Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvJiří Hynek upozornil, že Krejčíř už několik měsíců aktivně pracuje na tom, aby byl předán do České republiky. „Vše nyní závisí jen na podpisu jihoafrického ministra spravedlnosti. Soudy už vydání povolily,“ vysvětluje. Krejčíř podle reportéra věří, že v Česku budou podmínky příznivější a jeho trest kratší.
Peníze z Motola proudily přes Benin
Hynek v Rozstřelu hovořil i o kauze Motol. Nedávno se vrátil z Beninu, kde mapoval finanční toky v této korupční aféře. „V Beninu jsme chtěli ověřit, jestli firma, přes kterou měly být podle policie prané peníze, vůbec reálně funguje,“ popisuje investigativní reportér.
Podle jeho zjištění firma sídlila v pronajaté části domu a nikdy tam nepracovali žádní zaměstnanci. „Z místních úřadů jsme po dvou dnech vyjednávání získali výpis, který ukazuje, že firma nemá žádnou aktivní činnost. Pravděpodobně existovala jen na papíře.“
Korupční systém v motolské nemocnici podle Hynka fungoval mnoho let. „Náměstek Budínský a ředitel Ludvík vládli nemocnici přes 20 let. Podle svědků si Motol proměnili v rodinný podnik – zaměstnali tam příbuzné a zakázky manipulovali,“ uvádí reportér.
Policie podle něj zachytila i schůzky, kde si údajně říkali o úplatky. „Jeden svědek popsal, že přišel s obálkou do kanceláře Budínského, ten měl otevřenou zásuvku a tam peníze vkládali. Policie tam umístila odposlechy a kamery.“
Obří majetky bez vysvětlení
Podle reportéra je zarážející, že takoví úředníci měli majetky za stovky milionů korun. „Budínský vlastnil přes padesát nemovitostí, včetně nemovitostí v zahraničí. Policie zatím nedohledala, že by měl jakékoliv půjčky nebo hypotéky. Je zvláštní, že si toho nikdo nevšiml.“
O Ludvíkovi policie zjistila méně, ale i jeho nemovitosti mají hodnotu desítek milionů korun. „Jejich krytí bylo zřejmě politické. Nikdo se je neodvážil odvolat, Ludvík měl podle všeho vazby napříč politickým spektrem,“ říká Jiří Hynek.
Ten v Rozstřelu kritizoval také nedostatečné kontroly ministerstva zdravotnictví. „Všichni předchozí ministři jsou teď šokovaní, ale měli možnost do toho nahlédnout už dříve. Kontroly zřejmě probíhaly jen formálně.“
Podle něj představuje zásadní systémovou chybu to, že státní zaměstnanci nebo manažeři ve státních firmách zůstávají na vedoucích pozicích desítky let. „Je třeba nastavit rotaci funkcí, jak to funguje například u soudců nebo státních zástupců. Jinak si ti lidé nemocnici přivlastní,“ varuje.
Policie zatím obvinila 18 lidí, ale podle Hynka to nemusí být konečné číslo. „Kdyby měli odposlechy o rok déle, mohl by být rozsah ještě větší. Záleží i na tom, jestli někdo začne spolupracovat,“ uzavírá reportér serveru Odkryto.cz.
Jaký je další posun v kauze Motol? Co teď dělá policie? A jak dlouho kriminální činnost v Motole trvala? Budou i další obvinění? I na to odpovídal Jiří Hynek v Rozstřelu.