„Pokud by podmínku porušil, o výkonu trestu odnětí svobody na doživotí by rozhodoval prezident republiky, tedy v současnosti Petr Pavel,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Marcela Nevšímalová.
Kajínek se na svobodu dostal 23. května 2017. Ve Věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Souhlasil s podmínkou milosti, tedy tím, že po dobu sedmi let se nedopustí žádného trestného činu. To hlídá plzeňský krajský soud.
„Jednou ročně, většinou v létě kolem července až srpna, předáváme informace ministerstvu spravedlnosti. Do zprávy zahrnujeme sdělení o chování a pověsti, které si vyžádáme od policie a městského úřadu. Zatím nedošlo k žádnému porušení,“ podotkla mluvčí soudu Jana Rubášová.
Kajínek se po 23 letech dočkal milosti. Před věznicí rozdával autogramy![]() |
Zprávu o dodržování podmínek soud posílá odboru milostí a inspekce ministerstva spravedlnosti. Pokud by Kajínek ale nějaký trestný čin spáchal, soud musí oznámit porušení odboru ihned.
„Následně bychom dopisem ministra spravedlnosti informovali prezidenta republiky, který by rozhodl o nařízení výkonu trestu odnětí svobody na doživotí. Nařízení výkonu trestu odnětí svobody na doživotí by vyhotovil Krajský soud v Plzni,“ popsala postup Nevšímalová.
Posouzení případného porušení podmínky milostí připadá prezidentovi, rozhodnutí by tak bylo na Pavlovi. Redakce iDNES.cz se na Hrad obrátila obrátila s dotazem, zda Kajínkově milosti bude Pavel věnovat pozornost. Prezidentův tým odpověděl den po vydání článku.
Podle mluvčí prezidenta Markéty Řehákové se kancelář hlavy státu na milost Kajínka zaměřovat nebude, jelikož je o dodržování podmínek ročně informovaná ministerstvem spravedlnosti na základě zprávy od krajského soudu.
„Pro jednoznačnost dodáváme, že udělenou milost nelze vzít zpět,“ řekla iDNES.cz Řeháková.
Dodala, že Pavel bude udělovat spíše individuální milosti z humanitárních či výjimečných důvodů, například v případech justičních omylů. „Prezident Pavel dlouhodobě zastává stanovisko, že udělovat plošné amnestie nemá smysl,“ podotkla Řeháková.
Zeman podepsal 26 milostí
Doživotní trest uložil Kajínkovi plzeňský soud 23. června 1998. Odsouzený byl za to, že v roce 1993 u plzeňské věznice Bory podle pravomocného rozhodnutí zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš přežil a označil za střelce Kajínka. Ten strávil ve vězení 23 let.
Po stopách vrahů s Jirkou Pánkem
Sledovat další díly na iDNES.tvKajínek ale dlouhodobě poukazoval na různé nesrovnalosti. Jeho advokáti například zpochybňovali tvrzení přeživšího Pokoše. Soudy ale kauzu znovu neotevřely.
Zeman při příchodu do funkce uvedl, že milost zváží jen v případech nevyléčitelně nemocných, kteří touží strávit naprostý závěr života doma. Ti navíc neměli spáchat závažnou trestnou činnost.
Kajínkovu milost tehdejší mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zdůvodnil tím, že se o případ Zeman dlouhodobě zajímal. „Samozřejmě zaznamenal pochybnosti z řad odborné veřejnosti. Absolvoval celou řadu schůzek s odborníky, i z řad policie, a rozhodl se učinit tento krok,“ komentoval udělení prezidentského pardonu Ovčáček v roce 2017.
Kromě Kajínka Zeman udělil celkem 26 milostí. Loni trest odpustil ve čtyřech případech, včetně manželům Kordysovým odsouzeným za nakládání s psychotropním nápojem ayahuasca při šamanských rituálech. Letos Zeman stihl před skončením mandátu udělit milosti dvě.
Milost pro Nečasovou. Žije řádně, zdůvodnil Hrad. Prasárna, zuří Šlachta![]() |
V lednu prominul zkušební dobu podmíněně odsouzené Janě Nečasové (dříve Nagyové), manželce expremiéra Petra Nečase. Ta byla odsouzená za zneužití pravomocí, kdy jako někdejší vrchní ředitelka Nečasova kabinetu a jeho milenka nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Dostala tříletou podmínku a maximálním, tedy desetiletý, zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Druhou milost pak dostala firma Energie – stavební a báňská. Ta měla být loni zvýhodněna v tendru šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem. Krajský soud v Praze rozhodl, že má zaplatit 5,4 milionu korun a dostala i tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. O této milosti Hrad informoval den před skončením Zemanova mandátu.