Dienstbier mladší suverénně vyhrál volby, v Senátu nahradí svého otce

  15:00aktualizováno  16:30
Voliči z Kladenska poslali do Senátu místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího. V horní komoře Parlamentu nahradí svého otce, který v lednu zemřel. Dienstbier v druhém kole doplňovacích voleb získal 65,14 procent hlasů, a porazil tak kladenského primátora Dana Jiránka z ODS.

Jiří Dienstbier mladší se dostal do horní komory Parlamentu, v senátorském křesle nahradí svého otce | foto: ČTK

O novém senátorovi rozhodli lidé v 69 obcích v jižní části kladenského okresu a také severní části okresu Praha-západ. Voleb se zúčastnilo jen necelých 18 procent voličů.

"Jsem lidem vděčný, že mě podpořili. Je to pro mě důležité i z osobních důvodů. Jsem poctěn, že mohu v Senátu nahradit svého otce," řekl iDNES.cz krátce po svém zvolení Dienstbier.

Podle něj je to významné i pro sociální demokracii. Díky jeho úspěchu si strana v Senátu udrží nadpoloviční většinu. "Pomůže nám to efektivněji prosazovat programové priority ČSSD a kontrolovat vládní návrhy ze sociálního hlediska," dodal.

"Moje zvolení se dá brát také jako symbolický vzkaz voličů, co si myslí o vládní koalici," domnívá se Dienstbier.

Jiří Dienstbier

V roce 1990 byl zvolen poslancem jako zástupce studentů na kandidátce Občanského fóra. Vystudovaný právník je členem ČSSD od roku 1997. Byl kandidátem na primátora v loňských volbách do pražského zastupitelstva. Od července 2010 je stínovým ministrem spravedlnosti, minulý týden jej sjezd sociální demokracie zvolil za místopředsedu strany.

Doplňovací volby probíhaly bez potíží. Jen v Okoři se v pátek volební místnost otevřela o čtvrt hodiny později. Dva členové volební komise se totiž zdrželi kvůli dopravní zácpě.

Dienstbier chce ve funkci senátora potírat korupci či zachovat sníženou sazbu DPH na základní potřeby. Je také pro přímou volbu prezidenta nebo regulaci hazardu. Stát má podle něj garantovat důchody, zdravotní péči a vzdělání. 

Na Kladensku hodlá podporovat tradiční sporty, rychlé vlakové spojení s Prahou nebo dostat z obcí kamiony.

Bývalý disident a šéf československé diplomacie Jiří Dienstbier byl senátorem od roku 2008. Zemřel 8. ledna v pražské Vinohradské nemocnici.

Senátorská tradice na Kladensku pokračuje

Dienstbier mladší vyhrál před týdnem první kolo se ziskem přes 44 procent hlasů, Jiránek dostal přes 27 procent hlasů.

V prvním kole skončil například kmetiněveský starosta Luděk Kvapil ze sdružení Starostové a nezávislí či předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Jiránek Dienstbierovi vyčítal, že na Kladensku nikdy nežil. Nový senátor na svém webu zmiňuje, že má v regionu "hluboké kořeny". Jeho otec se v Kladně narodil, dědeček byl ředitelem místní nemocnice.

Senátní volby v tomto obvodu dosud vždy vyhrávali kandidáti sociální demokracie. Pokaždé uspěli až ve druhém volebním kole, kde jim soupeři byli občanští demokraté.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz