Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Jiří Paroubek a StB: tři schůzky a konec

  1:00
Setkání komunistických tajných policistů s tehdejším šéfem sekretariátu Restaurací a jídelen Jiřím Paroubkem, krycím jménem Roko, byla přátelská a opakovala se třikrát. Žádnou spolupráci s tajnou policií (StB) nynější premiér nepodepsal a na nikoho nedonášel.

Plyne to z Paroubkova spisu, který na něj StB vedla a o jehož vydání MF DNES požádala.

"27. února 1979 se uskutečnila schůzka v Grilu Jalta... Jmenovaný se na setkání po předešlém kontaktu v jeho zaměstnání dostavil včas. Během rozhovoru se choval normálně, nejevil známky nervozity, hovořil plynule a oplýval bohatou slovní zásobou," napsal podporučík Stanislav Sůva.

Současně vykázal výdaje: popovídání s budoucím předsedou vlády přišlo tajnou policii na 48 tehdejších korun. Spis ovšem dokazuje, že Paroubek neudával, přestože mu StB předhazovala různá jména.

Paroubek byl veden jako takzvaný kandidát tajné spolupráce (KTS), což je kategorie osob, které nepodepsaly spolupráci s StB a mají nárok na negativní lustrační osvědčení.

Na druhé straně zápisy naznačují, že na schůzkách se Paroubek choval vstřícně. "... odsuzuje osoby s protisocialistickými názory, obzvláště z okruhu Charty 77," zapsala StB.

DOKUMENT

Spis StB vedený na premiéra Jiřího Paroubka přinášíme v kompletním znění. Začerněné jsou pouze údaje, které se týkají jiných osob. Tučně uvádíme čísla stran se zprávami o J. Paroubkovi. 

strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Sám Paroubek uvedl, že jej StB sice kontaktovala, ale ke skutečné spolupráci nedošlo. "Tento materiál jsem nečetl, a ani číst nechci. Je od začátku až do konce nevěrohodný. Spolupráci jsem nikomu nikdy nepřislíbil," řekl v úterý.

"V tom spise není nic, co by ho diskriminovalo. Byl korektní," říká badatel Radek Schovánek, který si spis prostudoval. O dokument redakce požádala ministerstvo vnitra.

Poprvé si tajní policisté vytipovali Paroubka jako spolupracovníka na počátku roku 1979. Potřebovali někoho, kdo by jim donášel informace ze Socialistické strany (ČSS), která byla tehdy oficiálně povolená a Paroubek byl aktivním členem.

"Perspektivní funkcionář"
"Jelikož se jedná o mladého člena ČSS a funkcionáře, který má dostatečný přehled o dění v této straně a obzvlášť v Praze 1, navrhuji na jmenovaného zavést svazek KTS," psal tajný policista jménem Sůva.

To ostatně odpovídá i tomu, co sám Paroubek uvedl. "Byl jsem členem ČSS, v roce 1977 jsem se stal členem ÚV ČSS, byl jsem v jejich očích perspektivním kádrem, a to je asi vedlo k tomu, aby mi nabídli spolupráci," popsal. Uvedl také, že šlo o jedinou schůzku a že spolupráci sám odmítl.

Podle StB se však s tajnými policisty sešel třikrát, a byla to naopak StB, která spolupráci ukončila."Nepovažuji za nutné vysvětlovat, jestli se se mnou někdo sešel jednou, dvakrát, či třikrát," reagoval v úterý na tento rozpor Paroubek.

StB ho chválí
Ze svazku naopak vyplývá, že na schůzkách se Paroubek choval vstřícně: "KTS Roko se jeví jako inteligentní člověk, má přehled o politickém dění, odsuzuje osoby s protisocialistickými názory, obzvláště z okruhu Charty 77." Může se mu to dnes vyčítat? "Myslím, že je to běžný způsob. Proč by někdo vyprávěl StB, že je mu sympatická Charta? Není mu to možné vytknout," říká Schovánek.

Sám Paroubek o takovém rozhovoru pochybuje. "Nejsem si vědom toho, že bych něco takového dělal," uvedl v úterý. StB dále Paroubka popisuje jako člověka, který má dobrý vztah a názor na práci Bezpečnosti.

Neopatrní příslušníci
Po první schůzce s Paroubkem, která se odehrála 27. února 1979 v Grilu Jalta na Václavském náměstí, se StB pokusila získat o Paroubkovi co nejvíce informací v místě bydliště. Pokud možno nenápadně, samozřejmě. Což se tajným policistům moc nepovedlo.

Zjistili sice, že Paroubek má pověst slušného občana žijícího spořádaným způsobem života. A že je znám jako inteligentní, sečtělý, ochotný a skromný muž. Jenže vyptávání příslušníků neuniklo samému Paroubkovi, který se na to příslušníků zeptal na další schůzce.

Policisté to zapsali, a přitom se sami pochválili, jak na jeho otázku "chytře" odpověděli: "V závěru schůzky KTS Roko upozornil, že se na něj někdo v bydlišti informoval z Bezpečnosti. Toto mu bylo taktně vyvráceno a dáno do spojitosti se sčítáním obyvatelstva." Jestli tomu sám Paroubek uvěřil, ze zápisu už jasné není.

Žádná jména
Na třech schůzkách se z Paroubka pokoušeli tajní policisté získat informace o různých lidech. Ať už ze socialistické strany či z emigrace. Nic konkrétního se však nedozvěděli.

"Z tohoto okruhu osob zná KTS jen svého přítele z dob studií, který emigroval do Rakouska v roce 1975. Konkrétnější informace neuvedl, pouze řekl, že emigrace neměla politický podtext. Jeho příjmení si Roko již nepamatuje." Nakonec StB podle spisu dospěla k závěru, že Paroubek pro ni není zajímavý.

Znamenalo to jediné: kontakty se přeruší. Rozhodnutí padlo 10. prosince 1982: "Bylo zjištěno, že nemá takové možnosti a styky, které by splňovaly naše potřeby při jeho využití ve zpravodajské činnosti. Podepsán: Sůva."

Spis jménem "Roko" byl uložen do archivu.

Autoři:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Opozice chce řešit cestu prezidentova poradce Nejedlého do Moskvy

Poslancům v úterý začíná řádná prosincová schůze, jejímž vrcholem bude konečné hlasování o vládním návrhu státního...

České dálnice 2021: kde skončí uzavírky a kde se naopak začne stavět

Premium Na české dálnice příští rok poputují miliardy od státu a nově i od investorů. Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic...

Ministerstvo se neřídilo řadou našich návrhů. Koordinátor pro testování končí

Národní koordinátor pro testování na covid-19 Marián Hajdúch končí. Šéf laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví...

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Ani po protestech sportovních spolků a provozovatelů fitness vláda neuvažuje o tom, že by přehodnotila povinnost nosit...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...