Na hřiště pustila vláda 12 lidí, na svatbu či pohřeb jich bude moci patnáct

  • 1710
Na svatbě či pohřbu může být nově maximálně 15 lidí, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Na venkovním hřišti při amatérském sportu může být 12 lidí v šesti skupinách po dvou, když dvojice udrží rozestup deset metrů. Jinak se venku lidé mohou pohybovat jen ve dvou, skupina více lidí může jít spolu, jen když jde o lidi žijící ve stejné domácnosti.

O uvolnění pro amatérský sport jednala s Arenbergerem a premiérem Andrejem Babišem Česká unie sportu. Maximálně šest dvojic při amatérském sportu, které vláda nově pouští na hřiště, je podle Arenbergera kompromis ze zhruba dvacetihodinového jednání.

„Epidemiologové se logicky obávali dalšího rozvolnění. Situace je stále křehká. Na druhou stranu vnímáme, že sportovci se začali připravovat na tréninky,“ komentoval to po jednání vlády ministr Arenberger.

Nový pandemický zákon, podle něj může ministr zdravotnictví a vláda pod kontrolou Sněmovny vyhlašovat opatření proti šíření koronaviru, nepočítá s možností takto omezovat pohyb. Proto skončil i zákaz vycházení po deváté večer i zákaz přejíždění mezi okresy.

Ministerstvo zdravotnictví původně počítalo s tím, že by se od pondělí mohlo setkávat venku až dvacet lidí a uvnitř až deset, Arenberger se ale rozhodl návrh svého předchůdce Jana Blatného přehodnotit.

Ministryně financí Alena Schillerová prosadila rozšíření generálního pardonu rušícího DPH na respirátory, covid testy a vakcíny. Odpuštění DPH se bude týkat i dodání respirátoru veřejným institucím ze zemí mimo Českou republiku.

S vyšší frekvencí testování zaměstnanců ve firmách se nyní podle vicepremiéra Karla Havlíčka nepočítá. Nyní musí mít zaměstnanci, kteří nepracují z domova, platný antigenní test jednou za sedm dnů.

Skupinové konzultace pro žáky SŠ od 19. dubna

Žáci závěrečných ročníků středních škol a žáci SŠ ohrožení školním neúspěchem budou moci od 19. dubna docházet na dobrovolné skupinové konzultace. Maximálně se jich bude moci účastnit šest lidí. Po jednání vlády to oznámil ministr školství Robert Plaga a potvrdil to také ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol se neobnoví příští pondělí, jak vláda původně plánovala, ale až 26. dubna. Plaga řekl, že bude respektovat názor epidemiologů, kteří návrat žáků a studentů do těchto škol zatím nedoporučují.

Od pondělí se do škol vrátili žáci prvního stupně základních škol. Prezenční výuku obnovily také speciální školy a mateřské školy, ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky je testování žáků dvakrát týdně.

Jednání vlády se už netýkalo Tomáše Petříčka, jehož odvolal prezident Miloš Zeman z pozice ministra zahraničí poté. co na sjezdu ČSSD prohrál s ministrem Janem Hamáčkem boj o šéfa strany a Hamáček vzápětí navrhl jeho odvolání. Zatím povede vnitro i zahraničí sám.

9. dubna 2021

Video