Ústecký podnikatel Tomáš Horáček kšeftoval pod ochrannou rukou kraje

  0:32aktualizováno  0:32
Krajští manažeři středočeských nemocnic varovali před ovlivňováním zakázek, které vedení kraje přecházelo. Středočeští radní ignorovali i to, že lobbistu Tomáše Horáčka dlouhodobě prosazoval generální sekretář nemocnic Zbyněk Chotěborský, který měl přitom na transparentnost zakázek dohlížet.

Tomáš Horáček na snímku z roku 2011 | foto: Martin AdamecMAFRA

Pro hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) je to mimořádně citlivé téma. Policisté před čtvrt rokem po masivním zásahu poslali do vazby lobbistu Tomáše Horáčka a obvinili ho mimo jiné i z manipulace s veřejnými zakázkami ve středočeských zdravotnických zařízeních, která pod hejtmanku spadají. 

S Horáčkem přitom spolupracovala přímo sestra Jermanové Pavlína Kuncová, která kvůli tomu nejenom skončila u výslechu, ale policie u ní dělala i domovní prohlídku. Jermanová přesto odmítá, že by o ovlivňování zakázek ve prospěch lobbisty v minulosti cokoliv věděla.

Pátrání MF DNES však ukazuje, že vedení kraje na působení Horáčka měsíce před policejním zásahem opakovaně upozorňovali vysoce postavení pracovníci hned několika krajských nemocnic. Přesto kraj nezasáhl. Redakce zjistila, že krajští radní ignorovali i to, že Horáčka tvrdě prosazoval muž, kterého hejtmanství do nemocnic dosadilo právě proto, aby regulérnost zakázek hlídal.

Dnes už bývalého generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic a také bývalého člena představenstev všech pěti krajských špitálů Zbyňka Chotěborského odvolala Jermanová po textu MF DNES, který na jeho propojení na Horáčka upozorňoval. Týden po policejním zásahu. A středočeský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) tehdy uvedl, že o spojení Horáčka a Chotěborského kraj nevěděl. 

Generální sekretář Asociace středočeských nemocnic Zbyněk Chotěborský

Zbyněk Chotěborský

„Chtěl bych důrazně konstatovat, že se ani jeden z ředitelů nemocnic na vedení kraje ani na mne v minulosti s takovou informací neobrátil. Nikdo nám neřekl, že jsou ředitelé tlačeni k úpravě veřejných zakázek. Nerozumím, proč tak neučinili,“ prohlásil. Za oficiální důvod odvolání Chotěborského označil neshody a komunikační problémy. 

Toto prohlášení vyvolalo mezi řediteli pobouření. Pracovníci krajských nemocnic přitom jsou ochotni mluvit jen pod příslibem anonymity, protože se obávají postihu ze strany vedení hejtmanství.

Přikazoval měnit dokumentaci

Působení Chotěborského však dobře ilustruje e-mail, který putoval na hejtmanství měsíce před zatčením Horáčka. Prosbu o radu, jak postupovat „v poměrně nepříjemné situaci“, odeslalo vedení kolínské nemocnice do e-mailové schránky radního Bezděka v březnu. Pod e-mailem je podepsán ředitel nemocnice Petr Chudomel, odeslal ho ekonomický náměstek nemocnice Roman Uhlík. Muži v něm Bezděkovi popisují snahu Chotěborského změnit již představenstvem schválenou zadávací dokumentaci k zakázce na ultrazvuky v hodnotě téměř pěti a půl milionu korun.

Vodili nás za Horáčkem, stěžují si šéfové nemocnic

Podmínky zakázky nejprve schválilo představenstvo nemocnice. Chotěborský ale následně bez jeho vědomí administrativní pracovnici nemocnice přikazoval udělat změny v dokumentaci. 

„Podle našeho názoru byl postup pana Chotěborského velmi nestandardní. Takto by obešel členy představenstva, protože ti schválili v dobré víře zadávací dokumentaci, která by pak byla následně bez vědomí orgánů společnosti změněna a poté soutěžena,“ stojí v e-mailové korespondenci z Kolína. Zmíněna je i obava vedení, že v případě uskutečnění (ovlivněné) zakázky by se dostali jak předseda představenstva, tak ostatní lidé z vedení do podezření z manipulace. 

