Ježek ve své knize cupuje každého, kdo ublížil Kaplického chobotnici

  8:52aktualizováno  8:52
Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek se ve své knize Střepiny chobotnice rozepsal mimo jiné o přímém vlivu podnikatele Romana Janouška na pražský magistrát. V jeho kanceláři se prý v roce 2007 dohodlo, jak se vypořádat se ctí s projektem blobu Jana Kaplického a kým obsadit tým Národní knihovna.

Podnikatel Roman Janoušek bývá přezdíván Bémovo dvojče z paláce Blaník. O jeho vlivu na pražskou politiku a chod města se vyprávějí legendy. Jenže - vyprávějí se jenom potichu a především anonymně.

Až teď se o Janouškově přímém vlivu na magistrát rozepsal bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v knize Střepiny chobotnice.

V Janouškových kancelářích na Václavském náměstí se totiž údajně upekla na podzim roku 2007 dohoda, jak se vypořádat se ctí s Kaplického projektem a také kým obsadit tým Národní knihovna.

"Ačkoliv Bém obvykle novinářům říká, že s Janouškem chodí jen občas hrát tenis, blanické setkání svědčilo o opaku. Byl to Janoušek, který na schůzce působil dojmem člověka, který 'to řídí', zatímco Bém nervózně přecházel po místnosti a co chvíli vykřikoval, že přece nemůže zase měnit názor," píše Ježek v kapitole Tým Národní knihovna na straně 158.

Eva Jiřičná na křtu knihy Vlastimila Ježka

Bývalý ředitel Národní knihovny se pustil do každého, kdo podle něj ublížil Kaplického projektu. Vlastimil Ježek tvrdí, že nejde o pomstu. "Jen jsem se potřeboval vyrovnat se s dvěma lety, která jsem na projektu knihovny nechal. A že jsem zmínil pana Janouška? Co mi kdo může udělat?" nadhodí Ježek. Se zadostiučiněním říká: "Už v pátek se Pavel Bém pídil po knize, ale měl smůlu."

Bém: Je to hloupé a pokleslé

Že by slídil v předstihu po Ježkově díle, Bém odmítá. "Nejsem fanouškem sci-fi a podle dosud publikovaných úryvků je dílo pana Ježka učebnicovou ukázkou tohoto žánru. Nemám chuť, čas a ani žaludek číst hloupé, pokleslé a smyšlené dílko, které si hraje na literaturu faktu," vzkazuje Bém a doporučuje Ježkovi, že měl jako chlap uznat manažerské selhání a odejít.

To, co bývalý šéf knihovny sepsal, je podle Béma jen msta. "Pocit ukřivdění pana Ježka je příliš silný a chce se jednoduše někomu pomstít za to, že přišel o teplé místečko ředitele, i za svoji neúspěšnou senátorskou kampaň," myslí si Bém.

Eva Jiřičná a Vlastimil Ježek

Lobbista Janoušek a primátor Bém však nejsou jediní, do kterých se odvolaný Ježek nemilosrdně pustil. Byť se dušuje, že knihu psal s nadhledem a objektivně.

Figurka "Nácíček" udělá pro Béma cokoli, tvrdí Ježek

Kritiku schytalo i ministerstvo kultury. "Zklamáni jsme byli všichni zejména Jehličkovým ministerstvem, které odpovědnost za budoucnost Národní knihovny vložilo do rukou Františka Mikeše, jemuž málokdo v okruhu české kultury řekne jinak 'Nácíček'. Člověka, který by bez legitimace ODS jen těžko zastával funkci prvního náměstka ministra kultury. A hlavně služebné figurce, která byla pro Pavla Béma až donedávna ochotná bez přemýšlení udělat cokoli," vypořádává se Ježek s náměstkem Mikešem.

Nijak lichotivé hodnocení. Jak se zdá, Mikešovi je to jedno. Prý o dílku nemá ani tušení. "Mám jiné starosti. Jsem sice velký čtenář, ale nemusím číst vše," tvrdí Mikeš.

Plno jiných čtenářů však na knihu čeká, jak se zdá podle zájmu o včerejší křest v knihkupectví Kanzelsberger. Na něm Ježek slíbil, že z každého prodaného výtisku přispěje pětikorunou na sbírku na novou knihovnu.


Střepiny chobotnice

Ukázky z nové knihy Vlastimila Ježka

O podnikateli Romanu Janouškovi

"Ačkoliv Bém obvykle novinářům říká, že s Janouškem chodí jen občas hrát tenis, blanické setkání svědčilo o opaku. Byl to Janoušek, který na schůzce působil dojmem člověka, který 'to řídí', zatímco Bém nervózně přecházel po místnosti a co chvíli vykřikoval, že přece nemůže zase měnit názor. Ostatně už úvodní Janouškova slova stála za to. Zeptal se, zda si uvědomuji, že jsem se jako stoupenec 'pravdoláskařů' ocitl přímo v centru 'nepřátelského tábora', kam bych za jiných okolností pravděpodobně nikdy nevkročil."

Tým Národní knihovna, str. 158

O práci týmu Národní knihovna

"V průběhu naší schůzky znatelně nervózní Pavel Bém napadl s křikem kolegyni Bohdanu Stoklasovou, že osmdesát procent fondů Národní knihovny tvoří brak. ... Jan Kaplický uvažoval o předčasném odchodu z jednání. Prý venku čekajícím novinářům sdělí, že odchází, jelikož primátor řve na dámu. Neodešel. Uvědomil si zřejmě, že většina novinářů i čtenářů by nepovažovala Bémovo neurvalé chování za nic mimořádného, zatímco jeho, Kaplického, by začali pokládat za přecitlivělého podivína."

Střepiny chobotnice, str. 174

O odvolání z postu ředitele

"František Mikeš, první náměstek ministra kultury, jehož komentářům 'k věci' se smějí všichni, ti rozumnější stranou a potichu, mi poslal esemesku. V půl šesté psal, že se mám dostavit do jeho kanceláře, a nejlépe ihned. ...'Nedáš si panáka?' vystoupil František civilně z žánru. 'Proč ne, když si dáš taky,' odvětil jsem a napadlo mne, že i když se známe poměrně dlouho, to dnešní tykání najednou vypadá tak podivně, soudružsky definitivně...

Z jičínské pohádky do ministrova zámku, str. 217-218


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny

Lidé, kteří demonstrují proti premiéru Andreji Babišovi, podle prezidenta Miloše Zemana demonstrují proti výsledku...

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz