Rohlíky a párky? To není vzor, jaký by měly nemocnice dávat, míní Slimáková

  • 582
Proč nemocnice nejsou vzorem toho, jak správně jíst? položila úvodní otázku v pořadu Rozstřel dietoložka, blogerka a propagátorka zdravé výživy Margit Slimáková. Bílé rohlíky, párky či sladké pudinky se šlehačkou by podle ní pacienti neměli vůbec dostávat. Jak však vysvětloval odborník na klinickou výživu Pavel Kohout, mnohdy je pro lékaře důležitější, že pacienti vůbec jí, a až druhořadé to, co jí.

„Z hlediska zdravé výživy je bílý rohlík nevhodný. Z hlediska nasycení pacienta, který je na toto pečivo zvyklý, je to kompromis, abych toho člověka zasytil,” vysvětloval podávání bílého pečiva v nemocnicích gastroenterolog Pavel Kohout. Tmavé pečivo podle něj starším lidem většinou nechutná. „Není to to, na co jsou zvyklí,” prohlásil.

„Já si myslím, že dědečkové a babičky jedli chleba, takový ten běžný, šumava a podobně,“ argumentovala Slimáková. A poukázala i na další nešvary. „Bílý jogurt není dražší než slazené pudinky se šlehačkou. Slazený čaj není dražší než neslazený,” uvedla k tomu, že omlouvat tato jídlo málo penězi na stravu pacientů v těchto případech neobstojí.

„Přijďte se podívat na ty pacienty, které my potřebujeme dovyživit. Snědí jednu třetinu porcí. Tím sladkým jogurtem jim doplníme energii. Protože pokud to neuděláte, dáte jim umělou výživu, která je stejně sladká jako ten sladký jogurt,” vysvětloval opět Kohout.

„Já tu ale mluvím o maminkách v porodnicích,” podotkla Slimáková, která zároveň citovala i slova bývalých ministrů zdravotnictví, kteří si nechali udělat průzkum, a ukázalo se, že jídlo v porodnicích má řadu nedostatků.

„Něco jiného chutná mamince, která je sportovní, něco jiného člověku, který přijde s nadváhou či obezitou a porodí,” vysvětloval lékař, že není lehké se zavděčit všem. 

Záznam celého Rozstřelu si pusťte zde:

Jak by se tedy podle hostů ve studiu měl současný stav změnit?

„Do systému by se mělo vložit větší množství peněz - tak, aby stravovací jednotka byla taková, aby se lidé za ni dobře najedli. Ministerstvo by také mělo udělat průzkum, za jaké platy lidé v nemocnici pracují - nejen kuchaři a nutriční terapeuti. A dostaneme se i k otázce, zda na to vše stačí peníze ze zdravotního pojištění, nebo je třeba si připlácet. Já jsem pro příplatek v nemocnicích od začátku,” řekl Pavel Kohout.

Odborníci jsou pozadu, margaríny nejezte, radí průvodkyně zdravím

„Co kdybychom v nemocnicích nabídli i dietu pro ty, kdo nechtějí rohlíky a podobně? Nemyslím si, že by se hned musela servírovat chia semínka a pohanka, i když proč ne, ale aby pacient dostával jen kvalitní potraviny, pokud o to má zájem,“ navrhla Margit Slimáková.

„To by problém asi nebyl, nějaká taková ‚fit‘ dieta - ale je nutné říct, pokud v takové dietě bude větší množství ovoce a zeleniny, zda nebude nutné, aby si pacient za ni připlácel. Ne žádnou astronomickou částku, ale 20 či 30 korun,“ okomentoval návrh lékař.

Kdo jsou hosté Rozstřelu?

Původně se chtěl stát chirurgem, ale kvůli zdravotním problémům musel specializaci změnit. Lékař Pavel Kohout se nakonec rozhodl pro internu. Od roku 2002 se jí věnuje v Thomayerově nemocnici, kde se stal vedoucím jednotky intenzivní gastroenterologické a metabolické péče a Centra výživy. 

„Když přijdu do obchodu a vidím, že mají rohlík za jednu korunu, může mě šlak trefit. Je to marketingový trik, jak do obchodu dostat lidi, kteří si koupí dvacet rohlíků za dvacku a k tomu kupu dalších věcí, jež jim ten prodejce šikovně nastrká do výše očí. Rohlíky nám přitom nutričně vůbec nic nepřinášejí! Je to bílé, energeticky bohaté pečivo, v němž není žádná vláknina, nic!“ prohlásil před rokem a půl v rozhovoru pro Pátek LN.

#jidlovnemocnicich

Byli jste v nemocnici spokojeni s jídlem, nebo vám nechutnalo? 

Napište nám svoji zkušenost nebo pošlete fotku jídla na adresu jidlo@idnes.cz.

A nebo sdílejte fotky jídel pod hashtagem #jidlovnemocnicich na Instagramu či Facebooku. Vaše snímky ukážeme na iDNES.cz.

Jak se potom dívá na to, že pacientům se podávají nejen rohlíky, ale i sladké pečivo, o kterém lze říct to stejné?

Na tyto a další otázky se Pavla Kohouta ptal moderátor Vladimír Vokál, jehož druhým hostem ve studiu byla výživová poradkyně Margit Slimáková.  Vystudovala farmacii a dietologii a kromě výživového poradenství se věnuje také osvětě ve stravování. A to nejen na přednáškách, ale také bloguje a má svůj YouTube kanál.

Zatímco jedni jí fandí, podle jiných jsou její názory příliš radikální. Ona sama si však za doporučeními, která dává, pevně stojí. „Jezte základní kvalitní potraviny a jídla z nich. Maximálně omezujte všechno vysoce průmyslově upravované. Vše v krabičkách, igelitech. Jezte to nejlepší, to nejkvalitnější. To platí pro úplně každého zdravého člověka,“ zní její základní rady.

Čtěte další díly seriálu

Krom toho by se podle Slimákové měl základ jídelníčku skládat z lokálních sezonních potravin, ale není důvod se vyhýbat ani zdravým surovinám ze světa - ať už avokádu, kokosovému oleji nebo třeba kešu oříškům.

Nedávno se pozitivně vyjádřila například i o nízkosacharidové vysoce tukové stravě nebo GAPS dietě (spočívá ve vynechání obilovin, rafinovaných cukrů a laktózy a naopak jezení kvalitních nasycených tuků v podobě kvalitního másla, sádla a kokosového oleje, konzumují se ořechy, semínka či maso).

Pro někoho jsou to příliš striktní diety, jak ale Slimáková vysvětluje: „Zejména se pro ně rozhodují lidé, kteří řeší vážné zdravotní problémy. Nejčastěji lidé, kteří mají závažnou obezitu, cukrovku, metabolický syndrom nebo Alzheimerovu demenci. Tam určitě stojí zato zkoušet.“

Jak by se mělo v nemocnicích vařit podle odbornic na výživu? Prohlédněte si jídelníčky Renaty Lukášové a Štěpánky Čápové:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video