Jen polovina mladých ví, co byl 15. březen 1939

  10:59aktualizováno  10:59
- Patnáctého března 1939 začalo pro Čechy nejtemnějších šest let tohoto století, okupace českých zemí nacistickým Německem. O den později úředně zanikla "druhá republika", když výnos Adolfa Hitlera zřídil protektorát Čechy a Morava. Co se nám po šedesáti letech vybaví, když se řekne 15. březen 1939?

Sedm lidí z deseti podle průzkumu agentury Sofres-Factum ví, že ten den začala německá okupace. Zbytek dotázaných buďto neuměl odpovědět, nebo jmenoval třeba "Mnichov" (ale mnichovská dohoda byla uzavřena v září 1938), nebo "začátek války" (ale Němci obsadili Čechy a Moravu bez boje, za začátek druhé světové války se považuje přepadení Polska 1. září 1939).
V povědomí o 15. březnu existuje velký rozdíl mezi mladší a starší generací. Zatímco mezi lidmi staršími šedesáti let odpovědělo správně 89 procent dotázaných, ve věkové skupině do 29 let jen 52 procenta.
"Výsledky mě ale spíš příjemně překvapily. Třeba u přijímacích pohovorů na filozofickou fakultu bývá část lidí, kteří si pletou celá staletí," řekl historik Jan Křen.

Z protektorátu si pamatujeme spíš hrdinství
Pokud jde o chování Čechů za protektorátu, pamatujeme si dnes spíš tichý odpor a hrdinské činy než chvíle selhání a kolaboraci.
Vidíme více odboj a pražské povstání než Moravcovo kuratorium nebo dvousettisícovou přísahu věrnosti říši na Václavském náměstí v červenci 1942. Myslíme, že Češi byli spíš stateční než bázliví, zkrátka dělali, co mohli.
"Převážná část lidí spatřuje chování našich předků v období protektorátu v pozitivním světle a nepřipouští si jejich rozsáhlejší lidská selhání. Ve společnosti převládá přesvědčení, že téměř všichni nebo většina se snažila navzájem si pomáhat, že byli stateční, že ctili demokratické ideály," tvrdí agentura Sofres-Factum.
Dvě třetiny lidí si myslí, že za protektorátu byla statečná většina Čechů nebo téměř všichni Češi.
O tom, že s Němci kolaborovala jen menšina obyvatel nebo skoro nikdo, je dnes přesvědčeno osm lidí z deseti.
Nejsme k tehdejším poměrům až moc shovívaví? "Ne, je to docela realistické," míní historik Jan Křen. "Uvažme, že jsme byli jedním z mála evropských národů, který neměl žádné jednotky, jež by bojovaly proti Spojencům. Všeobecný nesouhlas s okupací je stokrát potvrzen nacistickými dokumenty - o tom si nacisté nedělali sebemenší iluze," dodal. Skutečností je, že většina společnosti nebyla ani v odboji, ani nekolaborovala.   

Třetího července 1942, dva týdny po smrti parašutistů, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha, zaplnilo přes dvě stě tisíc Čechů Václavské náměstí a přísahalo věrnost třetí říši. "To byl nejhlubší bod, k němuž země během okupace dospěla. Atentát a jeho důsledky rozbily zbytky organizovaného odboje a zastrašily obyvatelstvo. Mnozí hledali ochranu v tom, že se zapsali do kursů němčiny nebo si předplatili německé noviny, ale každý žil v nebezpečí, že se stane obětí vražedné kampaně SS, která si nevybírala," napsali Callum MacDonald a Jan Kaplan v knize Praha ve stínu hákového kříže.

Graf znázorňující odpovědi na otázku Jaká historická událost se stala 15. března 1939?

Graf znázorňující hodnocení historických osobností

Graf - Co se lidem vybaví, když se řekne Protektorát Čechy a Morava

Příjezd okupantů nebyl všemi Čechy zatracován. Velký zástup hajlujících obyvatel byl 15. března 1939 k vidění třeba v Praze na Příkopě.

Příjezd cizích vojsk slavili i pražští nemci.

Centrum Prahy 15. března 1939.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Najdete na iDNES.cz