Pro příjetí návrhu hlasovalo 86 ze 155 přítomných poslanců z pěti vládních stran a nezařazený poslanec Ivo Vondrák. ANO a SPD se před tím nepodařilo prosadit zamítnutí návrhu.
„Děláme to proto, aby tady byly důstojné důchody i pro naše děti,“ řekl po jednání ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Ministr na dotaz iDNES.cz řekl, že je třeba aby dnešní mladá generace převzala větší míru osobní odpovědnosti za to, jakou budou mít jednou životní úroveň, až půjde do penze, a nespoléhala jen na penzi, kterou získá od státu.
Koalici ve středu došla trpělivost s obstrukcemi a pevný čas hlasování půl hodiny po poledni prosadil šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
Nová totalita, vztekal se šéf ANO Babiš
„Slyšeli jste slovo totality. Ne slovo boží. Totality! Ale možná tato totalita bude víc než slovo boží!“ reagoval na stanovení pevného času hlasování šéf ANO Andrej Babiš.
„Takže jaký bod vlastně tady projednáváme? Podle mě je to bod okradení našich důchodců! Dobře posloucháte. Okradení našich důchodců! Našich důchodců, kteří vybudovali naši zemi,“ prohlásil bývalý premiér.
„Nová doba,“ reagovala na postup, který zvolila vládní koalice, šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Koalice, která si je vědoma své stoosmičky, se chová bohorovně,“ prohlásila.
Vládní návrh zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu a zpomalení podle ní negativně ovlivní život téměř tří milionů lidí a statisíců lidí v předdůchodovém věku.
Pětikoalice již v pátek prosadila omezení řečnických vystoupení na dvakrát deset minut. Hlasování o pravidlech odchodu do předčasného důchodu napevno půl hodiny po poledni prosadili ve středu ráno poslanci pěti vládních stran, proti byli poslanci opozičních hnutí ANO a SPD.
„Věříme, že nám to projde u Ústavního soudu,“ řekl před hlasováním iDNES.cz jeden z vládních poslanců.
Děláme důchodovou reformu, která je nutná, tvrdí Jurečka
Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. „Děláme důchodovou reformu, která je nutná,“ řekl Jurečka.
Kromě zpřísnění pravidel pro předčasné penze se vláda rozhodla sáhnout do pravidel zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018. Poslankyně SPD Lucie Šafránková neprosadila, aby se toto pravidlo neměnilo.
Penze má dvě složky. Základní je stejná pro všechny, v zásluhové části se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle vládou prosazované novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.
Návrh počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.
„Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokážou zajistit jejich dobrou životní úroveň,“ řekl Jurečka už při předchozím projednávání novely zákona o důchodovém pojištění.
Zatímco podle vlády jsou změny nutné pro udržitelnost důchodového systému, opozice vládě vyčítá, že chce šetřit na penzistech. „Není to žádný důchodová reforma. Je to hojení se rozpočtu na důchodcích,“ oponoval v pátek vláda ve Sněmovně stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka z hnutí ANO. A jeho kolegyně Schillerová oznámila, že když bude v příští vládě, zruší současné kroky kabinetu Petra Fialy proti důchodcům.
17. července 2023 |