Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

  • 2302
Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav nevyhlásíme,“ napsal iDNES.cz v průběhu jednání premiér Andrej Babiš. Do konce týdne chce mít vláda jasno, koho by se mělo týkat povinné očkování proti covidu. Jednat by se mohlo o zdravotníky, lidi v sociálních službách, hasiče, policisty a vojáky.

„Máme tady krizový zákon a je třeba podle toho zákona postupovat,“ řekl po jednání vlády Babiš. O nouzovém stavu uvažuje ministerstvo zdravotnictví kvůli problému několika krajů s přetížením nemocnic. Pokud bude požadavek na nouzový stav od více krajů, vláda kvůli tomu podle premiéra okamžitě mimořádně zasedne.

V úterý v 7.30 bude jednat vládní rada pro zdravotní rizika a od 9 hodin bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hovořit formou videokonference s hejtmany. Připojí se i premiér Andrej Babiš a bude chtít od hejtmanů jasně slyšet, co požadují a kolik z nich nouzový stav chce.

„Situace na Moravě je zhoršená a projevuje se to v nemocnicích. Musí tady být jasná žádost ze strany hejtmanů,“ řekl po jednání vlády ministr Vojtěch.

Na to, že je nouzový stav ve hře, upozornil v neděli večer nově zvolený poslanec KDU-ČSL, expert na oblast zdravotnictví a člen Anticovid týmu koalice Spolu Tom Philipp. Na Twitteru napsal, že „se proslýchá“, že vláda bude jednat i o vyhlášení nouzového stavu.

„Proč asi vláda opět potřebuje nouzový stav? Vláda také slibovala, že všechna opatření bude konzultovat s budoucí vládou. Což zvláště u vyhlášení nouzového stavu považuji za velmi vhodné. Vzhledem k tomu, že se jednání účastním, vím, že vyhlášení nouzového stavu rozhodně konzultováno nebylo,“ napsal Philipp.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová následně v pondělí ráno ve vysílání Českého rozhlasu uvedla, že to vláda zvažuje. „Je to kvůli nemocnicím,“ řekl iDNES.cz mluvčí Daniel Köppl.

Ministr školství Robert Plaga se hned ozval, že je proti. „Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce? To, doufám, hlavní hygienička a ministerstvo zdravotnictví nemyslí vážně!“ napsal na Twitteru Plaga.

Proti se postavil po jednání Ústředního krizového štábu také ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj by mělo stačit vyhlášení stavu nebezpečí v krajích, kde je situace nejhorší. „Je to řešitelné vyhlášením stavu nebezpečí,“ řekl Hamáček. Stav nebezpečí mohou vyhlásit v případě potřeby hejtmani na území kraje. Podpořil by ale povinné očkování, jak to oznámilo Rakousko. „Jiná cesta není,“ řekl.

Naopak jihomoravský hejtman za KDU-ČSL Jan Grolich vyhlášení nouzového stavu v průběhu dne podpořil. „Máme tu krizový stav. Tento krizový stav se netýká pouze Moravy, ale za pár dnů se bude týkat celé České republiky. Není potřeba vyhlašovat stav nebezpečí na úrovni krajů, stav nebezpečí je pouze pro lokální problém. Musíme si uvědomit, že na jaře minulého roku patřily mezi nejpostiženější ty nejmenší kraje velikosti jednoho dvou okresů. Nyní jsou na tom nejhůř jedny z největších krajů. Vyhlášení nouzového stavu by tak bylo v současné situaci ze strany vlády naprosto logickým krokem,“ uvedl po zasedání krizového štábu jihomoravského kraje Grolich.

Nouzový stav se dostal do hry v den, kdy vstoupila v platnost nová přísnější opatření. Do restaurací, provozoven služeb, bazénů, fitness a na kulturní či společenské akce už nestačí negativní test na covid. Lidé se musí prokázat dokončeným očkováním nebo potvrzením, že covid prodělali v posledních 6 měsících.