„Zakázka byla Chotěborským specifikovaná na jednu firmu,“ řekl k incidentu MF DNES vysoce postavený manažer nemocnice, který si přál zůstat v anonymitě. „Od nás o snahách ovlivňovat zakázky na kraji věděli. Zůstalo to ale bez reakce,“ dodal.

„Standardně jsem připomínkoval zadávací dokumentaci tak jako každý,“ bránil se už dříve námitkám proti svému postupu Chotěborský.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v dubnu 2017

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

Radní pro zdravotnictví Bezděk přitom na přístupu Chotěborského nevidí nic nestandardního. „Z titulu výkonu své funkce měl právo a i povinnost se vyjadřovat ke všem zadávacím dokumentacím, které byly schvalovány jednotlivými představenstvy, tedy měl možnost a i právo navrhovat jejich změny, pokud se domníval, že nejsou v pořádku,“ řekl Bezděk s tím, že ani neinformoval Jermanovou, protože k tomu nebyl důvod.

„Dostaly se ke mně pouze stížnosti na styl komunikace pana Chotěborského. Požádala jsem pana radního, aby tomu věnoval pozornost,“ odpověděla Jermanová stručně.

Kauza pražských nemocnic

Tomáše Horáčka považují kriminalisté za ústřední postavu rozsáhlé kauzy údajné korupce a vydírání. Policie už koncem června zasahovala mimo jiné v pražské Nemocnici Na Bulovce a na Františku.

Celkem obvinila devět lidí, a to včetně ředitelů obou nemocnic.

Horáček i šéfka Bulovky Andrea Vrbovská zůstávají ve vazbě.

Není to přitom zdaleka jediný případ, kdy Chotěborský na vedení krajských nemocnic tlačil. MF DNES má k dispozici také naskenovaný přepis konverzace mezi Chotěborským a pracovníky kladenské nemocnice. Těmi se podle informací redakce také zabývá policie. 

Z e-mailů, které zaslal Chotěborský, vyplývá, že pracovníkům kladenské nemocnice podsouval změněnou zadávací dokumentaci k veřejné zakázce na pojízdné rentgeny. Zakázka byla následně zveřejněna i s těmito úpravami. Nemocnice později zjistila, že vyhovět všem požadavkům může pořádně jen jedna firma, která však nabízela rentgeny o 2,5 milionu dráž. A tak zakázku zrušila.

Prokazatelné jsou také blízké kontakty Chotěborského s nyní stíhaným Horáčkem. MF DNES už v polovině června zdokumentovala schůzku v pražském nákupním centru Chodov. Chotěborský tam Horáčka přivedl na sezení s pracovníkem benešovské nemocnice.

„Mohu potvrdit, že se moji podřízení zúčastnili několika schůzek, na něž přišel Chotěborský společně s Horáčkem,“ potvrdil ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva. Podle svědectví třetího účastníka schůzky na ní Horáček s Chotěborským tlačili, aby technické záležitosti vypisovaných řízení byly upraveny podle jejich představ.

Nedůvěra v politické vedení kraje měla nakonec dohru a vedení nemocnic se rozhodlo řešit situaci po jiné ose. Sešli se přímo s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Ke schůzce došlo těsně před zásahem policie na konci června. Zúčastnili se jí mimo jiné ředitel nemocnice v Benešově Roman Mrva, ředitel mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa a jeden z představitelů kladenské nemocnice.

Nejlepší přehled

Zbyněk Chotěborský se dostal do funkce generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic loni v listopadu. Tehdy šéfovala středočeskému zdravotnictví Jaroslava Němcová (ANO), pozdější ministryně práce, která měla k Horáčkovi rovněž blízko, ačkoli to sama odmítá. 

Výběrové řízení bylo vypsáno 30. října, o týden později byl už Chotěborský jmenován do funkce, když se nikdo jiný nepřihlásil. Následně byl na rozdíl od svého předchůdce jmenován i do představenstev všech pěti středočeských nemocnic, takže měl o schvalovaných zakázkách detailní přehled.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz