Jen pro chodce! Hlásá značka před třeboňskou cyklostezkou

  20:06aktualizováno  20:06
Stavba cyklostezky mezi Třeboní a městskou částí Holičky na Jindřichohradecku se zastavila. Radnice totiž nestačila včas vykoupit pozemky, přes které má stezka vést. Teď za to sklízí kritiku od opozice. Navíc formálně cyklisté na cestu nesmí, na jejím začátku je totiž značka stezky pro chodce.

V Třeboni postavili první část cyklostezky, která má vést do městské části Holičky. Na jejím začátku je ale značka stezky pro chodce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Třeboňská radnice se dosud nedokázala dohodnout s majiteli pozemků, přes které má stezka vést. A opozice vedení radnice kritizuje, že soukromníkům za pozemky nabídla málo peněz a místo toho investuje do zbytečných projektů.

"Zatím jsme se nedohodli s vlastníky na trase, kterou preferujeme. Já ale věřím, že majitelé pochopí, že stezka bude znamenat zpřístupnění i jejich pozemku," uvedl starosta Jiří Houdek z KDU-ČSL.

Město tak vybudovalo zatím jen první část stezky, která vede od kapličky svatého Petra a Pavla až po konec souvislé městské zástavby. Stavba druhé etapy zatím začít nemůže. 

Vedení radnice počítá s tím, že pokud se s vlastníky pozemků nedomluví, bude hledat jinou trasu, zřejmě přechodem přes silnici a dál po území Lesů České republiky po druhé straně silnice.

Starosta: Cyklisty na stezce nikdo pokutovat nebude

Opozice ale postup kritizuje a tvrdí, že si radnice měla zajistit pozemky, předtím, než se do akce pustila. "Vedení města mělo měsíce, aby akci uskutečnilo. Mělo nabídnout majitelům rozumnou cenu za stavební parcely. Na výkup pozemků by se dala použít řada položek v rozpočtu. Například půl milionu na naprosto postradatelný stroj na úpravu lyžařských stop, což je vzhledem k zdejší sněhové situaci zcela zbytečná investice," upozorňuje zastupitel ODS Jiří Masojídek.

Podle exstarosty Jana Váni je jasné, že pokud si někdo koupil parcelu za cenu 700 korun za metr čtvereční, neprodá ji pod cenou.

Stezku město plánuje dlouho kvůli velkému provozu na silnici směr Halámky, po níž dosud chodili pěší, což je při nižší viditelnosti velmi nebezpečné. Pro část chodců se situace díky stezce zlepšila, jenže cyklisté na stezku kvůli značce oficiálně nesmějí. Starosta ale tvrdí, že tam cyklisty pokutovat nikdo nebude.

Původně se záměrem cyklostezky do Holiček přišla radnice za exstarosty Váni. Užívat ji měli kolaři i pěší a vést měla k oblíbeným cílům turistů. V budoucnu pak měla pokračovat do lesa do atraktivní lokality směrem na Stříbřec.

Radnice teď chystá cyklostezku do části Stará Hlína

Radnice se nyní místo toho soustředí na cyklostezku, která by měla spojit Třeboň s Novou a Starou Hlínou. Radní již projednali nákup tří pozemků, po nichž by měla vést.  Město nejprve jedná se soukromými vlastníky, už ale oslovilo také státní instituce, jako pozemkový fond nebo Lesy ČR.

"Nejdříve dořešíme privátní vlastníky. Pozemky chceme kupovat nebo měnit za městské. Postupně chceme, aby celá trasa stezky byla v našem vlastnictví.
Radnice zatím počítá, že stavět by se mělo začít v druhé polovině příštího roku. První fáze bude probíhat na území, které Třeboň vlastní již nyní, ostatní dvě nebo tři fáze budou poté následovat.

Stezka povede od nového mostu z Vodárenské ulice směrem na Starou Hlínu. V rámci trasy je i přejezd přes pohádkový most, který je na rybníku Vítek. Předpokládaná cena je mezi šesti až osmi miliony korun.

Stavba cyklostezky, která má spojit Třeboň a městskou část Holičky, je zastavena.

Stavba cyklostezky, která má spojit Třeboň a městskou část Holičky, je zastavena.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Najdete na iDNES.cz