Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu Rozstřel (21. října 2016).

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu Rozstřel (21. října 2016). | foto: Dan Materna, MAFRA

Zaměstnanci daně platí, chceme, aby platili i ostatní, hájil Babiš EET

  • 1272
Možné změny u zákona o elektronické evidenci tržeb hájil ve středu ve Sněmovně ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Pět milionů zaměstnanců platí daně, jich se nikdo neptá. My chceme, aby všichni platili daně,“ řekl Babiš. Při projednávání daňového balíku pravice navrhla návrat jen ke dvěma sazbám DPH i snížení daně.

Podle Babiše žádný chaos kolem evidence tržeb, která startuje 1. prosince, není. Podle něj jej vytvářejí někteří politici svými výroky.

„Když já s něčím přijdu, tak a priori není racionální debata,“ divil se odmítavým reakcím k tomu, jak navrhuje změnit projekt elektronické evidence tržeb (EET). Babiš navrhl jako poslanec pozměňovací návrh k daňovému balíčku, který měl původně řešit hlavně zvýšení slev na dani na druhé a každé další dítě.

Podle něj by se EET nemusela týkat živnostníka s ročním obratem do 250 tisíc korun v případě, že se přihlásí k paušální dani. „Když se s ním domluvíme, že zaplatí paušální daň, tak proč by měl mít pokladnu?“ hájil svůj návrh.

Hodiny do spuštění EET. Dotazy na poslední chvíli zodpovídali experti

„A proč jste to nenavrhl dříve?“ reagoval na Babiše ve Sněmovně poslanec za TOP 09 Miloslav Kučera. A celý projekt EET označil za „balkánský šmírovací“ experiment. S evidencí tržeb se totiž šéf ANO a ministr financí inspiroval v Chorvatsku.

„Návrh je racionální a vychází vstříc i pravici,“ řekl novinářům Babiš. „Je to pro lidi, kterých se EET má týkat až v roce 2018,“ zdůraznil ministr financí. Odmítl, že by diskuse o možnosti paušální daně pro drobné živnostníky jakkoli zpochybňovala či narušovala rozjezd projektu evidence tržeb, která se bude od prosince povinně týkat restaurací a hotelů. Druhou změnu v EET navrhl Babiš u e-shopů pro transakce, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti.

Předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska rozčílil. Dožadoval se, aby poslanci jednali o tom, o čem daňový balík opravdu je, a nikoli o projektu EET. „Ten tisk nemá s elektronickou evidencí tržeb nic společného,“ řekl Kalousek. Babišův návrh označil za přílepek.

Ministr financí vyčetl ČSSD návrh Šincla ve prospěch „lichvářů“

Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který odmítl Babišův pozměňovací návrh s tím, že se nemá předělávat již jednou schválený zákon a odmítl pozměňovací návrhy, řekl, aby si ověřil, co se v jeho straně děje.

„Paradoxně to byl poslanec Šincl, který už 16. listopadu navrhl výjimku pro nebankovní poskytovatele spotřebitelského úvěru, to jsou ti takzvaní lichváři,“ řekl novinářům, s čím přišel na jednání rozpočtového výboru poslanec ČSSD Ladislav Šincl, když usiloval o výjimku z EET pro nebankovní poskytovatele spotřebitelského úvěru. Sobotka se od Šinclova návrhu distancoval.

Šéf rozpočtového výboru Václava Votava z ČSSD přiznal, že se Šinclův návrh na výboru projednával a označil to za „možná nešťastné“.

Lidovci navrhli vyjmout z EET farmářské trhy a „minijoby“

Svou vlastní představu o úpravě elektronické evidence tržeb mají lidovci. Výjimku z EET by podle nich měly dostat farmářské trhy a ti, kteří si pouze přivydělávají, a měsíčně si takto nevydělají víc než 5401 korun, tzv. minijoby. Evidence tržeb by se podle nich neměla týkat lidí do ročního obratu 414 tisíc korun. Poslankyně Kristýna Zelienková, která před časem opustila klub ANO, by výjimku z EET dala těm, kdo přistoupí na paušální daň a jejichž roční obrat za tři roky nepřesáhl 5 milionů. Hranici 250 tisíc korun, kterou navrhuje ministr Babiš, označila za „výsměch podnikatelům“.

Opoziční TOP 09 a ODS navrhují, aby vláda celý projekt evidence tržeb zrušila. O všech pozměňovacích návrzích budou poslanci hlasovat při schvalování zákona ve třetím čtení.

ODS i TOP 09 navrhly návrat ke dvěma sazbám DPH

Na vládní daňový balík čeká ještě závěrečné hlasování, zřejmě na konci příštího týdne. Poslanci k němu podali tři desítky pozměňovacích návrhů, z toho desítka se týká elektronické evidence tržeb.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhuje také například snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent, snížit počet sazeb DPH z nynějších tří jen na dvě, platily by jen sazby 19 a deset procent. Chce převést stravovací služby do desetiprocentní sazby DPH. Dosud byly v sazbě 21 procent, kvůli zavedení EET je zákon přesunul do patnáctiprocentní sazby, to ale podle Stanjury není dostatečné. Navrhl vyjmout platbu kartami z povinnosti evidovat tržby.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek i Stanjura navrhli zrušit sedmiprocentní solidární zvýšení daně z příjmu u lidí s nejvyššími příjmy. Kalousek také navrhuje snížit počet sazeb DPH na dvě, platila by základní sazba 20 procent a snížená deset procent. Chce tak vrátit sazby DPH na úroveň před hospodářskou krizí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video