorem. Budu zprostředkovávat informace, mít poradní a koordinační funkci a tak podobně. 

Takže jde zejména jen o předávání informací?
Ano. Předávání informací, sdílení zkušeností. Osobně se zcela jistě budu účastnit nejrůznějších diskuzí v tomto ohledu, ale není to tak, jak to někde bylo interpretováno - že budu bojovat s dezinformacemi. Od toho máme příslušné orgány a instituce. Tím myslím například ministerstvo vnitra a jeho Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, se kterými budu samozřejmě velmi úzce spolupracovat. Stejně tak, jako s dalšími orgány, či vládními i nevládními organizacemi.

Souvisí se vznikem Vaší funkce nedávné kybernetické útoky na ministerstvu zahraničních věcí?
Ne, to s tím nesouvisí. Navíc na to má ministerstvo jiného zmocněnce, který má dokonce svůj odbor pro kybernetickou bezpečnost.

Váš název funkce je poněkud zvláštní. Můžete nějakým způsobem objasnit, co je míněnou tou odolností?
Koncept odolnosti je záležitost, která v posledních dvou třech letech nabyla velkou důležitost jak v Evropské unii, tak v Severoatlantické alianci (NATO). Týká se obecné schopnosti státu a společnosti odolávat velkým šokům, jakým mohou být například rozsáhlé teroristické útoky nebo třeba sabotáže vedoucí k rozsáhlému výpadku energie, průmyslové havárie, ale též přírodní katastrofy. Je s tím přirozeně spojeno působení nepřátelských mocností právě v kontextu hybridní války a dezinformací.

Je to velmi široké spektrum. A v podstatě jde o to, aby stát a společnost byly odolní a v případně nějaké zátěžové situace schopni šok absorbovat, rychle se vzpamatovat a přitom zachovat základní životní funkce státu. Zjednodušeně - „otřepat se z rány a jít dál“.

A co nové hrozby?
To je s tím samozřejmě spojené. Jde v zásadě o to hledat tu správnou definici a odpovědi na tyto výzvy. Bezpečnostní prostředí se vyvíjí a poměřuje z hlediska historie lidstva skutečně nebývalou rychlostí. Je nutné to chápat a uvědomit si, že tady čelíme bezprecedentnímu a značně dynamickému souboru nejrůznějších rizik spojených nejen s hybridní válkou či dezinformacemi, ale také s novými převratnými technologiemi, jako je umělá inteligence nebo změna klimatu. Musíme se připravovat na nejrůznější scénáře budoucnosti, otužovat se, posilovat odolnost. 

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Revizoři v pražské MHD zůstávají, během pandemie přibylo neplatičů

Pražský dopravní podnik neuvažuje o stažení revizorů z vozů MHD, jako tomu bylo v případě jarního uzamčení ekonomiky....

Zeman si popovídal v Lánech s Blatným, jmenuje ho ministrem zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman přijal v úterý kandidáta na ministra zdravotnictví Jana Blatného. Podle mluvčího Hradu jej...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Advokát si u voleb odmítl sundat roušku účelově, rozhodl soud o stížnosti

Soud zamítl stížnost brněnského advokáta, který napadl platnost voleb na jižní Moravě. Stěžoval si, že mu volební...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...