Šéf středočeské ODS Jan Skopeček

Šéf středočeské ODS Jan Skopeček | foto:  Michal Sváček, MAFRA

ODS navrhla, jak ušetřit 81 miliard. Rozpočet je neopravitelný, řekl Pirát

  • 788
Sněmovna jednala o návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Poslanci mohli navrhovat přesuny peněz v rozpočtu. „Je neopravitelný,“ kritizoval ho Pirát Mikuláš Ferjenčík. Poslanec ODS Jan Skopeček jménem strany navrhl úspory v rozpočtu ve výši 81 miliard korun. „Stát má šetřit sám u sebe,“ prohlásil občanský demokrat.

„Na platech státních úředníků navrhujeme ušetřit 17 miliard korun,“ popsal ve Sněmovně Skopeček. Netýká se to učitelů. Za současné vlády bylo podle něj přijato 16 tisíc nových úředníků.

Celkem ODS předložila 23 pozměňovacích návrhů k z rozpočtu.

„Z námi nalezených úspor ve výši 80,8 miliardy korun stojí za zmínku především úspora téměř 22,5 miliardy korun za neinvestiční nákupy státu. Každoročním evergreenem jsou pak neinvestiční dotace, které většinově shrábnou velké firmy a koncerny, nikoliv malí a střední podnikatelé, v této kapitole se dá uspořit téměř jedenáct miliard, stejně tak chceme ubrat 5 miliard na dotacích pro solární elektrárny,“ popsal ekonomický expert občanských demokratů Skopeček některé další návrhy strany, jak ušetřit.

ODS čelila v minulých dnech výtkám, že pomohla „zatnout sekyru“ do státního rozpočtu, když pomohla vládnímu hnutí ANO prosadit daňový balíček, který ruší superhrubou mzdu a zavádí daně z příjmu z hrubé mzdy 15 a 23 procent.

ČSSD se rozpočet nelíbí, ale bude pro něj hlasovat

Menšinová vláda Andreje Babiše je ale v prekérní situaci. Nemá totiž zajištěné hlasy pro schválení rozpočtu.

Výhrady k němu má i vládní ČSSD, a to proto, že je nejasné, v jaké podobě bude nakonec schválen daňový balíček. Slíbila ale, že pro rozpočet bude hlasovat.  „Nelíbí se nám. Ale jsme v koalici a ČSSD bude hlasovat pro takový rozpočet, jaký schválila vláda,“ řekl první místopředseda strany Roman Onderka. Právě on v rozpočtovém výboru rozpočet nepodpořil.

Závěrečné schvalování rozpočtu je naplánováno na polovinu prosince a menšinová vláda se nemůže spolehnout na komunistů, kteří vládu tolerují. Vláda totiž odmítá vzít armádě 10 miliard korun, což je podmínka KSČM.

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová také navrhla přidat 1,2 miliardy korun na financování sociálních služeb. „Budu ráda,když podpoříte náš návrh, který pomůže těm nejpotřebnějším,“ řekla Aulická Jírovcová.

Šéfka TOP 09 navrhla škrtnout Hradu i slevu jízdného

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová navrhla škrtnout peníze z dotací agropotravinářskému komplexu a zcela zrušit slevu na jízdném, na kterou mají nyní nárok důchodci a také studenti.

Navrhla také vzít Hradu 17,8 milionů korun a přesunout je na podporu živého umění. Chce snížit sumu pro Kancelář prezidenta republiky na zahraniční cesty. Prezident nikam nejezdí, argumentuje Pekarová Adamová, a když někam jede, tak to je podle šéfky TOP 09 ostuda.

Snížit rozpočet Kanceláře prezidenta republiky a dát radši peníze na boj se závislostmi navrhl také poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec za ODS Jakub Janda hájil ve Sněmovně odebrání dotace 6,3 milionů korun Českému svazu bojovníků za svobodu. „Sotva se o našem návrhu začalo psát, potrefená husa se ozvala, komunisté,“ řekl Janda.

Šéf SPD Tomio Okamura vytkl vládě nákupy vojenské techniky ze zahraničí nebo vysílání vojáků do zahraničních bojových misí.

Hnutí Trikolóra navrhlo úspory ve výši 72 miliard korun. Chce snížit snížit dotace soukromým firmám a na obnovitelné zdroje energie, uspořit ve výdajích ministerstvech vnitra, financí a dopravy a omezit podporu ekologickým spolkům, evropské dotace i odvody do rozpočtu Evropské unie, či zrušit plošnou inkluzi na školách.

Celkem poslanci navrhli přesuny v rozpočtu zhruba za 279 miliard korun.

Rozpočet nepočítá s dopadem daňového balíčku

Do schodku 320 miliard korun není zahrnuta zásadní změna daní, kterou bude teprve příští týden schvalovat Senát. Dopady daňového balíčku odhadla ministryně financí Alena Schillerová na 130 miliard korun.

Prezident Miloš Zeman v úterý uvedl, že daňový balíček jako celek bude možná vetovat, a to především proto, že obsahuje i zásadní zvýšení slevy na dani na poplatníka z 24 840 korun za rok na výši hrubé průměrné mzdy za předminulý rok, což nyní vychází na více než 34 tisíc korun.

Fakticky tím ale prezident tlačí Senát, aby vyšší slevu na dani z balíčku vypustil, o což usilují i premiér Babiš a ministryně Schillerová.

Zatímco nové sazby daně daně z příjmu 15 a 23 procent prosadilo ve Sněmovně ANO s pomocí ODS a SPD, a proti vůli koaličního partnera ČSSD, růst slevy na dani navrhli Piráti a spolu s dalšími opozičními stranami pro to byla i sociální demokracie.

Zemanovi ovšem vadí i to, že v daňovém balíčku není jeho časové omezení na dva roky, což mu před tím slíbili Babiš a Schillerová. Pozměňovací návrh Romana Onderky z ČSSD, který by zakotvil přímo v zákoně časové omezení nových daňových sazeb, ministryně financí nepodpořila a poslanci ANO pro to pak nehlasovali.

Babiš říká, že je na budoucí vládě, která vzejde příští rok z voleb, aby rozhodla, jak mají být daně nastaveny. Argumentuje, že Sněmovna v novém složení na to bude mít dost času.

„Já doufám, že dotáhneme tento příběh do dobrého konce,“ řekl ve středu k daňovému balíčku při projednávání rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. Zdůraznil, že pro všech 4,5 milionů zaměstnanců bude znamenat daňový balíček, že budou mít v peněžence příští rok více peněz a sami rozhodnou, jak s nimi naložit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video