Jihlavský komunista vydal pamětní medaile Karla Kryla

  16:17aktualizováno  16:17
Komunistický zastupitel Martin Herzán vytvořil pamětní medaile písničkáře Karla Kryla, který musel kvůli komunistům strávit velkou část života v exilu. Komunisté dvacet let zakazovali hrát jeho písně. Jihlavský politik ražbou bronzových medailí příliš nepotěšil Jana Kryla, Karlova bratra.

Pamětní medaile Karla Kryla | foto: Martin Herzán

"Uráží mě, že se do toho pletou komunisti. Problém je v tom, že komunisti Karla ničili a zavírali lidi do kriminálu za Karlovy věci," připomněl Jan Kryl, který se o medailovém počinu dozvěděl od MF DNES.

Martin HerzánHerzán sám navrhl a vydal 200 kusů medailí, což ho stálo 26 tisíc korun. Jeden kus s Krylovou podobiznou a nápisem Za svobodu a spravedlnost prodává za 170 korun v krabičce a 130 korun bez krabičky. Autor předpokládá, že další budou patrně brzy doraženy.

Letos uplynulo pětašedesát let od narození Karla Kryla a patnáct let od jeho úmrtí. Od roku 1969 žil v mnichovském exilu, do vlasti se mohl vrátit až po dvaceti letech.

"Kryl nikdy nekritizoval výslovně komunismus, ale objektivně zlo dané doby, ať už před revolucí nebo po revoluci. Tím se stal nadčasovým. Vše, co kritizoval na minulém režimu, kritizoval oprávněně," uvedl Herzán, který získal doktorát na teologické fakultě. Absolvoval obor křesťanská výchova, učí nevidomé a angažuje se mimo jiné ve sbírkách pro bezdomovce či v iniciativě Ne základnám.

Medailemi udivil i náměstka primátora Radka Vovsíka (ODS). "Martin Herzán, jeden z lídrů jihlavských komunistů, hluboce věřící křesťan, vydává pamětní medaili Karlu Krylovi. Tato věta je od prvního pohledu bláznivá svým obsahem. Karel Kryl byl jednou z ikon protikomunistického odboje," podotkl Vovsík.

Herzána označil za nezralou a tápající osobnost, která ještě nenašla ani sebe samého. "O to nebezpečnější však mohou být jeho exhibicionistické tendence," dodal Vovsík.

Nikdo jiný by medaili nevydal, říká Herzán

Komunistický zastupitel tvrdí, že se medailovým projektem nechtěl zviditelnit. "Je mi líto, že jsem medaili musel vydat zrovna já, ale nikdo jiný by to neudělal. Málokdo by tomu obětoval rok života a tolik svých peněz. Medaili jsem vydal jako obyčejný občan, politiku do toho rozhodně nechci tahat, bylo by to nedůstojné," uvedl Herzán.

Podle něj se chce naopak zviditelnit Vovsík, když spojuje medaile s politikou. "Takovéto deviace a přiživování se na projektu rozhodně odsuzuji," dodal Herzán, obdivovatel Kryla.

A tvrdí, že známého písničkáře už dnes rádia téměř nehrají, ovšem s výjimkou komunistického rozhlasu. "Výjimečně jej zahraje ještě nějaké malé rádio - avšak jen useklou verzi jediné 'neškodné' písně Anděl. V den výročí maximálně jako kulisu pustí Bratříčka. Zapomínáme na něj," nelíbí se autorovi medailí.

S tím, že se na Karla Kryla zapomíná, souhlasí Jan Kryl. Vysledoval, že jeho písně zahraje pouze občas na přání Country radio nebo křesťanské Radio Proglas. "Když chce někdo zahrát Kryla, zahrají mu často Daniela Landu," vypozoroval.

Pamětní medaile Karla Kryla

S Herzánem souhlasí také v tom, že i současná vládnoucí vrstva lidí má z Kryla obavy. "Jako by jim lezl pod kůži tím, že pojmenovával věci pravým jménem," uvedl textař, básník a zpěvák Jan Kryl.

Považuje ale za zvláštní, že zrovna komunisté či Daniel Landa se k bratrovi hlásí.

K Herzánovi a medailím dodal: "Všechno je to obrovský paradox a ten človíček mi připadá jako - jak to nazýval můj bratr - klerofašistický židobolševik. Jenže problém je v tom, že tito lidé jsou skoro jediní, kteří ještě na Karla vzpomenou. Jeho odkaz je natolik aktuální, že se novodobým pánům nehodí - viz zákon o tisku. Co se jich může i jen v náznacích dotknout, to se vyřeší nějakým zakazujícím zákonem," dodal Kryl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz