Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Předpověď se výrazně nemění, nejsilnější deště předpokládají meteorologové na Moravě, výstraha dál platí také proti větru. Musíme být připraveni na nejhorší,“ řekl po zasedání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Petr Hladík a ubezpečil občany, že státní rozpočet počítá s povodněmi a podobnými mimořádnými situacemi.
Majitele malých vodních děl Hladík nabádá ke kontrole hrází. „Občanům výrazným způsobem doporučujeme, aby od pátku 13. září 18:00 hodin až do odvolání nevcházeli do lesů, hrozí pády stromů,“ upozornil Hladík.
Ředitel ČHMÚ Mark Rieder připomněl, že situace je obdobná jako v letech 1997 a 2002. „Neznamená to ale, že čekáme tak katastrofický scénář. Podáváme maximum informací, v těchto letech povodně Česko překvapily, tentokrát jsme připraveni. Takže děláme vše proto, aby následky na životech ani na majetku nebyly takové,“ řekl.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Z let katastrofických povodní 1997 a 2002 jsme získali cenné zkušenosti, investovali jsme ve spolupráci s městy a kraji do protipovodňových opatření téměř 31 miliard. Takže vidíme, že připravenost je násobná,“ uklidňuje ministr zemědělství Marek Výborný.
Ve významných nádržích uvolňují vodohospodáři prostor pro zachycení vody, na rozvodnění toků se připravují také hasiči a některé obce a kraje. „V maximální možné míře upouštíme přehrady, abychom eliminovali následky povodní,“ zopakoval.
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002 |
„Nemůžeme upouštět nad rámec, abychom neohrozili dodávku pitné vody. Chci poděkovat vodohospodářům, že dělají skutečně vše pro to, aby nádrže zachytily maximální možné množství vody,“ ocenil ministr Výborný. Zmínil i to, že Česko nabídlo pomoc Sasku, kde se na začátku tohoto týdne zřítil most.
Pokud saská strana nabídku přijme, odjelo by do Německa podle jejich šéfa Vladimíra Vlčka maximálně dvacet hasičů a dva vyprošťovací tanky.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Doufáme, že sousedé nabídku přijmou. Mohu ubezpečit, že technika v Česku ani v případě povodní chybět nebude, máme jí dost,“ doplnil Výborného ministr vnitra Vít Rakušan.
Ministerstvo vnitra ve čtvrtek rozeslalo starostům návod, co dělat v krizové situaci. „Rozhodně nepodceňujeme jejich zkušenosti, ale než v povodňovém plánu nalistuje starosta šedesátou stránku, je jednodušší mít základ na jednom papíře,“ vysvětlil krok Rakušan.
Ministr vnitra už ve středu požádal organizátory společenských akcí, aby zvážili, zda budou bezpečné. „Logicky se to týká hlavně akcí, které jsou někde poblíž vodních toků a podobně. Tam bych výrazně doporučoval, aby skutečně konány nebyly,“ řekl Rakušan. Varoval i před případnou povodňovou turistikou, která by mohla komplikovat práci integrovanému záchrannému systému. Situaci sleduje také Ligová fotbalová asociace, která řídí první a druhou ligu. Rozhodnutí o konání zápasů zatím nevykonala.
„V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny mezi 150 až 250 milimetry (za čtyři dny),“ varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze. Nejvíc má pršet v oblasti Jeseníků, kde má v nadcházejících čtyřech dnech spadnout i víc než 300 litrů vody na metr čtvereční.
Drážďany začaly bourat část zříceného mostu, břehy obsadila řada zvědavců |
„Situace, která nás čeká v následujících čtyřech, možná pěti dnech, je bohužel velmi podobná té situaci velkých povodní z roku 1997 nebo 2002,“ uvedl Hladík. V ohrožení podle něj nejsou jen klasická záplavová území, bleskové povodně se podle něj mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Ministr varoval i před silným větrem, který může působit pády stromů.