„Tady dochází jednoznačně k bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu,“ protestovala proti omezení času na vystoupení řadových poslanců šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
„Tady se prostě za bílého dne, za pochodu, snižuje zákonný nárok pro důchodce, v době, kdy má být už vyplacen, vláda k tomu použila bezprecedentně stav legislativní nouze, což znamená, že chce protlačit tento zákon protiústavním způsobem, zkrátit práva opozice, a toto je další z kroků,“ prohlásila šéfka poslanců ANO.
Je to naplánované, že nás v pátek zaříznou, řekl Babiš na schůzi k důchodům |
„Sedm hodin jsme poslouchali bludy, nesmysly. Znásilňoval tady 7 hodin Poslaneckou sněmovnu,“ řekl poslanec za STAN Josef Flek v narážce na sedmihodinovou úterní řečnickou obstrukci šéfa SPD Tomia Okamury. Opoziční poslanci se podle něj mohli domluvit s Okamurou, aby se s nimi o část času z těch sedmi hodin podělil.
Výměnný obchod mezi koalicí a ANO neprošel
Koalice se podle informací iDNES.cz nedohodla s ANO na „obchodu“ - že se nebude jednat po nocích, ale obstrukce skončí tak, aby mohl být zákon o nižším růstu penzí přijat ve čtvrtek. Takže mohou být další noci v Poslanecké sněmovně, pokud se vládní většina nerozhodne prosadit, že v nějakou dobu se bude hlasovat, i když budou přihlášeni další poslanci do rozpravy.
Penze se mají od zvýšit v průměru zhruba o tisícovku méně, než na co mají nárok podle současných pravidel. Z nich by vyplýval nárok na průměrný růst penze o 1770 korun. Změnou chce vláda letos ušetřit 19 miliard.
Politici se dosud přeli hlavně o to, zda hrozí velké hospodářské škody, kdyby musel stát platit vyšší penze, čímž vláda zdůvodnila žádost o schválení nižšího růstu penzí ve stavu legislativní nouze.
„To nebezpečí, že opravdu nadproporčně začnou růst důchody a bude to vytvářet vyšší základnu a problémy pro další kroky, to tady je. A my musíme na vývoj reagovat. Myslím, že to je reakce odpovědná,“ řekl v rozhovoru pro Seznam premiér Petr Fiala.
Okamura zlomil svůj vlastní rekord. Kvůli penzím mluvil víc než 7 hodin |
Sněmovna schůzi přerušila krátce po druhé hodině ranní, kdy si dvouhodinové přestávky vzaly poslanecké kluby ANO a SPD. Ani 16 hodin debaty poslancům nestačilo, aby dospěli k tomu, zda úpravu penzí mohou projednávat zrychleně ve stavu legislativní nouze.
A tam, kde v noci poslanci skončili, krátce po šesté hodině ranní první vystupující řečník, poslanec SPD Radek Koten navázal. Po něm přišla k řečništi Karla Maříková a i další přihlášení byli z SPD.
Kvůli vysvětlení legislativní nouze si po poslancích SPD vzal slovo ministr pro legislativu Michal Šalomoun, který má právo na přednostní vystoupení. Vláda v důvodové zprávě argumentuje značnými hospodářskými škodami, které státu bez přijetí jejího návrhu hrozí.
„Vyplácení důchodů nejsou hospodářské škody,“ prohlásil šéf SPD Tomio Okamura, jehož více než sedmihodinový projev dominoval v úterý jednání. Navrhl zrušení vyhlášené legislativní nouze a poukázal na to, že ho využít jen v situacích vymezených zákonem.
Nemůžeme schodek dál zvyšovat, hájil nižší růst penzí ministr Jurečka |
Stejně argumentovali politici ANO, kteří se chtějí obrátit na Ústavní soud, když vláda zákon protlačí. Předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO navrhl omezit stav legislativní nouze jen do půlnoci ze středy na čtvrtek. Vláda podle opozičních politiků mění pravidla pro růst penzí retroaktivně, protože nárok penzistů na vyšší důchody už vznikl.
Nemůžeme schodek dál zvyšovat, hájí přibrzdění růstu důchodu Jurečka
„Nemůžeme schodek dál zvyšovat,“ hájil vládní návrh ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. V případě původního navýšení penzí by to v příštím roce stálo už 58,8 miliardy korun.
Opozice si stěžovala na nepřítomnost ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Očekávala, že za vládu zdůvodní, proč vláda k této formě zkráceného projednávání návrhu zákona přistoupila.
„Pokoušel jsem se opravdu najít judikát na to, jestli šetření nějakých mandatorních výdajů státu je nebo není tady touto škodou, s kterou se operuje v rámci toho stavu legislativní nouze. Ale nic takhle explicitního jsem rozhodně nenašel,“ řekl v úterý ve svém krátkém vystoupení ve Sněmovně Šalomoun.
Dívka zpívající na troskách. Instalace na balkóně Sněmovny symbolizuje naději |
„Vyjadřoval jsem se k pojmu značných hospodářských škod, tak jak je používá zákon o jednacím řádu sněmovny. Z toho, co uvádí Ústavní soud, je spíše patrné, že pojem hospodářských škod je třeba vnímat v širokém smyslu. Tak to vnímám i já, a proto si myslím, že odůvodnění stavu legislativní nouze hrozbou hospodářských škod je tímto způsobem možné,“ dodal později pro iDNES.cz ministr Šalomoun.
Stát podle důvodové zprávy k vládnímu návrhu ušetří díky nižšímu růstu penzí 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Změnu ale musí vláda stihnout prosadit tak, aby nejpozději 22. března začala platit, tedy včetně toho, že novela vyjde ve Sbírce zákonů.
K proceduře zkráceného jednání o zákonu se přihlásilo šedesát poslanců. Do diskuse k jejímu věcnému obsahu je celkem přes 150 přihlášek.