Na tiskové konferenci po jednání vlády kabinet oznámil, že zavedení nouzového stavu neplánuje. (22. listopadu 2021)

PCR testem se nadále mohou prokazovat mladí do 18 let, lidé, kteří mají zatím jen první dávku očkovaní a ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. To musí být zaznamenáno lékařem v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN).

V ubytovacích zařízeních se mohou PCR testem prokázat neočkovaní lidé na služební cestě nebo cestující za lékařem. Negativní test je stále platný také při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR i antigenní testy se uznávají i pro návštěvy nemocnic nebo zařízení sociálních služeb, využít v tomto případě ale nelze samotesty.

Do konce týdne chce mít vláda jasno o tom, zda se některých skupin lidí bude týkat povinné očkování. Vláda by o tom mohla rozhodnout příští týden, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Týkat by se to mohlo zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách či hasičů.

Kompenzační bonus i covidové programy

Vláda v pondělí schválila kvůli omezení podnikatelů schválila kompenzace. Pomůže jim přes dotační tituly COVID 2021, Covid Nepokryté náklady a stejně jako při přechozích vlnách pandemie kompenzačním bonusem.

Kompenzační bonus ve výši tisíc korun denně bude podle ministryně financí Aleny Schillerové náležet podnikatelům, kteří v prosinci přišli v důsledku vládních opatření nejméně o 30 procent svých tržeb. Za dobu od 22.11. do konce ledna tak může jít až o 71 tisíc korun.

Od pondělí musí zaměstnavatelé i živnostníci testovat neočkované pracovníky jednou týdně. Mohou využít i antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Testování se netýká lidí, kteří pracují z domova nebo nepřicházejí do kontaktu s jinými lidmi.

Školství dostalo 192 milionů na PCR testování

Pokračuje také plošné testování neočkovaných žáků základních a středních škol. Pokračovat by mělo až do konce února.

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že kabinet uvolnil 192 milionů korun na PCR testování ve školách. Stát nakoupí bezmála 14 milionů antigenních testů na covid pro použití ve školách, využije k tomu peníze z Fondu solidarity EU. 

Podobně jako ve firmách nebo na úřadech musí testy podstoupit i neočkovaní zaměstnanci škol.

Neočkovaní učni a další žáci a studenti, kteří chodí na praxi, se musejí testovat na místě praktické výuky.

Vracení peněz za vstupenky neočkovaným? Není to jednoznačné, říká producent Sidovský

Divadla se podle ČTK chystají na to, že budou muset lidem, kteří si dříve zakoupili vstupenku a nemohou se prokázat očkováním či proděláním nemoci, vracet peníze. „Není to tak jednoznačné,“ oponuje producent Janis Sidovský.

„My nemáme jak ověřit, zda opravdu divák spadá do zakázané skupiny nebo prostě jen nechce jít. Dle obchodních podmínek se zakoupené vstupné nevrací ze zákona. Divadla, a to i Národní, pokud vím, budou nabízet výměnu lístků na jiná představení v pozdějším období, některé koncerty, jako například Xindl X v O2 Universu nebo 4 Tenoři ve Forum Karlín, které byly plánovány na nejbližší týdny, pořadatelé překládají,“ sdělil iDNES.cz producent muzikálu Noc na Karlštejně Sidovský.

V případě návštěvy muzea, galerie či památkového objektu návštěvníci musejí dodržovat rozestup 1,5 metru, pokud nejde o osoby ze společné domácnosti nebo žáky jedné školy. Pouze u skupinových prohlídek v počtu nad 20 lidí je nutné doložit, že návštěvník byl očkován nebo nemoc prodělal. 

Tradičních venkovních akcí, jako jsou poutě, jarmarky či bály, se nově může účastnit jen tisíc lidí, dosud to bylo dvakrát tolik.

20. listopadu 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video