Jen pro chodce! Hlásá značka před třeboňskou cyklostezkou

  20:06aktualizováno  20:06
Stavba cyklostezky mezi Třeboní a městskou částí Holičky na Jindřichohradecku se zastavila. Radnice totiž nestačila včas vykoupit pozemky, přes které má stezka vést. Teď za to sklízí kritiku od opozice. Navíc formálně cyklisté na cestu nesmí, na jejím začátku je totiž značka stezky pro chodce.

V Třeboni postavili první část cyklostezky, která má vést do městské části Holičky. Na jejím začátku je ale značka stezky pro chodce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Třeboňská radnice se dosud nedokázala dohodnout s majiteli pozemků, přes které má stezka vést. A opozice vedení radnice kritizuje, že soukromníkům za pozemky nabídla málo peněz a místo toho investuje do zbytečných projektů.

"Zatím jsme se nedohodli s vlastníky na trase, kterou preferujeme. Já ale věřím, že majitelé pochopí, že stezka bude znamenat zpřístupnění i jejich pozemku," uvedl starosta Jiří Houdek z KDU-ČSL.

Město tak vybudovalo zatím jen první část stezky, která vede od kapličky svatého Petra a Pavla až po konec souvislé městské zástavby. Stavba druhé etapy zatím začít nemůže. 

Vedení radnice počítá s tím, že pokud se s vlastníky pozemků nedomluví, bude hledat jinou trasu, zřejmě přechodem přes silnici a dál po území Lesů České republiky po druhé straně silnice.

Starosta: Cyklisty na stezce nikdo pokutovat nebude

Opozice ale postup kritizuje a tvrdí, že si radnice měla zajistit pozemky, předtím, než se do akce pustila. "Vedení města mělo měsíce, aby akci uskutečnilo. Mělo nabídnout majitelům rozumnou cenu za stavební parcely. Na výkup pozemků by se dala použít řada položek v rozpočtu. Například půl milionu na naprosto postradatelný stroj na úpravu lyžařských stop, což je vzhledem k zdejší sněhové situaci zcela zbytečná investice," upozorňuje zastupitel ODS Jiří Masojídek.

Podle exstarosty Jana Váni je jasné, že pokud si někdo koupil parcelu za cenu 700 korun za metr čtvereční, neprodá ji pod cenou.

Stezku město plánuje dlouho kvůli velkému provozu na silnici směr Halámky, po níž dosud chodili pěší, což je při nižší viditelnosti velmi nebezpečné. Pro část chodců se situace díky stezce zlepšila, jenže cyklisté na stezku kvůli značce oficiálně nesmějí. Starosta ale tvrdí, že tam cyklisty pokutovat nikdo nebude.

Původně se záměrem cyklostezky do Holiček přišla radnice za exstarosty Váni. Užívat ji měli kolaři i pěší a vést měla k oblíbeným cílům turistů. V budoucnu pak měla pokračovat do lesa do atraktivní lokality směrem na Stříbřec.

Radnice teď chystá cyklostezku do části Stará Hlína

Radnice se nyní místo toho soustředí na cyklostezku, která by měla spojit Třeboň s Novou a Starou Hlínou. Radní již projednali nákup tří pozemků, po nichž by měla vést.  Město nejprve jedná se soukromými vlastníky, už ale oslovilo také státní instituce, jako pozemkový fond nebo Lesy ČR.

"Nejdříve dořešíme privátní vlastníky. Pozemky chceme kupovat nebo měnit za městské. Postupně chceme, aby celá trasa stezky byla v našem vlastnictví.
Radnice zatím počítá, že stavět by se mělo začít v druhé polovině příštího roku. První fáze bude probíhat na území, které Třeboň vlastní již nyní, ostatní dvě nebo tři fáze budou poté následovat.

Stezka povede od nového mostu z Vodárenské ulice směrem na Starou Hlínu. V rámci trasy je i přejezd přes pohádkový most, který je na rybníku Vítek. Předpokládaná cena je mezi šesti až osmi miliony korun.

Stavba cyklostezky, která má spojit Třeboň a městskou část Holičky, je zastavena.

Stavba cyklostezky, která má spojit Třeboň a městskou část Holičky, je zastavena.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT VODOHOSPODÁŘSKÝCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz