Na jednání vlády pobyl zhruba dvě hodiny. Vláda si je podle něj vědoma všech rizik spojených nejen s bezpečnostní situací, ale i s modernizací armády. Debatu označil Pavel za věcnou, otevřenou i kritickou.
„Samozřejmě, bezpečnostní situace je formovaná především obavami z vývoje války na Ukrajině. I proto nejen naše země, ale i všechny další členské státy NATO urychlují nejen vybavování svých armád, ale také modernizační projekty,“ odvětil Pavel na otázku, zda s vládou řešil i vývoj války, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině na jejím území.
Česko má od letoška v zákoně stanovenou povinnost dávat aspoň 2 procenta hrubého domácího produktu na obranu.
Pro vládu to byl podle prezidenta Pavla těžký krok, protože musí najít peníze i pro všechny další resorty, ale věří tomu, že závazek dodrží i v dalších letech.
Česko chystá pokračování muniční iniciativy. Zapojí se pět zbrojařů |
Při příjezdu prezidenta vítal u vchodu premiér Petr Fiala a před Úřadem vlády také hlouček aktivistů s palestinskými vlajkami, kteří volali „Hanba české vládě,“ či „Free Palestine“ a křičeli, aby si ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský předvolal izraelskou velvyslankyni kvůli počínání Izraele v Gaze.
Vláda se sešla naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, a rozhodovala i o novém českém eurokomisaři, i proto se jednání protáhlo až do večera, ač mělo původně skončit již hodinu po poledni.
Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela |
Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu
Vláda kývla na novelu, která má zajistit, aby nejvýznamnější vojenské objekty byly v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Úprava zákona o zajišťování obrany České republiky má pomoci narovnat vlastnické vztahy u pozemků pod muničními sklady. Některé z nich například kvůli restitucím vlastní soukromé osoby.
Jde o pozemky pod sklady v Týništi nad Orlicí, Dobroníně, Čermné nad Orlicí a Travčicích. Obraně by dal předpis možnost nabídnout vyšší odkupní cenu, v krajním případě bude moct přistoupit k vyvlastnění.
„Kvůli vývoji vlastnických práv v minulosti není majitelem pozemků například pod některými významnými vojenskými objekty pouze stát, což může v důsledku ohrozit bezpečnost České republiky. Existuje reálná hrozba prodeje těchto pozemků cizím státním příslušníkům, organizacím nebo dokonce státům, které ohrožují bezpečnost České republiky nebo proti ní vedou nepřátelské aktivity,“ zdůvodnilo ministerstvo obrany změnu, na které se shodla vláda, ale ještě ji musí projednat a potvrdit i parlament.