„Já jsem tady hlavně proto, abych vám oznámil, že jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky,“ citoval Drahošovo vyjádření na mítinku v Jablunkově server Aktuálně.cz.
„Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,“ uvedl pak v tiskové zprávě Drahoš. Před extremisty a populisty Drahoš varoval už při svém rozlučkovém projevu s vedením Akademie věd. Je podle něj třeba zabránit tomu, aby se formulování představ budoucího vývoje společnosti ujali extremisté a populisté (více zde)
Drahoš bude kandidovat jako nezávislý kandidát a nevyužije možnosti stát se oficiálním kandidátem konkrétní politické strany nebo hnutí. „Jako celoživotní nestraník chci být autentickým nezávislým prezidentem České republiky,“ citoval Jakub Kleindienst, šéf Drahošova volebního týmu, bývalého šéfa Akademie věd, který o kandidatuře delší dobu uvažoval.
Kandidaturu už dříve vyhlásili textař Michal Horáček a lékař Marek Hilšer. Funkci se rozhodl obhajovat i současný prezident Miloš Zeman. Zvažuje ji ministr obrany Martin Stropnický, ovšem uvnitř jeho hnutí ANO má podporu také současný prezident Zeman. ČSSD i ANO plánují vnitřní referendum o kandidátovi, jehož výsledkem ale může být i to, že proti prezidentovi Zemanovi do boje o Hrad nikoho nepostaví.
Podle Babiše slušný člověk, Kalousek čeká ještě na Pitharta
Přední čeští politici kandidaturu Drahoše přivítali. „Vítám, že se rozšířil seznam kandidátů. Bude určitě zajímavým kandidátem pro řadu občanů,“ míní vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Lidovci podle něj svého kandidáta do prezidentské volby nepostaví.
„Pana Drahoše považuji za seriózního člověka. Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany a hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí na toto téma čeká interní referendum. Naši prioritou jsou sněmovní volby,“ sdělil iDNES.cz lídr hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš.
„Z těch občanů, kteří zatím oznámili kandidaturu, by měl naši podporu pan Drahoš. Já ale ještě čekám, zda svou kandidaturu neoznámí ještě pan Petr Pithart,“ uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Velmi vítám jeho rozhodnutí, je to kandidát, který může být velmi dobrým soupeřem Miloši Zemanovi. Dokázal, že umí řídit takovou instituci jako je Akademie věd a já věřím, že dokážu přesvědčit o jeho podpoře nejen své Starosty a nezávislé, ale i další strany,“ řekl iDNES.cz o Drahošovi místopředseda Sněmovny a lídr STAN Petr Gazdík, který se dlouhodobě netají podporou Drahoše.
„Jiří Drahoš je jistě důstojný kandidát, jeho oznámení není překvapením. ODS představí včas vlastní postup při prezidentské volbě, do té doby nebudeme žádná jména komentovat,“ sdělil lídr opoziční ODS Petr Fiala.
Příkře - a to hned několikrát - se o Drahošovi naopak vyjádřil Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana. „Přímá volba prezidenta republiky bude o výběru mezi kandidátem občanů naší krásné země a kandidátem médií, který je umělým produktem PR,“ napsal Ovčáček na Twitteru.
Pak ještě dodal, že Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev. „U kandidátů médií jsou typické floskule o boji s extremismem a populismem. Takové fíkusy na Hradě by plně vyhovovaly politickým stranám,“ přidal další urážku směrem k Drahošovi hradní úředník.
„Vítám Jiřího Drahoše v prezidentském klání. Čekali jsme to,“ reagoval na Drahošovo rozhodnutí jeden z jeho soupeřů, lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer.