Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Jesle jsou vzácný firemní benefit. Nabízí ho jen pár největších podniků

  10:59
Dítě, nebo kariéra? Vlastní příjem, nebo jen ten partnera a příspěvky? Sofiina volba mnoha rodičů, kteří se chtějí po narození potomka vrátit do práce. Naráží ale na to, že zkrátka nemají dítě kam dát. Ve školkách není místo a na soukromé „jesle“, dětské skupiny a hlídání prostě nemusí vyjít peníze. Poslední šancí je zaměstnavatel.

První krajské jesle v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nebyla u nás možnost, kam bych mohla dítě dát. S ‚hlídáním‘ bych se do práce vrátila aspoň na poloviční úvazek, což bychom s manželem dokázali skloubit. Syn by si udělal kamarády a my ho mohli vyzvedávat po práci,“ říká třicetiletá Tereza K., která bydlí kousek za Prahou. Měla smůlu. Místo pro dítě nenašla, a tak s ním byla doma tak dlouho, dokud nedorostlo do školky.

Záchytnou variantou pro rodiče už jsou tak jen zařízení od jejich zaměstnavatele. Ne každý podnik ale firemní jesle má, i když jde o největší společnosti v zemi. Redakce iDNES.cz oslovila přes deset největších tuzemských firem s tisíci zaměstnanci i státní instituce, aby zmapovala, jaká je v Česku praxe. A zdali stát neplánuje nějaké změny.

Hlavně dobrovolně

Chystaná povinnost garance místa pro dvouleté děti v mateřských školách se zrušila. Ve školkách tak ratolesti můžou být, ale jen pokud mají mateřinky místo a prostory. Poptávku rodičů pokrývají především dětské skupiny, které chce ministerstvo práce a sociálních věcí přejmenovat na jesle. 

Bez jeslí i benefitů

Pro několik velkých zaměstnavatelů u nás je složité zajistit „jesle“ z toho důvodu, že se jejich činnost rozprostírá na velkém území. Jde například o Dopravní podnik Praha nebo České dráhy.

„Jsme od Aše po Mosty u Jablunkova, od Frýdlantského výběžku na severu po Horní Dvořiště a Břeclav na jihu republiky. Rozmístění zaměstnanců je tak plošné a nikde není v takové koncentraci, která by vedla k potřebě a požadavku na zřízeni speciálních podnikových jeslí nebo školky,“ vysvětluje mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Příspěvky pro rodiny s dětmi nemá například společnost Agrofert nebo velké řetězce jako je Kaufland či Tesco.

MPSV ale neplánuje zavést jejich zřizování pro firmy povinně, protože se v praxi více osvědčuje dobrovolné domlouvání podniků s organizací, která už dětskou skupinu (jesle) provozuje. Povinné zřizování ztěžuje podle resortu také fakt, že každá firma je jiná – jaké má zaměstnance, jejich požadavky, genderové a věkové rozložení. Samotný resort nabízí svým zaměstnancům možnost využít dětskou skupinu a je to jeden z oblíbených benefitů.

„Není snadné sladit pracovní a rodinný život. Každé ráno závodí rodiče o čas, aby stihly dát dítě do jeslí nebo školky a zároveň nepřišly pozdě do práce. Tam se naopak nemůžou zdržet, protože by pak dítě nestihly vyzvednout. Když jsou jesle blízko práce, všechno tím odpadá. Proto podporuji zaměstnavatele, kteří rodičům takto vychází vstříc. Nechci je ale do ničeho nutit. Jesle jsou pro firmy benefit, o kterém se samy musí rozhodnout, jestli ho potřebují nebo ne,“ říká ministryně Jana Maláčová. 

Firemní benefity jsou jednodušší

Jesle jsou přitom win-win pro obě strany. Rodiče nevypadnou z pracovního tempa a jsou i u rodiny, zaměstnavatelé naopak ušetří čas i peníze na zaučování nových lidí a současně si udrží ty kvalifikované. Výhody v tom našlo například ministerstvo zdravotnictví, které má „jesle“ v šesti nemocnicích.

Varianty firemní podpory pro rodiny s dětmi jsou dvě – kromě již zmíněné spolupráce s existujícími dětskými skupinami to jsou pravidelné finanční příspěvky v rámci zaměstnaneckých benefitů. Takovou cestu volí například jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, společnost Škoda Auto. 

„Příspěvek jde uplatnit do tří let věku dítěte, a to ve výši 30 procent z ceny jeslí, maximálně 700 korun měsíčně. V současné době máme smlouvu s 20 zařízeními a další smlouvy se připravují. Pokud si ale zaměstnanci zažádají, můžeme podpořit umístění kdekoliv, pokud zařízení odpovídá našim i předepsaným požadavkům,“ říká Kamila Biddle za automobilku, která takto přispívá rodičům v sedmi regionech. Příspěvek zvolila i Česká spořitelna, která zaměstnancům s dětmi mladšími pěti let dává až čtyři tisíce korun měsíčně. 

Osvědčilo se nám to, tak hlídáme

Deset let už funguje školka ve společnosti Linet, která vyrábí zdravotní lůžka. Má kapacitu přes 40 dětí a podle mluvčího společnosti Michala Uryče je standardně úplně plná. 

„Kromě zaměstnanců, kteří mají školku v rámci firemního benefitu levnější, ji  mohou využívat i ostatní zájemci. Specifikem u nás je technické zaměření školky podle představ zakladatele společnosti Zbyňka Frolíka. Tedy aby děti něco kutily a byly technicky zdatné, což se učí v projektu ‚Malí vynálezci z Linetky‘,“ vysvětluje Uryč.

Podobnou cestu zvolila například některá ministerstva, společnost ČEZ, kde mohou zaměstnanci využít hned čtyř možností z firemních školek v Praze, Plzni, Hradci Králové a Ostravě nebo Siemens, kde v Praze a Ostravě mají i osmnáctiměsíční děti.

Dětské skupiny

Podle posledních čísel je v ČR už přes tisíc dětských skupin. Jejich databáze je dostupná na evidence.mpsv.cz, kde jsou také jednotliví provozovatelé. Podle Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí je cca 75 % dětských skupin provozováno neziskovými organizacemi pro veřejnost, velká část jsou také dětské skupiny provozované obcemi, příspěvkovými organizacemi či úřady, podnikové dětské skupiny velkých firem jsou stále v menšině. 

„Školku pak mohou navštěvovat až do začátku školní docházky. Rozdělené jsou do skupin podle věku, aby se dětem dostalo té nejlepší péče. Školka se zaměřuje na rozvoj osobnosti, sebeobsluhy, soužití s ostatními a přijímáme děti od rodičů, kteří u nás pracují,“ říká za společnost Mariana Kellerová, podle které to zaměstnanci hodnotí jako jeden z nejlepších benefitů.

Povinnost je jako za socialismu

Nucenému zřizování firemních školek nejsou dvakrát nakloněni ani v odborech, ani v Hospodářské komoře. Podle ředitele Odboru legislativy (HK ČR) Ladislava Minčiče by regulace na úrovni „povinnosti“ byla nadbytečnou zátěží podnikání, výrazem tažení státu proti soukromému sektoru a pokračováním nebezpečné socialistické tendence přenášet na podnikatele úlohu státní sociální a zdravotní pojišťovny. 

Podle odborářů je důležité hlavně motivovat zaměstnavatele ke zřizování „jeslí“, protože nabídka předškolních zařízení není dostatečná. 

„Přesvědčivě to dokládá převis poptávky po školkách, stále je značný počet odmítnutých žádostí o umístění dětí. Běžná česká rodina si nemůže dovolit platit desetitisíce měsíčně za soukromou školku. Stát by proto měl nadále usilovat o zřizování veřejných školek, kde bude dost místa a dětské skupiny tomu mohou značně pomoci,“ říká mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. 

Změny budou nejdřív za dva roky

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v rámci novely zákona dětské skupiny více podpořit. Klíčové změny se mají týkat stabilního financování ze státního rozpočtu, zvýšení kvality péče a přejmenování dětských skupin na jesle, což ale kritizuje například Sdružení místních samospráv, podle kterého jde jen o další zbytečnou byrokratickou zátěž. Nejčastějšími provozovateli „jeslí“ jsou totiž kromě soukromých zřizovatelů právě obce, které je využívají především z důvodu chybějících míst v klasických školkách.

Ve srovnání se zeměmi EU na tom není Česká republika v zajištění míst pro děti od tří let do nástupu povinné školní docházky zrovna dobře. Okupuje až 19. příčku a více míst pro děti, které ještě nechodí do školky, má i Maďarsko či Malta. Data vyplývají z poslední unijní zprávy o rozvoji zařízení péče o děti

Srovnání 28 zemí EU v zajištění míst pro děti od tří let po nástup do školy v procentech
ZEMĚ/ROK201120122013201420152016
Průměr zemí EU 83838283,183,386,3
1. Belgie981009897,898,898,6
2. Švédsko95969694,896,296,6
3. Dánsko98949995,297,295,9
4. Španělsko85929093,292,095,2
5. Francie95959295,893,693,9
18. Lotyšsko72797979,282,381,9
19. ČR74757675,777,581
20. Kypr73748079,681,478,5
26. Rumunsko41595155,858,260,8
27. Řecko75766956,567,155,6
28. Chorvatsko51404740,252,951,3

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Křeček odebral agendu zástupkyni, Maďarsko šokovalo sazbami

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy. Maďarská centrální banka...

Křeček práci nezvládne, trestá mě za jiné názory, brání se Šimůnková

Ombudsman Stanislav Křeček zbavil svou zástupkyni Moniku Šimůnkovou veškeré agendy. „Uplatňuje vůči mě mocenské,...

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Funkci zmocněnce pro česko-ruské konzultace čeká zánik, nebyl k ničemu

Ke konci června by měla zaniknout funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...